• چهار شنبه 5 آذر 1399
  • الأرْبِعَاء 9 ربیع الثانی 1442
  • 2020 Nov 25
شنبه 19 مرداد 1398
کد مطلب : 71557
+
-

90دقیقه خارج از جو؛ شاید ۳میلیارد تومان!

گردشگری فضایی شاید به‌نظر ممکن‌تر شده باشد اما یک حساب و کتاب سرانگشتی نشان می‌دهد احتمالا تا سال‌ها این سفر هم مختص یک‌درصد آدم‌های پولدار جهان خواهد بود

90دقیقه خارج از جو؛ شاید ۳میلیارد تومان!


گزارش سفر به فضا برای خیلی‌ها یک رؤیای دیرینه و آرزوی کودکی بسیاری بوده است. انقلاب در صنعت فضانوردی هم‌اکنون باعث شده تا این روزها دست پیداکردن به این ‌رؤیا و آرزو نزدیک‌تر از همیشه به‌نظر برسد اما حساب و کتاب یک سفر فضایی نشان می‌دهد که احتمالا تا چندین سال دیگر فقط پولدارهای جهان یا به‌صورت دقیق‌تر یک‌درصد جمعیت دنیا بتوانند به چنین سفری فکر کنند. آن‌طور که حساب و کتاب‌ها می‌گوید تاکنون ۵۷۳ نفر موفق به تجربه سفر هوایی شده‌اند.  تلاش برای توسعه پروژه سفر به خارج از جو زمین در کنار امور مربوط به آماده‌سازی آن، با موضوعی خاص عجین شده که آن هم هزینه بسیار بالای سفر به فضاست. اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌تواند میلیون‌ها دلار برای مسافران آب بخورد. یک گروه که «ماجراجویی‌های فضایی» نام دارد سفری شیک و اختصاصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی با موشک‌های روسی را پیشنهاد داده است که در این میان 7نفر برای حضور در این سفر ابراز علاقه کرده‌اند. گای لالیبرته -بازرگان ثروتمند کانادایی- 35میلیون دلار برای اقامت دو‌هفته‌ای در فضا پرداخت کرده است. از سوی دیگر ناسا هم چندی پیش اعلام کرد که می‌تواند در ازای دریافت 52میلیون دلار، یک صندلی برای سفر به فضا در اختیار مسافران قرار دهد. همچنین شرکت اسپیس ایکس در اقدامی پرسر‌وصدا، مبلغ نامشخصی را از یک میلیاردر ژاپنی به نام یوساکو مایزاوا به‌منظور ماموریتی برای سفر به‌ ماه در ۱۰‌سال آینده دریافت کرده است. همه این موارد نشان می‌دهد که سفر به فضا و دیدن آن منظره رؤیایی از کره زمین هنوز برای اکثر مردم زمین دست‌نیافتنی به‌حساب می‌آید.


تعطیلات گرانقیمت
به‌نظر می‌رسد مبحث تعطیلات در فضا هنوز برای بسیاری از مردم موضوعی گرانقیمت باشد و شاید سفر نسبتا ارزان‌قیمت به خارج از جو تا اواسط هزاره سوم به‌طول بینجامد

هنرمندان  در ماه
می‌خواهم با بردن هنرمندان به آن بالا، به مردم زمین نشان دهم که سیاره ما چقدر زیباست». نخستین مسافر خصوصی ماه که این جمله را گفته  قرار است در سال2023 راهی قمر زمین شود. تولگاهان چوغولو -از گیتارنوازان مشهور ترکیه- از مایزاوا خواسته او را در این سفر همراهی کندبا چنین اعداد و ارقامی به‌نظر می‌رسد که سفر به فضا برای بسیاری از مردم حتی ثروتمندان در حد همان رؤیاهای قدیمی باقی خواهد ماند. با این حال اخیرا بحث‌های دیگری نیز مطرح شده که روزنه‌ای از امید را در دل علاقه‌مندان به حضور در خارج از جو کره‌زمین به‌وجود آورده است. شرکت ویرجین گالاکتیک اعلام آمادگی کرده است که در ازای دریافت رقمی بین 200 تا 250هزار دلار (چیزی حدود ۳میلیارد تومان)، مسافرانش را برای 90دقیقه به خارج از جو ببرد. سرنشینان این سفر مهیج می‌توانند در یک فضاپیمای شش‌نفره به نام «کشتی فضایی 2» به رؤیای خود واقعیت بخشند. کشتی فضایی2، فضاپیمایی است که زیر بال پرنده مادر قرار می‌گیرد و تا ارتفاع 40هزار پایی پرواز می‌کند. سپس از آنجا به بعد قدرت یک موتور موشک‌گونه، این کشتی را به خارج از جو زمین خواهد برد.
به‌گزارش همشهری، همه‌‌چیز به‌نظر ایده‌آل و جذاب به‌نظر می‌رسد. با این حال هنوز اشکال‌هایی اساسی درخصوص کشتی فضایی 2 وجود دارد و متخصصان همچنان درحال تکمیل کردن این طرح هستند. اما در عین حال باید به این نکته بسیار مهم نیز توجه داشت که بیشتر 600نفری که برای این سفر مهیج و خارق‌العاده ثبت‌نام کرده‌اند، درآمد خالص 10میلیون دلاری در سال داشته‌اند. بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که سفرهای فضایی می‌تواند به‌مراتب ارزان‌تر از اینها باشد. ولی آن کیم - مدیر بخش فناوری‌های پیشرو بانک سیلیکون- در این‌باره گفته است: «قیمت خیلی بالاست، اما مثل همه رویدادهای پیشرو، این رقم نیز می‌تواند کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد».
به هرحال به‌نظر می‌رسد، مبحث تعطیلات در فضا هنوز برای بسیاری از مردم موضوعی گرانقیمت باشد و شاید سفر نسبتا ارزان‌قیمت به خارج از جو تا اواسط هزاره سوم به‌طول بینجامد.

نخستین مسافر خصوصی ماه

یوساکو مایزاوا یک سرمایه‌گذار 43ساله ژاپنی است که پیش‌تر در عالم موسیقی یک آهنگساز فعال بود. از سال1972 که نیل آرمسترانگ با آپولو 11 به‌ماه سفر کرد تاکنون، هیچ‌کس اقدام به چنین کاری نکرده است. مایزاوا سال گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تصمیم گرفته به‌ماه سفر کند. میلیاردر ژاپنی اما نیت خاصی از این سفر در ذهنش دارد. بنابر گفته مقامات ناسا، بین 6تا8صندلی دیگر در فضاپیمایی که قرار است یوساکو مایزاوا را به‌ماه ببرد، وجود دارد و او می‌خواهد تعدادی از هنرمندان را با خود به این سفر جذاب ببرد. او در این خصوص گفته است: «می‌خواهم با بردن هنرمندان به آن بالا، به مردم زمین نشان دهم که سیاره ما چقدر زیباست». این سفر قرار است در سال2023 انجام گیرد. تولگاهان چوغولو -از گیتارنوازان مشهور ترکیه- از مایزاوا خواسته او را در این سفر همراهی کند.


رؤیای‌گردش با«کشتی فضایی2»

کشتی فضایی2
طول     18.3 متر
فاصله بین 2 سر بال     8.2 متر
خلبان     2نفر
مسافر     6نفر

شوالیه روشنایی2
پرنده مادر حامل کشتی فضایی2
که چهارموتوره است   تا 15200متر  ارتفاع می‌گیرد.

کشتی فضایی2، فضاپیمایی است که زیر بال پرنده مادر قرار می‌گیرد و تا ارتفاع 40هزار پایی پرواز می‌کند. سپس از آنجا به بعد قدرت یک موتور موشک‌گونه، این کشتی را به خارج از جو زمین خواهد برد


مراحل سفرتوریستی به فضا و بازگشت به زمین

پرواز
پرنده مادر با نام شوالیه روشنایی2، درحالی‌که کشتی فضایی2 به زیر بالش چسبیده است، از روی زمین پرواز می‌کند.

رهاسازی
پرنده مادر، کشتی فضایی2 را رها می‌کند و کشتی فضایی2 موتور موشک‌گونه‌اش را روشن می‌کند.

تقویت
کشتی فضایی2 به‌صورت عمودی پرواز می‌کند.

اوج
کشتی فضایی2 به فضا می‌رسد. خلبان‌ها جاذبه اندکی را تجربه می‌کنند.

ورود مجدد
سفر به خانه با ورود کشتی فضایی2 به جو زمین آغاز می‌شود.

سر خوردن
غرش موتورها کاهش یافته و کشتی فضایی2 در هوا به‌صورت یک گلایدر حرکت می‌کند.

فرود
کشتی فضایی2 همانند یک گلایدر فرود می‌آید.

این خبر را به اشتراک بگذارید