• یکشنبه 23 خرداد 1400
  • الأحَد 3 ذی القعده 1442
  • 2021 Jun 13
شنبه 11 مرداد 1399
کد مطلب : 106449
+
-

آیا چاقی و لاغری تأثیری در ابتلا به کرونا دارد؟

پزشکی
آیا چاقی و لاغری تأثیری در ابتلا به کرونا دارد؟


 علی ملائکه ـ روزنامه‌نگار و پزشک

گرچه افراد کاملا سالم با وزن طبیعی و بدن متناسب هم ممکن است کرونا بگیرند، اما به‌نظر می‌رسد وزن و سبک زندگی شما می‌تواند بر شدت این بیماری تأثیر بگذارد.
افرادی که شاخص توده بدنی‌شان ۳۰ یا بالاتر باشد، یعنی افراد چاق، بیشتر در معرض خطر دچار‌شدن به بیماری شدید کووید-۱۹ هستند.
شاخص توده بدنی از تقسیم‌کردن عدد وزن به کیلوگرم بر مجذور قد به متر به‌دست می‌آید. اگر عدد این شاخص ۲۵ تا ۳۰ باشد، فرد دارای اضافه‌وزن است و عدد بالاتر از ۳۰ نشانگر چاقی است. 
از طرف دیگر، بیماری‌های دیگری که افراد را در معرض خطر بیماری شدیدتر کرونا قرار می‌دهد، یعنی دیابت نوع۲ و بیماری شریان‌های کرونری قلب هم در افراد چاق بیشتر رخ می‌دهد. بررسی‌ها نشان داده‌اند در افراد چاق مبتلا به کرونا احتمال بستری‌شدن و رفتن به بخش مراقبت‌های ویژه تا ۲برابر بیشتر است و در افراد بسیار چاق (شاخص توده بدنی ۳۵ و بالاتر) این خطر بیشتر هم می‌شود.
یک بررسی اخیر در آمریکا نشان داد نارسایی قلبی، شاخص توده بدنی ۴۰ و بالاتر و مرد بودن قوی‌ترین عوامل زمینه‌ساز بحرانی‌شدن بیماری کرونا به جز سن بیماران هستند.
اما به چه دلیل افراد چاق در معرض خطر بیشتر بیماری شدیدتر ناشی از کروناویروس هستند.
چاقی بر همان‌ اندام‌هایی مانند قلب، کلیه‌ها و کبد تأثیر زیانبار دارد که در جریان عفونت کرونا و پاسخ دفاعی بدن به آن زیر فشار قرار می‌گیرند. همچنین به‌کار‌بستن درمان‌هایی مانند به شکم خواباندن بیماران بستری کرونا که به کارکرد بهتر ریه‌ها کمک می‌کند، در افراد چاق مشکل‌تر است. البته جوان‌بودن، وزن طبیعی داشتن، رعایت سبک زندگی سالم و ورزش‌کردن و داشتن بدنی متناسب باعث مصونیت شما در برابر ویروس کرونا نمی‌شود و موارد بسیاری از بیماری شدید و حتی مرگ ناشی از کرونا در چنین افرادی هم گزارش شده است.
بنابراین حتی اگر جزء این گروه از افراد هستید، باید احتیاط‌های بهداشتی مانند ماسک‌زدن و رعایت فاصله‌گیری جسمی را رعایت کنید. به‌خصوص اینکه حتی اگر خودتان بیماری شدید نگیرید، ممکن است ویروس را به افراد دیگر که به‌علت سن بالا یا بیماری‌های زمینه‌ای مستعد بیماری شدید کووید-۱۹ هستند، منتقل کنید و آنها را در معرض خطر قرار دهید.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید