• سه شنبه 8 مهر 1399
  • الثُّلاثَاء 11 صفر 1442
  • 2020 Sep 29
پنج شنبه 21 آذر 1398
کد مطلب : 90147
+
-

موج‌های آنفلوآنزا کاهش یافته است

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشور گفت: از چهارشنبه هفته‌ گذشته (۱۳آذرماه) به‌تدریج شاهد روند کاهشی موارد جدید ابتلا به این بیماری و کاهش بار مراجعه بیماران حاد تنفسی به مراکز درمانی بوده‌ایم و این روند حکایت از آن دارد که طی 2تا 3هفته آینده، اپیدمی آنفلوآنزا در کشور کنترل می‌شود.

به‌گزارش همشهری، او با اشاره به پایش روند همه‌گیری آنفلوآنزا در کشور و با بیان اینکه در بعضی مواقع امکان بروز موج‌های بعدی آنفلوآنزا نیز وجود دارد، افزود: موج‌های بعدی آنفلوآنزا غالبا موج‌های خفیف‌تری هستند، اما هم‌اکنون پیش‌بینی خاصی از بروز موج دوم یا سوم آنفلوآنزا نداریم. در علم همه‌گیری شناسی بر پایه یک روش مدلینگ با توجه به اطلاعاتی که باید از نظر زمانی در اختیار داشته باشیم می‌توانیم در مورد موج‌های بعدی پیش‌بینی کنیم که هم‌اکنون برایمان امکان‌پذیر نیست.
وی با تأکید براینکه موج فعلی آنفوآنزا یک موج اپیدمی فصلی و انسانی بوده است، افزود: بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است، مگر اینکه اطلاعاتی به دست‌مان برسد که خلاف آن را ثابت کند، اما هم‌اکنون اطلاعاتی مؤید شکل‌گیری موج‌های بعدی آنفلوآنزا در اختیار نیست. رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین با تأکید بر اینکه تقاضای صورت گرفته برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در سال‌جاری نوعی تقاضای هیجانی و کاذب بود، تصریح کرد: سال گذشته میزان واکسن آنفلوآنزایی که از بخش خصوصی وارد کشور شد، ۳۰درصد از میزان توزیع شده در سال‌جاری کمتر بوده است. نکته قابل توجه آن است که از میزان توزیع شده واکسن در سال گذشته، حدود ۵۰۰هزار واکسن به‌دلیل عدم‌مصرف دور ریخته شد. وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی از نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو محدودیتی برای واردات واکسن ندارد، ادامه داد: اما اتفاقی که امسال با آن در میزان تقاضای واکسن روبه‌رو بودیم، نوعی تقاضای کاذب و هیجانی بود. واکسن آنفلوآنزا درصورتی که در زمان درست خود برای 2گروه در معرض خطر و در معرض تماس تزریق شود، می‌تواند تا حدی از بروز بیماری آنفلوآنزا پیشگیری کند. عرفانی گفت: اما از واکسن مهم‌تر، شاه‌کلید کنترل آنفلوآنزا رعایت بهداشت فردی است. پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است. بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها بسیار توصیه می‌شود؛ چراکه ویروس آنفلوآنزا از طریق دست حداقل می‌تواند به‌مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. برهمین اساس باید رفتار بهداشتی به یک فرهنگ تبدیل شود و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند. وی همچنین درخصوص آخرین آمار فوتی‌های آنفلوآنزا گفت: طبق آخرین آمار که روز شنبه (16آذر) نیز اعلام شد، 81نفر به‌دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در کشور جان خود را از دست داده‌اند که البته تمام این افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید