• دو شنبه 16 تیر 1399
  • الإثْنَيْن 15 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 06
دو شنبه 13 آبان 1398
کد مطلب : 86852
+
-

رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانه 13 آبان تبیین کردند

28مرداد آغازخصومت‌علنی‌آمریکا با ایران

رهبری
28مرداد آغازخصومت‌علنی‌آمریکا با ایران

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته و در آستانه ۱۳آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور، نسل جوان پرتوان، پر‌نشاط و پر‌انگیزه را نعمتی بزرگ و ذخیره‌ای ارزشمند برای ایران خواندند و با اشاره به استمرار خصومت عمیق آمریکا با ملت ایران از کودتای۱۳۳۲ تاکنون تأکید کردند: آمریکای گرگ‌صفت البته ضعیف‌تر اما وحشی‌تر و وقیح‌تر شده است و در مقابل، جمهوری اسلامی ایران با دفاع مقتدرانه و منع مستدل مذاکره، راه نفوذ و ورود مجدد آمریکا به کشور را سد کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین «رونق تولید» را کلید حل مشکلات اقتصادی مردم ازجمله گرانی، تورم و کم‌شدن ارزش پول ملی خواندند و افزودند: نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه توان را برای رونق تولید به‌کار گیریم. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کودتای ۲۸مرداد۱۳۳۲ را سرآغاز دشمنی آشکار شیطان بزرگ با ملت ایران خواندند و افزودند: آمریکایی‌ها با آن کودتا، حتی به دولت مصدق که به آنها اعتماد کرده بود، رحم نکردند و با ساقط‌کردن دولت ملی، دولتی وابسته، فاسد و دیکتاتور را روی کار آوردند و به این شکل بزرگ‌ترین دشمنی ممکن را در حق ملت ایران انجام دادند.
ایشان افزودند: دولتی که با کودتا سرنگون شد، در واقع چوب اعتماد به شیطان بزرگ را خورد و آمریکایی‌ها به‌واسطه رژیم پهلوی بر نیروهای مسلح، نفت، سیاست، فرهنگ، اقتصاد و همه عرصه‌های کشور تسلط کامل یافتند.

آمریکا؛ همان گرگ‌صفتی
رهبر انقلاب با اشاره به اینکه برخی ازجمله آمریکایی‌ها در‌تلاشند با تحریف تاریخ، آغاز خصومت آمریکا با ایران را به تسخیر لانه جاسوسی ربط دهند، خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها از ابتدای روابط با ایران، با طرح‌های به‌ظاهر دوستانه، باطنا با ملت ایران دشمنی می‌کردند که این دشمنی با کودتای ۲۸مرداد علنی شد و این مقطع آغاز خصومت علنی آمریکا با ایران است. ایشان کودتای مرداد۱۳۳۲ را موجب آگاهی بیشتر ملت خواندند و افزودند: 10سال بعد در سال۱۳۴۲ که مبارزات اسلامی و مردمی شروع شد، امام‌خمینی با درک موضع حقیقی و قلبی مردم، این واقعیت را بیان کردند که امروز در اذهان ملت ایران هیچ فردی منفورتر از رئیس‌جمهور آمریکا نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان این واقعیت که آمریکا از آن روز تا امروز هیچ تغییری نکرده است، گفتند: همان شرارت، همان گرگ‌صفتی، همان تلاش برای ایجاد دیکتاتوری بین‌المللی و همان سلطه‌طلبی بی‌حد، امروز نیز در آمریکا وجود دارد البته با وحشی‌گری و وقاحت بیشتر.
ایشان با یادآوری فشار و خفقان حاکم بر ایران در دوران رژیم دیکتاتوری وابسته به آمریکا، گفتند: انقلاب اسلامی اساسا علیه آمریکا و آن رژیم وابسته بود و عامه مردم به رهبری امام خمینی، بساط پادشاهی فاسد و وابسته را جمع کردند و جمهوری اسلامی را بر سر کار آوردند.
رهبر انقلاب با یادآوری برخی اقدامات آمریکایی‌ها در ۴۱سال گذشته ازجمله تهدید، کودتا، تحریم، تحریک قومیت‌ها، تجزیه‌طلبی، آشوب‌طلبی، محاصره اقتصادی، نفوذ و روش‌های دیگر، تأکید کردند: آنها در این مدت هرچه بلد بودند و می‎توانستند علیه نهادهای برخاسته از انقلاب به‌ویژه اصل جمهوری اسلامی توطئه و اقدام کردند که البته ما هم در مقابل هر کاری توانستیم کردیم و در موارد زیادی حریف را به گوشه رینگ بردیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «سد‌کردن راه نفوذ مجدد سیاسی و تسلط دوباره آمریکایی‌ها بر ایران» را مهم‌ترین پاسخ جمهوری اسلامی در مقابل توطئه‌های حاکمان واشنگتن برشمردند و تأکید کردند: منع مکرر مذاکره با آمریکا یکی از ابزارهای مهم بستن راه ورود آنان به ایران عزیز است.

هیچ نتیجه‌ای از گفت‌وگو با آمریکایی‌ها حاصل نخواهد شد 
ایشان مخالفت جمهوری اسلامی با آمریکایی‌ها را دارای منطقی مستحکم خواندند و افزودند: این روش عقلانی، راه نفوذ مجدد آمریکایی‌ها را می‌بندد، ابهت حقیقی و اقتدار ایران را به جهانیان ثابت می‌کند و ابهت پوشالی طرف مقابل را در دنیا فرو می‌ریزد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تکبر و خوی استکباری آمریکا خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها که برای مذاکره با سران کشورها بر سر آنها منت می‌گذارند، سال‌هاست برای گفت‌وگو با مقامات ایران اصرار می‌کنند اما جمهوری اسلامی امتناع می‌کند که تحمل این مسئله برای دشمنان ملت خیلی سخت است، زیرا به جهانیان ثابت می‌کند در دنیا حکومتی وجود دارد که قدرت غاصبانه و دیکتاتوری بین‌المللی آمریکا را قبول ندارد و زیر بار حرف زور نمی‌رود. رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا را حقیقتا بی‌نتیجه برشمردند و تأکید کردند: برخی که مذاکره با آمریکا را حلال مشکلات می‌دانند، صددرصد اشتباه می‌کنند و هیچ نتیجه‌ای از گفت‌وگو با آمریکایی‌ها حاصل نخواهد شد، چرا‌که آنها یقینا و قطعا هیچ امتیازی نخواهند داد. ایشان در همین زمینه این واقعیت را یادآوری کردند که طرف مقابل، نشستن مقامات ایرانی پشت میز مذاکره را به‌معنای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی می‌داند و از اصرار بر مذاکره این هدف را دارد که به جهانیان بگوید فشار حداکثری و تحریم‌ها سرانجام نتیجه داد و ایرانی‌ها به زانو درآمدند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر مسئولان جمهوری اسلامی ساده‌لوحی می‌کردند و به مذاکره می‌رفتند، از فشارها و تحریم‌ها هیچ‌چیزی کم نمی‌شد، بلکه راه برای طرح رسمی توقعات و تحمیل‌های جدید آمریکایی‌ها باز می‌شد.

مکرون یا ساده است یا همدست آمریکا
رهبر انقلاب با اشاره به تلاش‌های بی‌نتیجه آمریکا برای حذف یا محدود‌کردن قدرت دفاع موشکی ایران، افزودند: امروز به فضل الهی و همت جوانان میهن، دارای موشک‌های دقیق با برد 2هزار کیلومتر هستیم که می‌تواند به هر هدفی با خطای فقط یک متر اصابت کند.
ایشان گفتند: اگر به مذاکره می‌رفتیم، آمریکایی‌های متوقع پای موشک‌ها را به میان می‌کشیدند و مثلا می‌گفتند باید موشک‌های ایران حداکثر ۱۵۰کیلومتر برد داشته باشد که اگر مسئولان ما این را می‌پذیرفتند، پدر کشور در‌می‌آمد و اگر نمی‌پذیرفتند همین‌ آش و همین کاسه تکرار می‌شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تجربه‌هایی نظیر مذاکرات بی‌نتیجه کوبا و کره‌شمالی با آمریکا را درس‌آموز خواندند و گفتند: مسئولان آمریکا و کره‌شمالی متقابلا قربان‌صدقه یکدیگر هم رفتند اما در نهایت آمریکایی‌ها براساس روال خود در مذاکرات، یک ذره از تحریم‌ها کم نکردند و هیچ امتیازی ندادند.
ایشان با اشاره به اصرار دولت فرانسه به واسطه‌گری گفتند: رئیس‌جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلال همه مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است و یا همدست آمریکایی‌ها‌ست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اخیرا نیز با اینکه می‌دانستم نمی‌شود، اما برای امتحان و به‌منظور روشن‌شدن موضوع برای همگان، گفتم با وجود خطایی که آمریکایی‌ها با خروج از برجام مرتکب شدند، اگر همه تحریم‌ها را بردارند، می‌توانند در مجموعه برجام شرکت کنند؛ اگرچه می‌دانستم که قبول نمی‌کنند و به همین صورت هم شد.

توقعات آمریکا حد یقف ندارد
ایشان با طرح این سؤال که حد توقف خواسته‌ها و توقعات آمریکا از ایران کجا‌ست، گفتند: آنها فعلا می‌گویند در منطقه فعال نباشید، به جبهه مقاومت کمک نکنید، در برخی کشورها حضور نداشته باشید و توان دفاعی و تولید موشک خود را متوقف کنید و بعد از این خواسته‌ها خواهند گفت از قوانین و حدود دینی دست بردارید و بر موضوع حجاب اسلامی نیز تأکید نکنید، بنابراین خواسته‌های آمریکا هیچ‌گاه تمامی ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من چند سال قبل در دیدار با مسئولان در همین حسینیه گفتم آنجایی که آمریکا متوقف خواهد شد و دیگر توقع جدیدی مطرح نخواهد کرد، کجاست؟ توقعات آمریکا حد یقف ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به‌دنبال بازگرداندن ایران به شرایط پیش از انقلاب هستند، تأکید کردند: انقلاب اسلامی محکم‌تر از این حرف‌ها‌ست و اراده پولادین و عزم راسخ جمهوری اسلامی هیچ‌گاه اجازه نخواهد داد که آمریکا با چنین ترفندهایی بار دیگر به ایران بازگردد. ایشان در ادامه سخنان خود به مسائل داخلی کشور و موضوع رونق تولید اشاره کردند و گفتند: 8ماه از اعلام شعار سال گذشت. البته در این 8‌ماه برخی کارهای خوب انجام گرفته است اما بخش‌هایی هم وجود دارند که همچنان به ‌کار و تلاش بیشتر نیاز دارند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور در گرو رونق تولید است، افزودند: من اقتصاددان نیستم اما اقتصاددان‌ها به‌صورت اجماعی، در سخنان و اظهارنظرهای خود شعار سال را تأیید کردند زیرا اشتغال، ثروت ملی، رفاه عمومی و حتی پیشرفت علمی به‌واسطه رونق تولید به‌وجود می‌آید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: کاهش فشار به مردم و حل مشکلاتی همچون گرانی، تورم و کم‌ارزش‌شدن پول ملی تنها با اهتمام به موضوع تولید ملی امکان‌پذیر خواهد بود. ایشان با اشاره به سخنان چندی پیش وزیر صنعت مبنی بر اینکه هرجا یک واحد صنعتی در آستانه تعطیلی قرار بگیرد، به کمک آن می‌رویم، گفتند: این سخنان، عالی و خرسند‌کننده است و حالا باید پای این قول بایستند و دیگر مسئولان نیز همین‌گونه عمل کنند.

انتظار از خارجی‌ها را رها کنید
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از رویکرد «منتظر خارجی‌ها ماندن» گفتند: یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای تمدید مهلت‌های 3‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند‌ و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه‌های فرانسوی‌ها، درحالی‌که این انتظارها، سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می‌کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می‌کشاند.
ایشان تأکید کردند: این انتظارها را رها کنید. البته نمی‌گویم رابطه‌ها را قطع کنید، بلکه می‌گویم به خارجی‌ها دل نبندید و فقط به داخل دل ببندید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به سخنان یکی از استانداران درباره انعقاد ۹۰هزار میلیارد تومان قرارداد در استان طی چند‌ماه اشاره کردند و گفتند: این نشان‌دهنده بخش کوچکی از ظرفیت‌های بی‌شمار استان‌ها‌ست که باید روی همین ظرفیت‌ها متمرکز شد و آنها را پیگیری کرد.
ایشان یکی دیگر از راه‌های رونق تولید را جلوگیری از واردات کالاهای دارای تولید داخل دانستند و افزودند: عده‌ای هستند که حیات و ثروت بادآورده‌شان وابسته به واردات است اما واردات زائد و بی‌رویه موجب ورشکستگی تولید داخل و بیکار‌ماندن جوانان خواهد شد، بنابراین علاج واقعی مشکلات این است که دولت و مجلس، برای عملیاتی و اجرایی‌شدن سیاست‌های صحیح ابلاغی، برنامه‌ریزی کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، با تمجید از خصوصیات نسل جوان ازجمله انگیزه، انرژی و آمادگی برای انجام دادن وظایف، گفتند: کشور به‌معنای حقیقی کلمه به این نسل احتیاج دارد چرا‌که این جوانان متدین هستند که با احساس مسئولیت و در صراط مستقیم ایران را می‌سازند و به پیش خواهند برد.
ایشان با انتقاد مجدد از موضوع محدود‌کردن نسل، افزودند: آثار چنین اقدامات خطرناکی 2دهه بعد آشکار خواهد شد که ایران دیگر از نسل جوان متراکم برخوردار نیست.
رهبر انقلاب با اشاره به قول مسئولان برای برطرف‌کردن مشکلات موجود و مقابله با تحدید نسل، تأکید کردند: این موضوع باید با جدیت دنبال شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان خود گفتند: ظرفیت‌های کشور بسیار زیاد است و جمهوری اسلامی به حول و قوه الهی و به کوری چشم آنهایی که نمی‌توانند ببینند، از همه مشکلات، سرافراز بیرون خواهد رفت.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید