• دو شنبه 2 خرداد 1401
  • الإثْنَيْن 21 شوال 1443
  • 2022 May 23
چهار شنبه 19 شهریور 1399
کد مطلب : 109705
+
-

آغاز رزمایش ذوالفقار99

رزمایش ذوالفقار99 ارتش در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز سواحل مکران و دریان عمان برگزار می‌شود

دفاعی
آغاز رزمایش ذوالفقار99

مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران از امروز آغاز می‌شود و به‌مدت 3روز ادامه دارد.
امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار۹۹ ارتش، گفت: مراحل اصلی این رزمایش با حضور یگان‌هایی از نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی پدافند و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای به وسعت 2میلیون کیلومترمربع در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10درجه شمالی برگزار خواهد شد.
به‌گزارش فارس، وی با اشاره به اینکه این رزمایش در 3مرحله اشراف اطلاعاتی، تاکتیکی و نمایش قدرت اجرا می‌شود، افزود: شناورهای سطحی، زیرسطحی، پروازی‌ و بخشی از تجهیزات و تسلیحات موجود در سازمان رزم ارتش در این رزمایش حضور دارند که از مهم‌ترین آنها حضور قدرتمند زیردریایی بومی فاتح است.
امیر دریادار سیاری با بیان اینکه این رزمایش بزرگ، گوشه‌هایی از اقتدار و آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برای رویارویی در یک عرصه واقعی به نمایش خواهد گذاشت، عنوان کرد: ارتقای آمادگی و توان رزمی حوزه‌های دریایی، هوایی، پدافند و زمینی در اجرای رزمایش مشترک و مقابله با تهدیدات فرامنطقه‌ای با تمرین طرح‌های عملیاتی و اطمینان از کفایت آنها در مقابله کوبنده با هرگونه تجاوز احتمالی ازجمله اهدافی است که در این رزمایش دنبال می‌شود.
فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش تمرین عملیات هلی‌برن و هجومی آبی‌-خاکی را برای تصرف سواحل مورد نظر و مقابله قاطع با متخاصم را از دیگر تمرینات پیش‌بینی شده در این رزمایش برشمرد.
امیر دریادار سیاری همچنین گفت: این رزمایش با فرماندهی قرارگاه ذوالفقار ارتش انجام خواهد شد و ناظران قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا(ص) در تمامی مراحل رزمایش حضور داشته و بر چگونگی اجرای سناریوهای عملیاتی آن نظارت خواهند کرد.
فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش، کنترل و تامین امنیت منطقه و آبراه‌های بین‌المللی را ازجمله اهداف رزمایش ذوالفقار۹۹ عنوان کرد و افزود: امنیت منطقه غرب آسیا و آبراه‌های حیاتی و راهبردی آن در گرو بومی‌سازی‌ امنیت با مشارکت سازنده همه کشورهای منطقه و ممانعت از تسلط و حضور بیگانگان و نیروهای فرامنطقه‌ای در آب‌های منطقه است که جمهوری اسلامی ایران طی 4دهه گذشته، همواره با تکیه بر توان داخلی و استفاده از نیروهای مومن، متعهد و جوان در پی تحقق این مهم بوده است.
امیر دریادار سیاری با اشاره به شعار رزمایش «امنیت پایدار در سایه اقتدار دفاعی» خاطرنشان کرد: دشمنان جمهوری اسلامی باید بدانند که درصورت بروز هرگونه خطای راهبردی از سوی آنها، جغرافیای نبرد و صحنه پاسخگویی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات آنها، منحصر به منطقه غرب آسیا نخواهد بود و با صحنه‌ای وسیع از نبرد مواجه خواهند شد.
وی یکی از ویژگی‌های این رزمایش را انتقال تجارب به‌دست آمده به نسل جوان و واگذاری مسئولیت‌های فرماندهی در بخش‌ها و مراحل مختلف رزمایش به جوانان عنوان کرد و گفت: حفظ تمامیت ارضی در برابر تهدیدات و تامین امنیت پایدار، در کشور در همه شرایط حتی در وضعیت بروز کرونا ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح باید با همین رویکرد آمادگی لازم برای مقابله با تهدیدات را در شرایط مختلف داشته باشند که یکی از مصادیق حفظ آمادگی برگزاری رزمایش و تمرینات رزمی برنامه‌ریزی شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :