• دو شنبه 13 مرداد 1399
  • الإثْنَيْن 13 ذی الحجه 1441
  • 2020 Aug 03
سه شنبه 27 اسفند 1398
کد مطلب : 97508
+
-

شیوه انگلیسی یا شیوه کره‌جنوبی؟

پزشک همشهری
شیوه انگلیسی یا شیوه کره‌جنوبی؟


علی ملائکه ـ روزنامه‌نگار و پزشک

مقامات انگلیسی می‌گویند برخلاف سایر کشورها نمی‌خواهند به اقدامات سختگیرانه مهار بیماری کرونا دست بزنند و ترجیح می‌دهند شمار زیادی از مردم به بیماری مبتلا و نسبت به آن ایمن شوند، یعنی «ایمنی جمعی» ایجاد شود.
اصطلاح «ایمنی جمعی» در اصل مربوط به واکسیناسیون‌های گسترده در برابر بیماری‌های واگیر است. هنگامی که با واکسیناسیون درصد بالایی (۶۰ درصد) از یک جمعیت نسبت به بیماری مصون می‌شوند، زنجیره انتقال بیماری شکسته می‌شود و افراد غیرمصون نیز به‌طور غیرمستقیم نفع می‌برند و به بیماری مبتلا نمی‌شوند.
 البته در اجرای این شیوه، باید افراد آسیب‌پذیر مانند سالمندان بالای ۷۰ سال را برای مدتی طولانی (شاید ماه‌ها) از طریق فاصله‌‌گیری اجتماعی و نگه داشتن در خانه در برابر بیماری حفاظت کرد. مقامات دولتی انگلیس می‌گویند با دست یافتن به «ایمنی جمعی» می‌توان شیوع بیماری را کنترل کرد و از بازگشت «موج دوم» بیماری در زمستان بعد جلوگیری کرد.
همچنین قرار است فقط افراد بستری‌شده با علائم شدید در بیمارستان‌ها آزمایش شوند.
موفقیت این شیوه در گرو آن است که بتوان شیوع ویروس را به افراد کم‌خطر مانند جوانان محدود کرد و افراد پرخطر مانند سالمندان را برای مدتی طولانی در خانه نگه داشت وگرنه ممکن است در اوج شیوع بیماری شمار افراد نیازمند مراقبت‌های ویژه از تخت‌های در دسترس پیشی گیرد. به‌خصوص که افراد بیمار ممکن است نیاز به بستری طولانی داشته باشند.
در مقابل بسیاری از کارشناسان ازجمله سازمان جهانی بهداشت هم با این شیوه مخالف هستند و در مقابل شیوه کشورهایی مانند کره‌جنوبی، سنگاپور، ‌هنگ‌کنگ و تایوان را در مهار بیماری توصیه می‌کنند. این شیوه به‌خصوص در کره‌جنوبی که در ابتدا میزان بالایی از شیوع را داشت، ‌توانسته ‌است روند انتشار ویروس را مهار کند. این کشورها از ترکیبی از فاصله‌گیری اجتماعی و نظارت شدید و انجام آزمایش در مقیاس وسیع استفاده کرده‌اند. در چنین حالتی نمودار شیوع بیماری «پهن می‌شود» (شیب آن کاهش می‌یابد) یعنی نقطه اوج یا پیک موارد بیماری هم به‌تدریج رخ می‌دهد و هم خیلی بالا نمی‌رود، در نتیجه بیمارستان‌ها با هجوم بیماران و اشباع ظرفیت‌شان مواجه نمی‌شوند.
باید منتظر ماند و دید کدام شیوه موفق‌تر است.

این خبر را به اشتراک بگذارید