• پنج شنبه 6 آذر 1399
  • الْخَمِيس 10 ربیع الثانی 1442
  • 2020 Nov 26
سه شنبه 1 خرداد 1397
کد مطلب : 17237
+
-

کی‌روش روی آتش بنزین ریخت

کی‌روش روی آتش بنزین ریخت

   توضیحات کارلوس کی‌روش درباره تصمیم بحث برانگیزش در آستانه جام‌جهانی روسیه
خط خوردن سیدجلال حسینی و وریا غفوری از فهرست نهایی تیم ملی، کماکان داغ‌ترین سوژه فوتبال ایران به حساب می‌آید. به هر حال خیلی‌ها دوست دارند بدانند کی‌روش به چه دلیل ستاره‌های استقلال و پرسپولیس را کنار گذاشت تا شاگرد اول‌های لیگ برتر مسافر روسیه نشوند. همین داستان باعث شد تا کی‌روش پیش از سفر به ترکیه، مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس انجام دهد و دلایل خط زدن ستاره‌های سرخابی را رسانه‌ای کند. جالب اینکه او تنها به خاطر احترامی که برای سیدجلال و وریا قایل بوده حاضر به انجام این مصاحبه شده است!
  سیدجلال؛ سن و سال
کی‌روش در مصاحبه‌اش کلی از سیدجلال تعریف و تمجید کرده و به نوعی سن او را دلیل اصلی خط خوردنش معرفی کرده است. سرمربی تیم ملی در خصوص سیدجلال گفته است: « حالا در مورد یک بازیکن خاص که می‌خواهم به صورت ویژه در موردش صحبت کنم بازیکن من یعنی سید جلال حسینی است. بیش از 7‌سال است؛ تاکید می‌کنم بیش از 7‌سال است از زمانی که من سرمربی تیم ملی ایران شده‌ام سید‌جلال حسینی همیشه در تمامی اردوهای تیم ملی حضور داشت. حتی یک اردو را هم سید جلال از دست نداد، همیشه او را دعوت کردم، همین نشان می‌دهد که من چقدر این بازیکن را باور دارم. سید جلال بازیکنی بود که همیشه تاثیرات زیادی در تیم ملی داشت، تاثیر این بازیکن را در روند موفقیت تیم ملی به عنوان یک بازیکن کلیدی چه در داخل زمین و چه بیرون زمین از لحاظ حرفه‌ای گری و از لحاظ اخلاق و از لحاظ کیفیت بازی دیده‌اید. در راستای منافع تیمی فقط با یک کلمه می‌توانم سید جلال را توصیف کنم؛ احترام. ما در ساختمان پک دیواری داریم که به نام ساختمان مفاخر نامگذاری شده، آن دیوار متعلق به 6‌بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران است، جلال یکی از آن ستون‌هایی است که در ساختمان پک و در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است ولی الان ما جام جهانی و در آینده جام ملت‌های آسیا را در پیش داریم. باید در چنین وضعیتی فضایی بسازیم تا نفرات جوان‌تر به تیم ملی بیایند و در آینده کمک حال‌مان باشند. نفراتی مثل مجید حسینی، مرتضی پورعلی گنجی، خانزاده، روزبه چشمی و بازیکنان جوان دیگر، باید رو به جلو حرکت کنیم. با تمام احترام قلبی که برای سید جلال حسینی قائل هستم مخصوصاً خودم ولی همین احترام را باید برای نسل آینده فوتبال ایران نیز داشته باشیم. آنهایی که در آن رشد می‌کنند باید چنین احترامی را برایشان قائل باشیم. ما نمی‌توانیم یک تیم ملی داشته باشیم که فقط در حالت رکود باشد بلکه باید رو به جلو حرکت کنیم. یکبار دیگر تاکید می‌کنم که سید جلال حسینی در لیست انتظارمان خواهد ماند و هر لحظه که احتیاج باشد او به تیم ملی ملحق خواهد شد. سید جلال حسینی از جمله بازیکنانی بود که با الگوی اخلاقی و فنی که همیشه از خودش نشان داد باعث شد که من عاشق بازیکنان ایرانی شوم و یکی از دلایلی که باعث شد من 7 سال در ایران بمانم همین سید جلال حسینی بود.»
  وریا؛ تغییر پست
داستان خط خوردن وریا با سیدجلال کاملا متفاوت بوده است. سرمربی تیم ملی تغییر پست این بازیکن در استقلال را دلیل اصلی نرسیدنش به روسیه عنوان کرده است: « در مورد ووریا غفوری هم باید بگویم که هیچ مربی‌ای به اندازه من ووریا را نمی‌شناسد و بنده این اختیار را برای خودم قائل هستم که در مورد این بازیکن صحبت کنم چون قبل از اینکه ووریا بخواهد به استقلال برود من این بازیکن را به تیم ملی دعوت کردم. در آن زمان ووریا غفوری دفاع راست بسیار خوبی بود و بنده بیش از یک ماه پیش او را صدا کردم و به او گفتم: پسرم ما در تیم ملی نیازی به وینگر راست نداریم، تو باید در دفاع راست بازی کنی. چون بازیکنانی مثل علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد و قلی‌زاده در وینگر راست هستند و من چنین نفراتی را در این پست دارم. من به ووریا تأکید کردم که در تیم ملی به یک دفاع راست محکم نیاز دارم اما وقتی در تیم استقلال و با تصمیم وینفرد شفر او از پست دفاع راست به هافبک راست تبدیل می‌شود این دیگر به سرمربی این تیم برمی‌گردد. نمی‌دانم چگونه شفر از عدم دعوت ووریا غفوری به تیم ملی سورپرایز شده است. وقتی در تیم خودش اعتقادی ندارد که در دفاع راست از ووریا استفاده کند و پست او را تغییر می‌دهد چگونه سورپرایز می‌شود؟! این تغییرات در تیم استقلال انجام شد و با این جابجایی پست این تصمیم از جانب من گرفته شد. وقتی قرار است ما مقابل تیم‌های بزرگی مثل مراکش، اسپانیا و پرتغال بازی کنیم من احتیاج به یک دفاع راست محکم دارم. من همیشه سبک بازی ووریا را تحسین کردم و در 4 سال گذشته همواره او به تیم ملی دعوت شده و این کارلوس کی‌روش بوده است که ووریا را به تیم ملی دعوت کرده است.»
  حسینی جوان و نیمکت‌نشینی
سرمربی پرتغالی تیم ملی در مصاحبه دیروزش، اشاره‌ای هم به وضعیت حسین حسینی داشته است. او به نوعی نیمکت‌نشینی در بازی‌های پایانی فصل را دلیل اصلی خط خوردن دروازه‌بان جوان استقلال معرفی کرده است. کی‌روش در این خصوص می‌گوید: « سیدحسین حسینی دروازه‌بان استقلال 873 دقیقه گل نخورد، خب وقتی چنین رکوردی زده بود و کلین‌شیت‌های خودش را حفظ کرد، به یک‌باره با تصمیم سرمربی استقلال دیگر برای این تیم بازی نکرد که خود من هم شوکه شدم. همانطور که گفتم چنین مواردی به تصمیمات مربیان مربوط می‌شود، ولی بازیکنان دیگری هم هستند که چنین اتفاق‌هایی برایشان رخ می‌دهد.»
 

این خبر را به اشتراک بگذارید