• شنبه 11 آذر 1402
  • السَّبْت 19 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 02
دو شنبه 12 آبان 1399
کد مطلب : 114605
+
-

تعیین تکلیف ۸۰هزار معلم خرید خدمتی، نهضتی و حق‌التدریسی

وزیر آموزش و پرورش درباره ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، گفت: اکنون مشکل ما ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نیست؛ زیرا پیرامون آموزش و پرورش حدود ۸۰هزار نفر افرادی هستند که یا مربی پیش‌دبستانی، خرید خدمت، سرباز‌معلم و یا حق‌التدریس بوده‌اند که اکنون شاغل و مشغول به‌کار هستند. باید اینها تعیین تکلیف شوند.
به‌گزارش ایسنا، محسن حاجی‌میرزایی ادامه داد: اگر از دانشگاه فرهنگیان همه این ظرفیت‌‌ها را پرکنیم، در این سو این گروه‌ها بلاتکلیف می‌مانند. قانون برای این گروه‌ها تعیین تکلیف کرده؛ بنابراین وضعیت‌شان که مشخص بشود، به هر میزان که نیاز باشد، پیش‌بینی کرده‌ایم تا سال۱۴۰۴ روند نیازمان به نیروی انسانی را برحسب استان، منطقه، جنسیت و رشته تحصیلی رفع و ظرفیت‌های لازم را در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ایجاد کنیم.
حاجی‌میرزایی ادامه داد: ورود به آموزش و پرورش از 3 مسیر امکان‌پذیر است؛ نخست دانشجومعلمان چهارساله، دوم آزمون استخدامی از طریق ماده۲۸ و تبدیل وضعیت. مجموعه اینها تا سال۱۴۰۴ به تعادل می‌رسد و کل نیاز نیروی انسانی ما را تامین خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در یکی دوسال اخیر سهم بودجه‌ای که دولت برای آموزش و پرورش درنظر می‌گیرد بیشتر از سهمی است که در کمیسیون تلفیق به آموزش و پرورش تعلق می‌گیرد، گفت: مقداری از سهمی که دولت پیش‌بینی کرده، کاهش پیدا می‌کند چون سرجمع مابقی ردیف‌ها را بالا می‌برند و سهم آموزش و پرورش پایین می‌آید. درخواست ما این است که سهم آموزش و پرورش را دقیقا همانطوری که برای انجام ماموریت‌ها پیش‌بینی می‌شود، درنظر بگیرند.
وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه گفته می‌شود دولت می‌خواهد آموزش و پرورش را به سمت خصوصی‌سازی‌ ببرد؟ گفت: خیر، این گزاره درست نیست، زیرا همانطور که گفتم سهمی که دولت در لایحه درنظر گرفته، در مجلس کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: امسال دولت درباره آموزش و پرورش حمایت‌های ویژه‌ای انجام داد. رقمی بالغ بر ۱۳هزار میلیارد تومان بیش از رقم بودجه مصوب برای افزایش حقوق فرهنگیان و پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان تعلق گرفت. سیاست ما تغییری نکرده و اولویت ما توسعه کیفی مدارس دولتی است، زیرا بیش از ۸۹درصد مدارس ما دولتی هستند و موظف هستیم خدمات با‌کیفیت در این مدارس ارائه کنیم.
حاجی‌میرزایی با بیان اینکه سیاست وزارت آموزش و پرورش حمایت قاطع از مدارس دولتی و ارتقای کیفیت آنهاست، گفت: البته در کنار آن، مدارس غیردولتی هم دارند کار می‌کنند و کمک خوبی به آموزش و پرورش می‌‌شود. ۱۱درصد دانش‌آموزان ما در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید