• سه شنبه 13 خرداد 1399
  • الثُّلاثَاء 10 شوال 1441
  • 2020 Jun 02
سه شنبه 22 مرداد 1398
کد مطلب : 71990
+
-

معرفی قابلیت‌های روستایی و عشایری بوشهر

در چهارمین نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر کشور دهیاری‌ها، روستاییان و عشایر استان همانند سنوات قبل و با همکاری تعدادی از دستگاه‌های اجرایی شرکت خواهند کرد

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری بوشهر گفت: قابلیت‌های مناطق روستایی و عشایری استان بوشهر معرفی می‌شود. به گزارش مهر، «فاطمه دهقانی» افزود: بهره‌مندی از ظرفیت‌های متنوع و بالقوه روستاییان و عشایر می‌تواند یکی از کارآمدترین ابزارها در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ایجاد اقتصادی پویا و مقاوم در جامعه روستایی کشور باشد.

وی یادآور شد: در این بین، در برخی روستاها با بهره‌وری مناسب از امکانات موجود، جامعه‌ای کوچک و توانمند ایجاد شده که می‌توانند به عنوان روستاهای نمونه، الگوی توسعه برای سایر روستاها باشند. یکی از بهترین راه‌های معرفی محصولات و توانمندی‌های این جامعه حضور در نمایشگاه‌ها و معرفی ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و توانمندی‌های روستاییان و عشایر است.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری بوشهر از برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر کشور با شعار «نقش روستاییان و عشایر در سال رونق تولید» از ۲۴ تا ۲۷ مرداد جاری در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران توسط معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خبر داد.

وی بیان کرد: دهیاری‌ها، روستاییان و عشایر استان بوشهر همانند سنوات قبل و با همکاری تعدادی از دستگاه‌های اجرایی در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد تا ضمن انتقال فرهنگ، آیین و سنت‌های زیبای استان، محصولات و خدمات باکیفیت استان در حوزه‌های بوم‌گردی و گردشگری، کشاورزی، صنعتی و محصولات دامی را عرضه کنند و با ارتباط مستقیم با مصرف‌کنندگان و بازرگانان و صادرکنندگان، زمینه بازاریابی و فروش محصولات خود را فراهم آورند.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری بوشهر در ادامه به معرفی غرفه‌های استانی در نمایشگاه پرداخت و افزود: در این نمایشگاه در مجموع ۵۵۰ متر‌ مربع فضا برای استان در سالن‌های اصلی اختصاص یافته که شامل ۲۶ غرفه از استان از جمله خانه روستای نمادین برای معرفی بوم‌گردی‌های استان، غرفه بوشهر توریسم ۲۰۲۲ برای معرفی جاذبه‌های گردشگری استان، غرفه‌های خوشه صنعتی خرما و آبزی‌پروری استان برای معرفی زنجیره‌های تولید در این دو بخش مهم و تأثیرگذار استان، غرفه عرضه عسل برند کنار استان، غرفه‌های فرش و تابلوفرش، غرفه تولید و عرضه پوشاک، غرفه روستای نمونه گبه‌بافی شول گناوه، غرفه روستای نمونه عبابافی بحیری دشتی، غرفه روستای نمونه لنج‌سازی بندر عامری دلوار تنگستان، 10 غرفه مربوط به توانمندی‌های 10 شهرستان استان، 2 چادر عشایری استان، چادر عربی استان، و 2 غرفه غذاهای محلی و شیرینی‌های استان است.

دهقانی همچنین از اعزام دو گروه آیینی و یک گروه ورزش‌های بومی محلی استان به این نمایشگاه خبر داد و ابراز کرد: با اجرای موسیقی اصیل استان، آیین‌های مختلف و بازی‌های بومی - محلی زمینه تبادل فرهنگی و توجه بیشتر گردشگران به استان را فراهم خواهند کرد.

وی از مهم‌ترین اهداف شرکت استان بوشهر در این نمایشگاه را آگاهی بازدیدکنندگان از وجود استعدادها و قابلیت‌های موجود در مناطق روستایی و عشایری استان بوشهر و ظرفیت این استان در تولید محصولات متنوع به‌ویژه در زمینه صنایع کوچک، صنایع روستایی و صنایع دستی، معرفی طرح‌ها و پروژه‌های موفق اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و عشایری استان، معرفی جاذبه‌های فرهنگی و میراث ناملموس روستاهای استان از قبیل آداب و رسوم، بازی‌های بومی، پوشش‌های محلی، غذاها، و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری عنوان کرد و افزود: جامعه هدف در این نمایشگاه آحاد مردم به‌ویژه جامعه شهری، مصرف‌کنندگان عمده، سرمایه‌گذاران، صادرکنندگان و بازرگانان داخلی و خارجی است.

دهقانی با بیان این‌که این نمایشگاه یکی از جذاب‌ترین و پربازدیدترین نمایشگاه‌های کشور است ابراز امیدواری کرد: حاصل حضور بخش‌های مختلف تولید و خدمات حوزه روستایی استان در این نمایشگاه باعث رونق تولید و خدمات در استان شود و شاهد توسعه هرچه بیشتر روستاها و مناطق عشایری استان باشیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید