• پنج شنبه 13 بهمن 1401
  • الْخَمِيس 11 رجب 1444
  • 2023 Feb 02
شنبه 21 تیر 1399
کد مطلب : 104534
+
-

همه مخالفان چین

معاون اقتصادی وزیر خارجه: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کشورش شدیدترین تحریم‌ها را حتی در زمان کرونا بر ایران تحمیل کرده، سند همکاری با چین را با ترکمانچای مقایسه کرده و دلسوز مردم ایران شده است

همه مخالفان چین

جنجال بر سر انعقاد یک قرارداد بلندمدت بین ایران و چین ادامه دارد. مسئولان ایرانی تأکید کرده‌اند که هنوز قراردادی بین 2کشور بسته نشده اما در سوی دیگر مثلث ضدانقلاب، احمدی‌نژاد و آمریکا درباره مخاطرات این همکاری برای ایران نگران شده‌اند.
هفتم تیر امسال محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق در جریان یک سخنرانی اعلام کرد که شنیده است قراردادی بین ایران و یک کشور در حال بسته شدن است که دور از چشم مردم بسته شده و به همین دلیل اعتبار ندارد. در واکنش به این اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در جلسه هفته قبل در مجلس با تأکید بر اینکه جای دیپلماسی کف خیابان نیست، از اظهارات غیرکارشناسی درباره همکاری ایران و چین انتقاد کرده بود.
رضا پهلوی از دیگر افرادی بود که از شنیدن خبر همکاری‌های ایران و چین بر آشفته شد و نسبت به آن اعتراض کرد. اما جالب‌ترین موضع‌گیری را وزارت خارجه آمریکا داشت که قرارداد ایران و چین را ترکمانچای دیگر نامید.
همزمان با این موضع‌گیری‌ها سندی 18صفحه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که همچون یک نقشه راه، مختصاتی از مناسبات ایران و چین در 25سال آینده را ترسیم کرده بود. این سند در ابتدا از سوی مسئولان تکذیب شد، اما در ادامه سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه درخصوص پیش‌نویس سند راهبردی با چین رابطه ایران با این کشور را همه‌جانبه، جامع و راهبردی دانست و افزود: در حال نهایی کردن این سند هستیم و با وجود همه گمانه‌زنی‌ها و شایعات در فضای مجازی، افق ۲۵ساله در این سند دیده شده و از سمت ما نهایی شده و اکنون مراحل آن در چین باید طی شود و سپس در مجلس شورای اسلامی بررسی و تأیید شود. وی اضافه کرد: چین در آینده قدرت اول اقتصادی جهان می‌شود و ایران هم به‌عنوان قدرت منطقه در غرب آسیا دارای اشتراکات زیادی با این کشور است.

برخی حرف‌ها مسخره است!
غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزارت خارجه که هفته قبل در جریان حضور وزیر خارجه در صحن مجلس آماج حملات   نمایندگان قرار گرفته بود، پنجشنبه‌شب در گفت‌وگوی ویژه خبری صداوسیما با بیان اینکه نگاه راهبردی به شرق نشان‌دهنده آینده‌نگری به تحولات بین‌المللی است، گفت: در دیدار رئیس‌جمهور چین با رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال94 روابط راهبردی بلندمدت مطرح شد.
انصاری برخی اظهارات درباره سند همکاری‌های راهبردی ایران و چین را مسخره خواند و افزود: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کشورش شدیدترین تحریم‌ها را حتی در زمان کرونا بر ایران تحمیل کرده است این سند را با ترکمانچای مقایسه کرده و دلسوز مردم ایران شده است.
به گفته او چون روابط با چین جدی است و محور اصلی همکاری‌های 2کشور در سند 25ساله اقتصادی و راهبردی است، طبیعی است که کشورهای غربی نگران این روابط باشند؛ برای گسترش روابط با چین از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم زیرا نه آنها چشم طمع به ما دارند و نه ما به آنها و روابطمان افتخارآمیز و برد- برد است.
انصاری با بیان اینکه برخی حرف‌ها مانند واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها در قالب این سند بسیار مسخره است، اظهار کرد: اکنون در دنیا هیچ‌کس با جمهوری اسلامی ایران درباره واگذاری سرزمینش صحبتی نمی‌کند.
وی با بیان اینکه تنوع روابط تجاری با چین داریم، افزود: در سال2019 و اوج تحریم‌ها مبادلات تجاری ایران و چین به 24میلیارد دلار رسید و روابط دوطرفه در زمینه‌های کشاورزی، دانش‌بنیان، جهانگردی و... بسیار خوب و قابل‌توجه است. انصاری با بیان اینکه چین تنها کشوری است که به‌طور رسمی از ما نفت می‌خرد، بیان کرد: البته ارزیابی ما از روابط با چین رابطه سازنده و در همه حوزه‌هاست و فقط محدود به نفت و انرژی نمی‌شود.
به‌گزارش واحد مرکزی خبر، معاون وزیر امور خارجه در امور اقتصادی ادامه داد: با تکمیل جزئیات سند همکاری‌های 25ساله ایران و چین این طرح به‌طور کامل برای مردم بیان می‌شود.
در متن 18صفحه‌ای که به‌عنوان نقشه راه روابط ایران و چین منتشر شده، گسترش همکاری دوجانبه اقتصادی و تجاری، تعامل بخش خصوصی و مناطق آزاد، افزایش اثرگذاری در حوزه‌های فناوری و گردشگری، مشارکت راهبردی در حوزه‌های اقتصادی، همکاری دانشگاهی و فناوری و علمی، بازنگری در همکاری‌های اقتصادی، حمایت از مواضع یکدیگر در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی، همکاری در مبارزه با تروریسم، گسترش همکاری نظامی و دفاعی و همکاری در زمینه‌های دیگر به‌عنوان 10هدف اصلی به چشم می‌خورد.
چین از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و از حامیان توافق هسته‌ای است و در هفته‌های اخیر به‌همراه روسیه در جبهه مخالفان اقدامات آمریکا علیه ایران ازجمله تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران قرار داشته است.

سلطنت طلب ها، کاخ سفید،‌ محمود احمدی نژاد و برخی شبکه‌های ماهواره‌ای در جبهه ای بودند که از همکاری ایران و چین برآشفته شدند
رضا پهلوی از شنیدن خبر همکاری‌های ایران و چین بر آشفته شد و نسبت به آن اعتراض کرد، جالب‌ترین موضع‌گیری را وزارت خارجه آمریکا داشت که قرارداد ایران و چین را ترکمانچای دیگر نامید

این خبر را به اشتراک بگذارید