• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
چهار شنبه 21 شهریور 1397
کد مطلب : 30244
+
-

تصفیه فاضلاب بهداشتی در بوستان‌های بندرعباس

مصرف آب آشامیدنی برای آبیاری فضای سبز شهری 30 درصد کاهش یافت

فضای سبز
تصفیه فاضلاب بهداشتی در بوستان‌های بندرعباس

معاون بهره‌برداری آبفای هرمزگان از تحویل و راه‌اندازی یک دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب به شهرداری بندرعباس در راستای مدیریت مصرف آب آشامیدنی خبر داد. 
به گزارش مهر، علا امیریان‌نژاد گفت: این پکیج براساس تفاهم‌نامه منعقدشده بین شرکت آب و فاضلاب هرمزگان و شهرداری بندرعباس و به منظور آبیاری فضای سبز یکی از بوستان‌های شهر خریداری و تحویل شهرداری شد. 

وی افزود: اعتبار هزینه‌شده برای خرید این پکیج تصفیه فاضلاب 350 میلیون تومان است که در حال حاضر در بوستان الزهرا(س) بندرعباس نصب شده و توسط کارشناسان فاضلاب آبفای استان در حال راه‌اندازی است. 


تامین آب فضای سبز

امیریان‌نژاد اضافه کرد: برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز این بوستان، بخشی از فاضلاب مسکن مهر و محلات پیرامون بلوار راه‌آهن برای تصفیه در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد.  به گفته این مسئول، کیفیت پساب خروجی این دستگاه تصفیه فاضلاب در حد استاندارد آبیاری فضای سبز است که مورد تایید سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور نیز قراردارد.  وی افزود: ظرفیت آب تولیدی این دستگاه ۵۰ متر مکعب در شبانه‌روز است. 

امیریان‌نژاد همچنین اضافه کرد: تصفیه فاضلاب در این دستگاه به روش سیستم بیولوژیکی به روش لجن فعال و با استفاده از هوادهی عمقی است؛ همچنین کاربرد این پکیج تصفیه شامل تصفیه انواع فاضلاب‌های بهداشتی نظیر فاضلاب مجتمع‌ها و ویلاهای مسکونی، ساختمان‌های اداری، هتل‌ها و مراکز اقامتی، رستوران‌ها، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مجتمع‌های تفریحی است. 


کاهش آبیاری بوستان‌ها

معاون بهره‌برداری آبفای استان تصریح کرد: براساس بخشنامه ابلاغی هیات وزیران در اسفندماه ۹۶، شهرداری‌ها باید تا پایان امسال نسبت به کاهش ۳۰ درصدی آب مصرفی فضای سبز شهری در شهرهای استان اقدام کنند. 
امیریان‌نژاد با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر به‌کارگیری فاضلاب تصفیه‌شده استاندارد به عنوان راهکار اجرایی در دسترس، گفت: در حال حاضر با هماهنگی و همکاری شهرداری بندرعباس تعداد پنج بوستان پرمصرف مشخص و مطالعات و امکان‌سنجی نصب پکیج‌های تصفیه فاضلاب خام در این بوستان‌ها انجام شده است که در صورت تامین اعتبار لازم (ملی یا استانی) نسبت به خرید و راه‌اندازی این پکیج‌ها اقدام می‌شود.  وی افزود: کاهش فضای مورد نیاز برای نصب، قابلیت تصفیه فاضلاب‌های قابل تجزیه بیولوژیکی با بار آلودگی بالا، کیفیت بهتر پساب خروجی، تولید لجن کمتر و راندمان بالاتر تصفیه فاضلاب در مقایسه با سایر روش‌های لجن فعال از جمله مزایای پکیج تصفیه فاضلاب است. 


تنش آبی در بندرعباس

معاون بهره‌برداری آبفای هرمزگان با اشاره به تنش آبی موجود در شهر بندرعباس و ضرورت استفاده از پساب در آبیاری فضای سبز شهری در راستای کاهش مصرف آب آشامیدنی اظهار کرد: در این راستا آبفای استان طی تفاهم‌نامه‌ای نسبت به واگذاری پساب به میزان ۲۰۰ لیتر بر ثانیه به شهرداری بندرعباس برای آبیاری فضای سبز شهری اقدام کرده است. 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید