شنبه 19 مرداد 1398
کد مطلب : 71472
+
-

مرز سومار رسمی شد

تیتر یک
مرز سومار رسمی شد

فرماندار گیلانغرب گفت: با پیگیری مسئولان و طبق مصوبه هیات وزیران، بازارچه مرزی سومار برای مبادلات بازرگانی و تجاری و تردد مسافر رسمی شد. به گزارش ایرنا «کوروش محمودیان» افزود: سومار یکی از مرزهای مهم برای انجام مبادلات تجاری و بازرگانی با کشور عراق است، به گونه‌ای که پارسال ۴۸ درصد مجموع صادرات کرمانشاه از این گذرگاه مرزی به عراق انجام شد.
وی اظهار کرد: رسمی شدن مرز سومار گام مهمی در توسعه و رشد و شکوفایی شهرستان گیلانغرب خواهد بود و می‌تواند باعث توسعه پایدار و راهی در جهت محرومیت‌زدایی منطقه باشد. 

فرماندار گیلانغرب گفت: مرز سومار ۴۰ هکتار وسعت دارد که متناسب با مرز رسمی زیرساخت‌های لازم در آن ایجاد می‌شود و به‌زودی گمرک در این مرز رسمی مستقر می‌شود.  محمودیان اضافه کرد: پارسال در مجموع از مرز سومار یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار کالا با ۶۰ هزار کامیون به عراق صادر شد. وی گفت: با توجه به رسمی شدن این مرز امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد تردد مسافران و زائران عتبات عالیات از این مرز رسمی باشیم. 

فرماندار گیلانغرب همچنین از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث یک مجتمع رفاهی برای خدمات‌دهی به مسافران و فعالان در مرز با ۳۰ میلیارد تومان خبر داد و ادامه داد: همچنین برای احداث ۴۴ کیلومتر راه دسترسی سومار به زله‌زرد نیز ۱۶۷ میلیارد تومان اعتبارات ملی اختصاص یافته است و با عنایت استاندار کرمانشاه نیز علاوه بر این امسال ۲۸ میلیارد تومان اعتبار برای احداث این راه تخصیص یافت. 

بازارچه سومار در 5 کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است. فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است. بخش سومار با عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد. این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستاست. بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاه‌تر کرده است و اکنون عمده کالا از این معبر به استان‌های شرقی عراق صادر می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید