• دو شنبه 5 آبان 1399
  • الإثْنَيْن 9 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 26
دو شنبه 3 شهریور 1399
کد مطلب : 108459
+
-

رهبر معظم انقلاب به دولت دوازدهم توصیه کردند:

با مردم‌ حرف بزنید

در گزارش‌هایی جامع و صادقانه آنچه توانستید و آنچه قرار بود اما نتوانستید برای مردم بیان کنید

رهبری
با مردم‌ حرف بزنیدحضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز به مناسبت هفته دولت در ارتباط تصویری با رئیس‌جمهور و اعضای دولت، سال آخر فعالیت دولت دوازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات در حوزه‌های مختلف خواندند و با بیان نکاتی درباره مسائل مهم اقتصادی همچون تولید، سرمایه‌گذاری، ارزش پول ملی و نیز فضای مجازی، تأکید کردند: باید با جدیت کامل موانع تولید را رفع و برای حل مشکلات همت بیشتر گماشت.
رهبر انقلاب اسلامی حادثه عاشورا را قله جهاد، فداکاری و شهادت نامیدند و با اشاره به مصادف‌شدن هفته دولت با دهه اول محرم افزودند: مبنای هفته دولت نیز جهاد و شهادت است، چراکه رجایی و باهنر با مجاهدت مستمر، سختکوشی و تلاش در هنگام هجوم و محاصره مشکلات، خودداری کامل از پیگیری منافع شخصی و پرهیز از چهره‌سازی‌ برای جذب نظر مردم، خود را شایسته پاداش بزرگ الهی یعنی شهادت ساختند.

فرصت اطلاع‌رسانی خدمات و نقد درونی
ایشان با اشاره به خبرهای بزرگ و مهمی که رئیس‌جمهور و اعضای دولت در گزارش‌های خود اعلام کردند، افزودند: هفته دولت فرصت مناسبی برای تبیین و اطلاع‌رسانی خدمات اعضای دولت و نقد نقاط قوت و ضعف است که دولت باید بیش و پیش از دیگران به نقد درونی بپردازد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولتمردان توصیه کردند: در گزارش‌هایی جامع و صادقانه، آنچه توانستید و آنچه قرار بود اما نتوانستید، برای مردم بیان کنید که مردم از اینگونه گزارش‌های صادقانه، خرسند و امیدوار می‌شوند.
رهبر انقلاب سال آخر فعالیت دولت را فرصتی قابل توجه و از جهات مختلف بسیار مهم برشمردند و گفتند: هرچه می‌توانید از فرصت آخر برای خدمت به مردم و کشور استفاده کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه با اشاره به مشکل جدی مسکن در کشور، گفتند: دولت قول ساخت ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در آخرین سال فعالیت را داده است که تحقق این قول می‌تواند در زمینه حل مشکل مسکن مؤثر باشد. ایشان افزودند: تلاش کنید در یک سال باقیمانده کارهای اساسی و بزرگی برای دولت بعد به یادگار بگذارید که «اصلاح ساختار بودجه، نظام بانکی و نظام مالیاتی» جزو اینگونه کارهاست.
«پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول‌هایی که داده شده» ازجمله طرح‌های هفتگی وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه‌سازی‌ برای جلوگیری از صدور نفت خام، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه کارهای خوب علمی و بهداشتی و درمانی که در مقابله با کرونا انجام شده و افزایش تولید از دیگر توصیه‌های مؤکد رهبر انقلاب به دولت برای سال آخر فعالیت بود؛ سالی که به هیچ‌وجه نباید دولت به‌صورت وقت اضافه به آن نگاه کند.

تأکید مجدد بر جلوگیری از قاچاق
بخش دوم سخنان رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با هیأت دولت به مسائل اقتصادی اختصاص داشت.
ایشان بار دیگر تولید را مادر و کلید اصلی حل مشکلاتی نظیر «اشتغال، معیشت، تورم و کاهش ارزش پول ملی» خواندند و تأکید کردند: باید هرچه می‌توانید در این زمینه‌ها کار و تلاش کنید.
رهبر انقلاب رفع موانع تولید را از وظایف اساسی دولت برشمردند و گفتند: البته رفع برخی موانع ازجمله تحریم یا ندادن پول فروش نفت ایران، تحت اختیار دولت نیست، اما بسیاری از موانع درونی است و باید با جدیت آنها را رفع کرد.
ایشان «واردات بی‌رویه» را که باعث شکایت مکرر تولید‌کنندگان و حتی ورشکستگی برخی از آنها شده است، بسیار خطرناک خواندند و افزودند: واردات لوکس نیز ازجمله موانعی است که دولت باید آنها را از سر راه تولید حذف کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «جلوگیری از قاچاق» را با همکاری قوای مجریه، قضاییه و نیروهای مسلح، تسهیل‌کننده تولید دانستند و گفتند: استفاده از ظرفیت نهضت قطعه‌سازی‌ که به‌خصوص در نیروهای مسلح ایجاد شده است، می‌تواند بخش قابل‌توجهی از نیازهای تولیدکنندگان را تأمین کند، به‌ویژه اینکه متخصصان داخلی توانسته‌اند قطعات بسیار ظریف و پیچیده را نیز تولید کنند.

کارگروه رفع موانع تولید هر‌چه زودتر تشکیل شود
رهبر انقلاب «رفع ناهماهنگی‌ها در سطوح پایین‌دستی» را برای افزایش و جهش تولید، مهم برشمردند و گفتند: در گزارش‌های خبری تلویزیون، برخی تولیدکنندگان از ناهماهنگی‌های عجیب و غریب در گرفتن مواداولیه مورد نیاز گله می‌کنند که اگر وزیر مربوط به محض دیدن این گزارش‌ها پیگیری کند، بسیاری از این مشکلات ظرف مدت کوتاهی قابل حل است.
«رفع پیچ‌و‌خم‌های عجیب اداری در دادن مجوز تولید» و نیز «حل مشکل تسهیلات بانکی» دو توصیه آخر رهبر انقلاب به اعضای دولت در بحث مهم رفع موانع تولید بود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان درباره مسائل اقتصاد کشور، به موضوع «خام‌فروشی و صادرات فله‌ای مواد خام» اشاره کردند و گفتند: خام‌فروشی در سنگ‌های معدنی قیمتی و فرآوری آنها در خارج و بازگرداندن به کشور با چندین برابر قیمت، فروش خاک جزیره هرمز، فرآوری‌نشدن زعفران جنوب خراسان و خرمای مناطق گرمسیری ازجمله مواردی است که نشان می‌دهد باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد.
ایشان افزودند: چندی پیش، پیشنهادی برای تشکیل کارگروهی از جانب روسای 3قوه جهت شناسایی و برطرف‌کردن موانع تولید مطرح کردم و با استقبال 3قوه هم مواجه شد که باید هر چه زودتر تشکیل شود و کار خود را با جدیت آغاز کند.
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم اقتصادی را مسئله «سرمایه‌گذاری» برشمردند و تأکید کردند: متأسفانه در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در کشور دچار اختلال شده و در این زمینه عقب هستیم که برای بر‌طرف‌کردن این مشکل، ابتدا باید سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در کشور رها شده و یا کند پیش می‌روند، احیا شوند و هیچ طرح بزرگ سرمایه‌گذاری بلاتکلیف نماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، خاطرنشان کردند: بخش خصوصی دارای امکانات فراوان و نقدینگی لازم است و باید از طریق برطرف‌کردن مشکلات مالیاتی و مجوزها و همچنین تسهیلات بانکی، بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری ترغیب کرد.

اقدامات کوتاه‌مدت برای تقویت ارزش پول ملی
ایشان با اشاره به اهمیت موضوع «هدایت نقدینگی به سمت تولید» گفتند: در سال۹۷ و در دیدار با هیأت دولت پیشنهاد تشکیل یک هیأت متخصص شبانه‌روزی برای یافتن روش‌های هدایت نقدینگی به سمت تولید مطرح شد که اگر این هیأت تشکیل نشده است، باید هرچه زودتر شکل بگیرد.
رهبر انقلاب اسلامی «تقویت ارزش پول ملی» را موضوعی بسیار مهم و در ارتباط مستقیم با تولید و تقویت بنیه اقتصادی کشور و بهبود معیشت مردم دانستند و افزودند: در کنار اقدامات بلندمدت برای تقویت ارزش پول ملی، برخی اقدامات کوتاه‌مدت نیز ضروری است که ازجمله آنها برخورد جدی با اقدامات بدخواهانه و سودجویانه برای کاهش ارزش پول ملی است.

برخورد با واردات کالاهای لوکس و خرید ملک در خارج
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اعلام دولت مبنی بر بازگردانده نشدن ۲۷میلیاد دلار ارز حاصل از صادرات، گفتند: ممکن است بخشی از این ارزها به دلایل منطقی هنوز بازگردانده نشده اما با موارد سودجویانه همچون واردات کالاهای لوکس یا خرید ملک در خارج از کشور باید برخورد شود.
ایشان بر لزوم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای تصمیمات اقتصادی تأکید کردند و با اشاره به تصمیم‌های نسنجیده برخی دستگاه‌ها، افزودند: البته بانک مرکزی فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده ‌و همه دستگاه‌ها باید به آن کمک کنند تا بتواند اقدامات خود را به سرانجام برساند.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از موارد ضروری برای برطرف‌کردن موانع و ایجاد اصلاحات ساختاری را «راه‌اندازی سامانه‌های اطلاعاتی و اتصال این سامانه‌ها» به یکدیگر برشمردند و با یک تذکر مهم، سخنان خود را درباره مسائل اقتصادی کشور به پایان رساندند.

معطل نتیجه انتخابات فلان کشور نشوید
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اقتصاد کشور به هیچ‌وجه نباید به تحولات خارجی پیوند بخورد، زیرا این یک خطای راهبردی است.
ایشان تأکید کردند: نباید برنامه‌ریزی اقتصادی برای کشور، معطل لغو تحریم‌ها یا نتیجه انتخابات فلان کشور شود. باید بنا را بر این گذاشت که تحریم‌ها به‌عنوان مثال تا 10سال دیگر ادامه دارد، بنابراین باید بر ظرفیت‌ها و امکانات داخلی تمرکز کرد، البته ممکن است آنها تصمیمات خوب بگیرند که در آن صورت از آن استفاده می‌کنیم، اما مسائل اقتصادی کشور نباید موکول به تحولات خارجی شوند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، موضوع فضای مجازی را بسیار مهم خواندند و گفتند: ما هم اهمیت فضای مجازی را و اینکه بخشی از زندگی مردم شده است، قبول داریم اما بحث ما در مورد فضای مجازی این است که این عرصه از خارج مدیریت و هدایت می‌شود و ما نمی‌توانیم مردم را بی‌پناه رها کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه عوامل مسلط بین‌المللی در فضای مجازی به‌شدت فعال هستند، افزودند: تأکید مکرر بر شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای‌عالی و مرکز ملی فضای مجازی و شرکت روسای 3 قوه در آن به همین علت است اما متأسفانه اهتمام لازم به این موضوع نمی‌شود. ایشان گفتند: شبکه ملی اطلاعات اجزایی دارد که این اجزا از زمان‌بندی‌ها عقب هستند.

علت دشمنی‌ها با جمهوری اسلامی
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه خطاب به همه مسئولان و دست‌اندرکاران کشور یک توصیه مهم کردند: خدمت در نظام اسلامی دارای ارزش مضاعف است که باید قدردان آن باشید، چراکه خدمت در جمهوری اسلامی کمک به رونمایی از الگوی اسلام برای جامعه‌سازی و مدیریت جامعه است، بنابراین اهمیت مضاعف دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ناکامی مکاتب مختلف بشری برای اداره جامعه، از آمریکا به‌عنوان یک الگوی واقعا شکست‌خورده یاد کردند و گفتند: ارزش‌های بشری مانند سلامت، عدالت و امنیت از همه‌جا بیشتر در آمریکا لگدمال می‌شود، فاصله طبقاتی در آنجا وحشتناک است، تعداد و نسبت گرسنگان و بی‌‌خانمان‌ها در آمریکا از کشورهای متعارف دنیا بیشتر است، طبق اعلام صریح رقبا در کارزارهای انتخاباتی، از هر 5‌کودک آمریکایی، یکی گرسنه است ضمن اینکه ناامنی و آمار جنایت در آمریکا بسیار بالاست.
ایشان افزودند: علاوه بر این مشکلات داخلی و مدیریتی، قتل، جنگ‌افروزی و ایجاد ناامنی جزو کارهای رایج امروز آمریکایی‌ها در سوریه، فلسطین و یمن و قبلا در عراق، افغانستان و مناطقی مثل ویتنام و هیروشیما‌ست.
رهبر انقلاب اسلامی حضور افرادی در رأس آمریکا را که مایه تحقیر آن کشور هستند، نشانه دیگری از شکست الگوهای بشری و آرمانشهر رو به انحطاط غربزده‌ها برشمردند و گفتند: الگوی مستقل اسلام برای نظام‌سازی و جامعه‌سازی بر سه پایه «ایمان، علم و عدل» استوار است البته ما در هر سه عرصه عقبیم، اما در جمهوری اسلامی شعارها و جهت‌گیری‌ها بر این اساس بوده و الگوهای انسانی آن نیز شهدایی مانند بهشتی، مطهری، باهنر، رجایی و سلیمانی هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسئولان تأکید کردند: عملکرد شما می‌تواند این الگوی برجسته را در چشم مردم جهان تبلیغ کند و علت دشمنی و ترس مستکبران از جمهوری اسلامی همین مسئله است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به فرازی از سخنان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام مبنی بر اینکه اگر مؤمنان دست از یاری یکدیگر بردارند، شکست می‌خورند، افزودند: این درسی برای بشریت و همه مؤمنان است و امروز نیز که دشمن به‌طور دائم در حال طراحی است، در مقابل آن باید نقشه و برنامه داشت.
ایشان همچنین با تشکر از رعایت اصول بهداشتی در مجالس عزاداری تا به امروز، بر گسترش کامل و استمرار رعایت‌ توصیه‌های ستاد ملی کرونا تأکید و مجددا از عوامل یاریگر مردم در مقابله با ویروس خطرناک کرونا تشکر کردند.مکث
گزارش رئیس‌جمهور از 3تکانه شدید اقتصادی


پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، رئیس‌جمهور و ۴ نفر از اعضای کابینه به بیان گزارشی از اقدامات و برنامه‌های دولت پرداختند. حسن روحانی در گزارش خود گفت: سقوط قیمت نفت در سال۹۳ و تحمیل تحریم‌های اقتصادی در سال۹۷ در کنار شیوع ویروس کرونا در 6‌ماه گذشته، 3تکانه شدید اقتصادی بود که دولت توانست با اتکا‌ به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، آنها را مدیریت کند. رئیس‌جمهور با بیان آماری از میزان کاهش رشد اقتصادی در کشور‌های پیشرفته به سبب شیوع کرونا، وضعیت ایران را نسبتا قابل‌قبول خواند و افزود: اجرای طرح تحول سلامت، جهش در زیرساخت‌های ارتباطاتی و دولت الکترونیک و همچنین پیشرفت بزرگ در زمینه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، 3 اقدام پیشگیرانه دولت در سال‌های اخیر بود که باعث حفظ آمادگی کشور در برابر کرونا شد.‌ روحانی گفت: در صنایع مهم نظیر پتروشیمی، از ۵۶‌میلیون تن به ۱۰۰میلیون تن و در زنجیره فولاد به ۲‌برابر میزان قبل افزایش تولید داشته‌ایم، ضمن اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم سالانه به‌طور متوسط ۷۰۰هزار شغل ایجاد شده است. رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه گازرسانی و آب شرب روستایی، گفت: حقوق کارمندان حدود ۶ برابر و حقوق فرهنگیان حدود ۵ برابر نسبت به ابتدای دولت یازدهم افزایش یافته است. افزایش مستمری بازنشستگان، اعطای وام به کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده، یارانه کرونایی و اعطای وام ودیعه مسکن از دیگر اقدامات دولت در گزارش ‌روحانی بود. رئیس‌جمهور لغو 6قطعنامه سازمان ملل علیه کشور و خروج از PMD، و افزایش برداشت چشمگیر از میادین مشترک نفت و گاز با همسایگان را ازجمله اقدامات دولت برای استیفای حقوق ملت نامید. همچنین ‌بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در گزارشی، صنعت گاز و پتروشیمی را محصول جمهوری اسلامی خواند و گفت: ۹۴درصد کشور امروز تحت پوشش گاز قرار دارد و در بخش پتروشیمی ارزش تولیدات از ۱۱‌میلیارد دلار در سال۹۱ به ۲۵‌میلیارد دلار در سال۱۴۰۰ خواهد رسید.‌ زنگنه با اشاره به افزایش ۴‌برابری مجموع صادرات فرآورده‌های نفتی از سال۹۱ تا سال۹۸، افزود: تا اواخر سال۱۴۰۱ گاز همراه نفت در مشعل‌ها به‌صورت کامل وارد چرخه فراورش خواهد شد. در ادامه رضا اردکانیان، وزیر نیرو گزارشی از افزایش تولید برق و کاهش تلفات شبکه توزیع بیان کرد و افزود: در بخش آب، ۴۳ سد بزرگ مخزنی از اعتبارات دولتی ساخته شد. همچنین سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارش خود، تحول ساختاری در ارائه خدمات نظام سلامت پس از کرونا را ازجمله نقاط مهم عملکرد این وزارتخانه برشمرد و افزود: در جریان کرونا هیچ بیماری پشت در بیمارستان‌ها سرگردان نماند. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گزارشی از اقدامات این سازمان برای تخصیص بودجه فعالیت‌های عمرانی و پرداخت مطالبات و معوقات بازنشستگان و ایثارگران بیان کرد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید