• پنج شنبه 1 مهر 1400
  • الْخَمِيس 15 صفر 1443
  • 2021 Sep 23
شنبه 29 شهریور 1399
کد مطلب : 110525
+
-

کارگر جوان پس از سقوط در چاه 35متری زنده ماند

نجات باورنکردنی

نجات باورنکردنی

 کارگر جوان که در جریان حادثه‌ای هولناک به چاه 35متری خانه‌ای در حال ساخت سقوط کرده بود به طرز معجزه‌آسایی از مرگ نجات یافت. شرایط این کارگر طوری بود که بعد از خروج از چاه با پاهای خودش سوار آمبولانس شد.
به گزارش همشهری، ساعت 10:46صبح دیروز به مرکز فرماندهی آتش‌نشانی تهران خبر رسید که کارگری در یک ساختمان در حال ساخت به چاه سقوط کرده و وضعیت نامعلومی دارد. 4دقیقه از این تماس می‌گذشت که آتش‌نشانان از 2ایستگاه خود را به محل حادثه در خیابان آذربایجان، نرسیده به خیابان اردیبهشت رساندند. آنجا ساختمانی در حال تخریب بود و قرار بود به جایش ساختمان دیگری ساخته شود. در این شرایط بود که امدادگران تلاش خود برای بیرون کشیدن کارگر و نجات او را آغاز کردند.
سیدجلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران در این‌باره به همشهری می‌گوید: «از چند روز قبل عملیات تخریب ساختمان قدیمی آغاز شده بود و در این مدت چاهی به عمق 35متر برای انجام آزمایش خاک در آنجا حفر و بدون درپوش و حفاظ رها شده بود و در این شرایط کارگر جوان که حدود 21سال داشت به‌دلیل بی‌احتیاطی داخل چاه سقوط کرده بود.»
هیچ‌کس از شرایط کارگر حادثه‌دیده اطلاعی نداشت و معلوم نبود بعد از سقوط چه بر سرش آمده است. عمق زیاد چاه از یک سو و تجربه حادثه‌های مشابه از سوی دیگر احتمال مرگ او را بالا برده بود. به همین دلیل آتش‌نشانان وقت را از دست ندادند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تلاش کردند خود را به انتهای چاه برسانند.
ملکی در این‌باره می‌گوید: «وقتی نجاتگر آتش‌نشانی خود را به عمق چاه 35متری رساند همکارانم در دهانه چاه منتظر خبری از سرنوشت کارگر حادثه‌دیده بودند. همه سکوت کرده بودند تا خبری از انتهای چاه برسد و دقایقی بعد نجاتگر از طریق بیسیم خبر داد که کارگر زنده است و آسیب چندانی ندیده است.» زنده ماندن کارگر جوان چیزی شبیه معجره بود. او 35متر یعنی چیزی به اندازه ساختمانی 10طبقه سقوط کرده و زنده مانده بود و این باعث خوشحالی همه نیروهای حاضر در این عملیات شد. دقایقی بعد آتش‌نشانان با استفاده از تجهیزات ویژه کارگر را بیرون کشیدند و نکته جالب اینکه او بعد از سقوطی هولناک سراغ دمپایی‌هایش را می‌گرفت و می‌گفت دمپایی‌هایش را در انتهای چاه جا گذاشته است.
به این ترتیب آتش‌نشانان کارگر آسیب‌دیده را از چاه بیرون کشیدند و درحالی‌که قصد داشتند او را روی برانکارد قرار داده و به اورژانس تحویل دهند، او با پاهای خودش سوار آمبولانس شد و برای مداوای جراحات جزئی‌ای که داشت به بیمارستان منتقل شد.
سخنگوی آتش‌نشانی تهران درباره اینکه چطور این کارگر پس از سقوط 35متری زنده مانده است می‌گوید: «اول و آخر ماجرا لطف خدا بود که این جوان از این حادثه جان سالم به در برد اما در بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم به‌دلیل تنگ بودن چاه، او هنگام سقوط به دیواره برخورد کرده و سرعت سقوط گرفته شده است و هنگامی که به انتهای چاه رسیده روی خاک نرم سقوط کرده و به این ترتیب زنده مانده است.» 
ملکی همچنین برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی توصیه‌هایی دارد: «هنگام ساخت‌وساز معمولا چاه‌ها با بی‌احتیاطی رها می‌شوند و دهانه آنها به درستی پوشانده نمی‌شود. انجام این کارها می‌تواند تا حدودی از وقوع حوادث جلوگیری کند. در این حادثه یک معجره توانست جان کارگر جوان را نجات دهد، این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد.»

این خبر را به اشتراک بگذارید