• چهار شنبه 28 مهر 1400
  • الأرْبِعَاء 13 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 20
چهار شنبه 3 دی 1399
کد مطلب : 119700
+
-

همشهری تحولات آذرماه پر رونق بازارسهام را بررسی می‌کند

تقویت جریان ورود پول به بورس

ارزش معاملات سهام در آذر‌ماه 180درصد رشد کرده است / ارزش سرمایه‌گذاری در بورس در یک‌ماه گذشته 218هزار میلیارد تومان افزایش یافت

آمارها نشان می‌دهد که جریان ورود پول به بورس در آذر‌ماه تقویت شده. مطابق این داده‌ها ارزش کل معاملات بورس در این‌ماه با 182درصد رشد به 337هزار میلیارد تومان رسیده است. به گزارش همشهری، با تغییر جهت بازار‌ها در آذر‌ماه جهت حرکت پول‌های داغ نیز از بازار‌های طلا و ارز به سمت بورس تغییر کرد. این موضوع به افزایش حجم ورود نقدینگی به بازار سهام و کاهش حجم سرمایه‌گذاری در بازار‌های طلا و ارز منجر شد. تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد که جریان ورود پول تازه به بورس در آذر‌ماه دست‌کم 182درصد افزایش یافته و این خود عامل اصلی رشد شاخص‌های بورس در این‌ ماه بوده و در همین دوره بازده سرمایه‌گذاری در بازار طلا و ارز نزولی بوده است. این اطلاعات نشان می‌دهد حجم معاملات بورس تهران در آذر‌ماه امسال به یکباره 218هزار میلیارد تومان افزایش یافته و از 119هزار میلیارد تومان به 337هزار و260میلیارد تومان رسیده است. دراین مدت همچنین با ورود دوباره سهامداران به بازار تعداد معاملات انجام شده به‌طور محسوسی افزایش یافته و با 220درصد افزایش به عدد شگفت انگیز 45میلیون معامله در طول یک‌ماه رسیده است که رکورد تازه‌ای در معاملات بورس محسوب می‌شود. در آذر‌ماه امسال 31میلیون معامله بیشتر از ‌ماه قبل انجام شده که در تاریخ بورس بی‌سابقه است.

بازده بازارها
مقایسه بازده بازار‌ها در آذر‌ماه تأیید می‌کند که بخش عمده نقدینگی در این‌ ماه وارد بازار سهام شده؛ زیرا در این مدت بازده بازار سهام، تحت‌تأثیر ورود نقدینگی جدید با افزایش مواجه شده است. این اطلاعات نشان می‌دهد در این مدت شاخص کل بورس تهران هم با ورود پول‌های تازه نزدیک به 94هزار واحد رشد کرده و از یک‌ میلیون ‌و345 هزار واحد به یک ‌میلیون ‌و439 هزار واحد در پایان آذر‌ماه رسیده؛ یعنی سهامداران توانسته‌اند در آذر‌ماه به‌طور متوسط 7درصد بازده در بورس را به دست بیاورند؛ درحالی‌که در این مدت عمده سرمایه‌گذارانی که طلا و ارز خریده‌اند با زیان مواجه شده‌اند. قیمت هر سکه طلا در آذر‌ماه با دست‌کم 2.5درصد نزول از 12میلیون‌و200هزا تومان به 11میلیون‌و900هزار تومان رسیده و قیمت هر دلار آمریکا هم بدون هیچ رشدی صرفا در کانال 25هزار تومان در نوسان بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید