• سه شنبه 29 مهر 1399
  • الثُّلاثَاء 3 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 20
شنبه 11 اسفند 1397
کد مطلب : 49487
+
-

کاهش1/5متری تراز آبی دریای خزر

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان از کاهش 1.5متری تراز آبی دریای خزر طی سال های اخیر خبر داد و گفت: این کاهش تراز آبی موجب خشک شدن بخش جنوبی تالاب انزلی شده که معضل تصرفات عدوانی توسط جوامع محلی را به‌دنبال دارد.

به‌گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور در نشست بررسی و تبادل‌نظر درخصوص مخاطرات زیست محیطی استان که با حضور مشاور ارشد و کارشناسان جایکا در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد، تصریح کرد: پدیده های ناگوار زیست محیطی همچون ریزگردها، آلودگی خاک، بیماری جنگل های زاگرس، از بین رفتن سفره های آب زیرزمینی و پسماند و فاضلاب مناطق مختلف کشور را تحت‌تأثیر قرار داده است. وی با بیان اینکه در استان گیلان، مشکل مدیریت پسماند و پساب های خانگی، صنعتی و بیمارستانی را داریم، افزود: بخش عمده ای از مشکلات زیست محیطی تالاب انزلی به کاهش تراز آبی دریای خزر باز می گردد.
محمدپور، صنوبرکاری، تالاب خواری و انباشت رسوبات بالادست را از دیگر مشکلات تالاب انزلی دانست و یادآور شد: براساس آخرین گزارش‌های دانشگاه تهران سالانه یک سانتی‌متر از عمق تالاب انزلی کم می شود.

وی، پهنه آبی تالاب انزلی را حدود 19هزار هکتار دانست و خاطرنشان کرد: عمق تالاب در حال کاهش پیدا کردن است و هم‌اکنون به 16هزار هکتار رسیده است. این مقام مسئول، شهرستان های رشت، صومعه سرا و انزلی را دخیل در وضعیت تالاب دانست و یادآور شد: در حوزه تالاب انزلی یکصد هکتار رفع تصرف کرده ایم و به‌دنبال پیشگیری از تصرف تالاب هستیم. در این راستا مشارکت تشکل های زیست محیطی غیردولتی بسیار اهمیت دارد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان با اشاره به آغاز فاز دوم فعالیت های پروژه مدیریت تالاب توسط جایکا، خاطرنشان کرد: فاز دوم تا اردیبهشت ماه سال آینده به اتمام می رسد و امیدواریم گام خوبی برای احیای تالاب انزلی باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید