دو شنبه 8 مهر 1398
کد مطلب : 81797
+
-

رشد 25 درصدی اهدای عضو در شمال شرق کشور

در استان
رشد 25 درصدی اهدای عضو در شمال شرق کشور

تعداد بیماران مرگ مغزی در شمال شرق کشور که اعضای بدنشان به بیماران نیازمند در نیمه نخست امسال اهدا شده است نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۵ درصدی داشته است. به گزارش ایرنا، مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان این مطلب گفت: این رشد در پی فرهنگ‌سازی و اقدامات انجام‌شده در زمینه فرایند شناسایی بیماران مرگ مغزی، رضایت خانواده و نگهداری بیمار در واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد حاصل شده است. «ابراهیم خالقی» اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۸۰ بیمار مرگ مغزی از استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در این دانشگاه تحت عمل جراحی قرار گرفتند و اعضای بدنشان به بیماران نیازمند اهدا شد. 

وی ادامه داد: ۵۱ نفر از این بیماران مرگ مغزی ساکن مشهد، 7 نفر ساکن سبزوار، 5 نفر ساکن نیشابور و بقیه از شهرهای بیرجند، تربت حیدریه، تربت جام، قوچان و گناباد بوده‌اند. مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد افزود: اعضای پیوندی این بیماران مرگ مغزی در قالب پیوندهای کلیه، کبد، پوست، قرنیه و قلب به ۳۶۵ بیمار نیازمند عضو اهدا شده است. خالقی کل بیماران مرگ مغزی را که طی سال گذشته از شمال شرق کشور اعضایشان به بیماران مرگ مغزی اهدا شده است ۹۷ نفر عنوان کرد. 

وی گفت: در حال حاضر شاخص اهدای عضو در واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد ۲۲ نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت است. میانگین کشوری آن ۱۳ به ازای یک میلیون نفر جمعیت است. مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد تصریح کرد: از هنگام تاسیس این واحد تاکنون ۹۳۸ بیمار مرگ مغزی تحت عمل جراحی پیوند عضو قرار گرفته‌اند و 3۶۵۴ بیمار بدین طریق نجات یافته‌اند. واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد که شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد، از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید