• چهار شنبه 12 آذر 1399
  • الأرْبِعَاء 16 ربیع الثانی 1442
  • 2020 Dec 02
دو شنبه 18 فروردین 1399
کد مطلب : 97655
+
-

تهران سبز آماده استقبال از شهروندان در روزهای پساکرونا

برنامه‌های فضای سبز برای حفظ بوستان‌های تهران در فصل بهار ادامه دارد

تهران سبز آماده استقبال از شهروندان در روزهای پساکرونا

محمود مولایی _ خبر‌نگار

تهران به استقبال بهار رفته و فضای پایتخت کشور کاملا بهارانه شده است؛ اگرچه شهروندان همچنان باید در خانه ماندن را به تردد در شهر ترجیح دهند.
بیشتر از 500فرش گل در حاشیه‌ بزرگراه‌ها، ایجاد تپه‌های گلی در حاشیه بوستان‌ها و بزرگراه‌ها، تعبیه 2هزار گلدان، کاشت چنار به جای درختان خشکیده خیابان ولیعصر، کاشت انواع درختچه و... فعالیت‌هایی است که از زمستان سال گذشته شروع شد و با شیوع ویروس کرونا نیز ادامه یافت. سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از اسفند سال گذشته با شیوع بیماری فعالیت‌های خود را کاهش نداد و برای سبزتر شدن شهر به استقبال بهار رفت. شهرداری در اسفند و در ایام نوروز با کاهش حضور شهروندان در بوستان‌ها و پارک‌ها فعالیت‌های آراستن شهر را بیشتر کرد تا فضای سبز شهر برای دوران پس از عبور از بحران کرونا آماده باشد؛ یعنی در روزهایی که احتمالا هوا گرم‌تر شده و شهروندان علاقه بیشتری برای حضور در بوستان‌ها و پارک‌ها از خود نشان می‌دهند.
فرش گل‌های منقش به اشکال اسلامی- ایرانی با متراژ 9800مترمربع در حاشیه بزرگراه‌های شهر تهران ایجاد شده است. فرش‌ گل‌هایی که مساحت 300، 150 و 500مترمربع دارند و در حاشیه بزرگراه‌های شهید همت، شهید مدرس، شهید چمران، کردستان و رسالت حسابی چشم‌نوازند. این فرش گل‌ها با گل‌های رنگارنگ فصلی ازجمله بنفشه، شب‌بو، ابری، آبی و نقره‌ای رنگ طراحی شده‌اند. نقش ترنج یکی از طرح‌هایی است که روی این فرش گل‌ها دیده می‌شود و چشم‌انداز زیبایی به شهر داده است.
مدیران شهرداری بر این باور هستند ضدعفونی مستمر شهر وظیفه شهرداری است، اما حفظ زیبایی تهران نیز مسئولیتی است که شهرداری تمام روزهای سال خود را به آن متعهد می‌داند. برای همین، نباید اجازه داد خلوتی ضروری تهران به دل‌مردگی‌اش بینجامد.

درختان را فراموش نکنید
یکی از موضوعات پراهمیت این روزها، حفظ گیاهان شهری است. درختان و بوته‌های سبز احتمالا در میان قطرات آب ژاول و مواد ضدعفونی‌کننده، روزگار سختی را سپری می‌کنند. به همین‌خاطر نباید آنها را فراموش کرد. ریه‌های شهر نیاز به رسیدگی دارند و با آمدن بهار، دوباره زندگی را به شهر برگردانند. با این حال اگر دیدید که درختان جلوی خانه یا محله‌تان، تاب برنیاورده‌اند و در حال خشکیدن هستند، با 137 تماس بگیرید یا از طریق اپلیکیشن «شهر من»، بخش 137 درخواست مرتبط با فضای سبز را برای رسیدگی ثبت کنید. دیری نخواهید پایید که مأموران سر می‌رسند تا یا درخت را هرس کنند و با آبیاری و کودپاشی، جانی دوباره به درخت بدهند یا آن‌را جابه‌جا کرده و نهالی دیگر غرس کنند. هرچه هست، مهم اینکه درختان را این روزها فراموش نکنید.

اقدامات پیشگیرانه
با شیوع بیماری کرونا در آستانه فصل بهار و استقبال مردم از طعبیت به‌نظر می‌رسید شهرداری تهران را با چالش بزرگی روبه‌رو کند، اما سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر از همان هفته‌های نخست اقدامات مختلفی را برای پیشگیری و مقابله با این بیماری انجام داد. 2هزارو268 بوستان و فضای سبز در تهران وجود دارد که علاوه بر حضور گسترده شهروندان در این فصل از بوستان‌ها و پارک‌ها نگهداری فضای سبز شهری کارگران بسیاری می‌خواهد. برای همین، سازمان بوستان‌ها 20اقدام برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا را در دستور کار قرار داده و انجام می‌دهد. اقداماتی مانند برگزاری دوره آموزشی چهره به چهره برای آشنایی کلیه پرسنل کارگران فضای سبز با نحوه پیشگیری، مراقبت و تشخیص ابتلا به بیماری کرونا، در اختیار قرار دادن دستکش و ماسک کارگران، ضدعفونی کردن تمام سطوح اعم از کانکس‌های نگهبانی، محل اسکان کارگران، سرویس‌های بهداشتی (درها، دستگیره‌ها، شیرآلات و روشویی و...)، زمین‌های بازی و ست‌های بدنسازی و المان‌های موجود در بوستان‌ها (مبلمان، سطل‌های زباله و...) و نصب تابلوهای هشداردهنده درباره مبارزه با ویروس کرونا در بوستان‌ها.

در ایام عید نوروز با نزدیک شدن به روز طبیعت نیز نگرانی‌هایی بابت حضور مردم در بوستان‌ها و پارک‌ها به‌وجود آمده بود که اعمال محدودیت تردد در بوستان‌ها از 7فروردین99 و همکاری شهروندان فضای سبز شهر تهران خالی بود. در عین حال، حدود 130اکیپ روزانه و در سه مرتبه سرویس‌های بهداشتی کل بوستان‌های شهر تهران را ضدعفونی می‌کنند؛ سطل‌های زباله و نیمکت‌ها هر روز 2بار ضدعفونی می‌شوند. زمین‌های بازی کودکان و بزرگسالان، ست‌های ورزشی در پارک‌ها ضدعفونی شده و همچنین محل اسکان کارگران بوستان‌ها در روز 2بار صبح و شب ضدعفونی می‌شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید