• یکشنبه 9 بهمن 1401
  • الأحَد 7 رجب 1444
  • 2023 Jan 29
چهار شنبه 12 آذر 1399
کد مطلب : 117552
+
-

گشت‌وگذار دردسرساز در قطر

رئیس فدراسیون و سرپرست تیم ملی بسکتبال پروتکل‌های سرسختانه بهداشتی را در قطر شکستند. شایعه شده آنها با پادرمیانی سفیر به ورزشگاه رفتند

گشت‌وگذار دردسرساز در قطر

لیلی خرسند

  از عصر دوشنبه تا بعدازظهر سه‌شنبه بیشتر از اینکه حرف از باخت تیم ملی ایران به سوریه باشد، صحبت از اتفاقاتی بود که خارج از زمین افتاد. از اینکه رئیس فدراسیون و سرپرست تیم‌ملی برای گشت‌وگذار از قرنطینه خارج شدند و با پادرمیانی سفیر ایران در قطر توانستند وارد ورزشگاه شوند. یا اینکه گمرک فرودگاه امام خریدهای بعضی از بازیکنان را توقیف کرد و...
تیم ملی بسکتبال که برای بازی در پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا به قطر رفته بود، در بازی اول عربستان را برد اما در بازی دوم مقابل سوریه 77 بر 70 شکست خورد. یک روز قبل از بازی ایران و سوریه، مسعود قاسمی، سرپرست تیم عکسی از خودش و رامین طباطبایی، رئیس فدراسیون در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد؛ عکسی که نشان می‌داد آنها در شهر و کنار برج‌های دوحه هستند. این عکس چند دقیقه بعد در کانال تگرامی کاووش بسکتبال هم منتشر شد اما خیلی طول نکشید که از صفحه اینستاگرام قاسمی پاک شد. تا قبل از آغاز بازی با سوریه کسی تصور نمی‌کرد گشت‌وگذار مسئولان تیم در دوحه برای تیم‌ملی دردسرساز شده باشد. غیبت قاسمی روی نیمکت این شائبه را به‌وجود آورد که شاید او به‌دلیل شکستن پروتکل‌های بهداشتی اجازه نشستن روی نیمکت را پیدا نکرده است، اما توضیحی که از زبان قاسمی بعد از پایان بازی روی سایت منتشر شد، غیر از این بود: « از شب گذشته احساس تب و بی‌حالی داشتم. با مشورت با دکتر تیم، اتاقم را برای به حداقل رساندن تماس با بازیکنان و کادر فنی تغییر دادم. در بازی امروز هم به همین دلیل روی نیمکت نبودم و از جایگاه ویژه بازی را تماشا کردم.» اما سؤال این بود که اگر مشکل بدحالی قاسمی بوده، چطور به او اجازه داده شده تا در جایگاه بنشیند؟ با توجه به سختگیری‌هایی که قطر برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد، به‌نظر می‌رسید اتفاق دیگری در این کشور افتاده است. طبق دستورالعملی که وزارت بهداشت قطر صادر کرده است، برای تیم‌‌های ورزشی حباب‌هایی مشخص کرده که هیچ‌کسی اجازه خارج‌شدن از این حبا‌ب‌ها را ندارد. به گفته مهرداد مسعودی، مشاور ارشد رسانه‌ای و تلویزیونی کمیته برگزاری جام جهانی 2022 قطر، این دستورالعمل برای همه رشته‌های ورزشی صادر شده است: «وقتی که تیم‌های ورزشی وارد فرودگاه می‌شوند، همانجا همه اعضای تیم تست کرونا می‌دهند. با اتوبوس‌های مخصوص به هتل می‌روند و تا زمانی که جواب تست‌ها آماده شود، همه باید در اتاق‌هایشان بمانند. تا کمتر از 24ساعت هم جواب تست‌ها آماده می‌شود. اگر تست‌ها منفی باشد، تیم‌ها می‌توانند از هتل اقامت به محل تمرین و از آنجا به محل برگزاری مسابقات بروند. کسی اجازه ندارد از این حباب‌ها خارج شود.»
طباطبایی و قاسمی هر دو از حبا‌ب‌هایی که تعیین‌شده، خارج شده‌اند اما چطور توانسته‌اند وارد ورزشگاه شوند و در جایگاه ویژه بنشینند؟ بعضی از افرادی که در قطر بوده‌‌اند، ادعا می‌کنند که آنها با پادرمیانی سفیر ایران در قطر توانسته‌اند‌ اجازه ورود به ورزشگاه را بگیرند، اما مسعودی بعید می‌داند قطری‌ها به‌خاطر سفیر ایران در قطر پروتکل‌‌ها را شکسته باشند: «اگر کسی از حباب‌ها خارج شود، فقط در یک صورت می‌تواند دوباره وارد حباب‌ها شود؛ اینکه از اول روند را طی کند و تست بدهد. به‌احتمال خیلی زیاد این دو نفر تست داده‌اند و با منفی‌شدن نتیجه توانسته‌اند به ورزشگاه بیایند.»
بعد از عبور از این حواشی و بازگشت تیم به ایران، یک حاشیه عجیب هم‌ هنگام رسیدن تیم به تهران افتاد. دیروز بعدازظهر شایعه شد گوشی‌هایی که بعضی از بازیکنان و همراهان تیم در قطر خریده بودند، در گمرک توقیف شده است. در مجموع، حضور تیم ملی بسکتبال ایران در قطر، سفری بود که حاشیه‌های آن بسیار بیشتر از آورده‌های فنی‌اش بود. در این سفر تیم ملی ایران می‌توانست با پیروزی در مقابل سوریه صعودش را به کاپ آسیا قطعی کند اما بعد از باخت حالا باید منتظر پنجره سوم باشد. این پنجره اواخر بهمن برگزار می‌شود و ایران با قطر و عربستان بازی دارد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید