• پنج شنبه 17 آذر 1401
  • الْخَمِيس 14 جمادی الاول 1444
  • 2022 Dec 08
پنج شنبه 23 فروردین 1397
کد مطلب : 11944
+
-

افزایش 10تا 15درصدی نرخ بلیت اتوبوس‌های پایتخت

حمل و نقل
افزایش 10تا 15درصدی نرخ بلیت اتوبوس‌های پایتخت

 دبیر کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران از بررسی لایحه تعیین نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس در سال ۹۷ خبر داد.
محمد کرونی با بیان اینکه لایحه تعیین نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس از سوی شهرداری برای بررسی به کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران ارسال شد، به همشهری گفت: از آنجا که نحوه محاسبه نرخ بلیت به‌طور کامل تغییر یافته است،  سعی می‌کنیم که هر چه سریع‌تر بررسی‌های تخصصی انجام شود تا بتوانیم نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس برای سال جدید را هرچه سریع‌تر اعلام کنیم.

او با بیان اینکه با توجه به محدودیت زمانی،  به‌نظر می‌رسد سه‌شنبه هفته آینده نظر کمیسیون حمل‌ونقل درمورد نرخ بلیت تاکسی و اتوبوس به صحن شورای شهر آورده شود، گفت: از آنجا که فرمانداری ‌نیز تنها افزایش کرایه متناسب با نرخ تورم را می‌پذیرد،  باید لایحه را به‌صورت منطقی بررسی کنیم. کرونی اضافه کرد: با این حال متوسط درصد افزایش بلیت در اتوبوس برای بخش خصوصی ۱۵ درصد و در حوزه اتوبوس عمومی ۱۰ درصد افزایش یافته است. او با بیان اینکه در مورد تاکسی نیز شرایط محاسبه نرخ کرایه متفاوت است، گفت: نرخ در تاکسیرانی پارامترهای جدیدی دارد و در لایحه عنوان شده که نرخ کرایه با توجه به شرایط نامساعد جوی و همچنین اوج ترافیک متفاوت است و افزایش می‌یابد.

کرونی با بیان اینکه در گذشته نحوه محاسبه کرایه تاکسی اینگونه بود که یک مبلغ «ورودیه» از مسافر اخذ و تا یک مسافتی«آزاد» محاسبه می‌شد و بعد از آن کرایه براساس کیلومتر سفر حساب می‌شد، اظهار کرد:‌ اما در لایحه جدید مسافت آزاد حذف شده و مسافران ضمن پرداخت مبلغ ورودیه،  سفرشان براساس «کیلومتر» محاسبه می‌شود. کرونی با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد کرایه‌ها به‌صورت نامتعارف افزایش یابد چرا که در برخی مسیرها در حوزه تاکسی شاهد افزایش حتی ۳۰ درصدی کرایه‌ هستیم، گفت: شورای شهر تهران نماینده مردم است و اجازه نخواهد داد که کرایه‌ها به‌گونه‌ای تعیین شود که به مردم فشار مضاعفی وارد شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید