• یکشنبه 9 بهمن 1401
  • الأحَد 7 رجب 1444
  • 2023 Jan 29
پنج شنبه 9 مرداد 1399
کد مطلب : 106372
+
-

مطالعه، مغز را شارژ می‌کند

مطالعه، مغز را شارژ می‌کند

«هیوج مک‌گویر» محقق و مؤسس شرکت تجاری و انتشاراتی لیبریوکس و پرس‌بوکس است که در کشور آمریکا یکی از مراکز مهم انتشاراتی محسوب می‌­شود. این شخصِ موفق در امور تجارت و انتشارات، در مقاله‌ای برای مجله مشهور «هاروارد بیزینس» وابسته به دانشگاه هاروارد تحقیقات شخصی خود را منتشر کرده است. طبق تجربیات مک‌گویر، مطالعه کتاب، مغز را مجدداً شارژ کرده و نوعی استراحت برای فرد محسوب می‌شود.
به گزارش اینترپرینر، برخلاف عقیده و ذهنیت عموم مردم که فکر می‌کنند مطالعه کتاب مثل کارهای دیگر، انسان را خسته کرده و او را از کارهایش بازمی‌دارد، برعکس، مک گویر برای مجله دانشگاه هاروارد آمارها و ارقامی ارائه می‌کند که می‌تواند برای هرکسی انگیزه‌ای برای مطالعه کتاب‌های بیشتر باشد. وی به تجربیات شخصی خود از مطالعه کتاب و مشاهدات و آمارهای ثبت کرده از کارمندانش به این نتیجه رسیده که درست است که کتاب‌های خودشان حاوی اطلاعات هستند ولی همین اطلاعات می‌تواند از بار و حجم اطلاعات خسته‌کننده محیط پیرامون بکاهد و زمینه استراحت مغز را فراهم کند. به گفته مک‌گویر، مطالعه کتاب، نوعی پادزهر برای سیل عظیم اطلاعات روزمره است که موجب خستگی مغز می­‌شود. در مقاله‌ای که مک‌گویر برای مجله علمی دانشگاه هاروارد نوشته، آمده است: مطالعه کتاب، زمانی را برای استراحت مغز و دوباره فکر کردن و تمرکز و بالا رفتن توان مغز برای کارکرد مجدد فراهم می‌کند. وی می‌گوید: قبلاً عادت به کتابخوانی نداشتم و همیشه خسته بودم ولی شاید به‌نظر برسد کتاب خواندن به کارهای انسان کاری را اضافه می‌کند ولی کاملاً برعکس است. مطالعه کتاب آرامش روانی ایجاد کرده و موجب حل مشکلات می‌شود.
 مک‌گویر در مقاله خود به تحقیق «دانیل لویتین» استاد دانشگاه و عصب‌شناس دانشگاه هاروارد اشاره می‌کند که دقیقاً درباره موضوع این مقاله مشاهدات جالبی دارد. وی با استفاده از اسکن مغزی و دیگر مشاهدات ثابت کرده است که مطالعه کتاب تنها 42کالری به ازای هر ساعت مصرف می‌کند، درحالی‌که مطالعه مطالب دیگر در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به ازای یک ساعت جست‌وجو 65کالری انرژی می‌گیرد.
تحقیقات دانشمندان عصب‌شناس نشان می‌دهد که مطالعه رمان‌ها عملکرد مغز انسان را بهبود بخشیده و بخشی از مغز را فعال می‌کند که در تصمیم‌گیری و تصویرسازی نقش دارد. ایلون ماسک، صاحب شرکت خودروسازی تسلا می‌گوید: در طول روز 10ساعت داستان و رمان مطالعه می­‌کند که کمک زیادی به ارتقای شغلی‌اش کرده است. او می‌گوید: در گذشته رمان‌های علمی -تخیلی بسیاری خوانده و همین رمان‌ها او را در تأسیس شرکت تسلا کمک کرده است. محققان دانشگاه ساسکس اطمینان داده‌اند که در مواقع استرس باید مطالعه کرد. آنها طی تحقیقاتی که انجام داده‌اند نشان داده است که مطالعه در مقایسه با موسیقی، پیاده‌روی و حتی قهوه بهترین روش برای غلبه بر استرس است. افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند با مطالعه به‌مدت 6دقیقه توانسته بودند استرس خود را کاهش دهند. تحقیقات نشان داده است که ما انسان‌ها پس از مطالعه باهوش‌تر می‌شویم. چند روز پس از پایان  مطالعه کتاب مغز ما تغییرات مثبتی را نشان می‌دهد. دانشمندان دریافته‌اند که بهبود در کارکرد مغز به‌دلیل ارتباطات شدید در مغز و تغییرات عصبی است که در حافظه عضلانی ایجاد می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید