• دو شنبه 13 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 21 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 04
دو شنبه 8 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 99249
+
-

سرگردانی در مقابل سازمان هدفمندی یارانه‌ها

همشهری از بلاتکلیفی مراجعان پشت درهای بسته یک سازمان دولتی گزارش می‌دهد

فاطمه عسگری­‌نیا _ خبرنگار

کارمندان دستگاه‌های اجرایی عموما به سرکار خود بازگشته‌اند، اما سازمان هدفمندی یارانه‌ها تنها پذیرای پرسنل این سازمان است و از پذیرش ارباب رجوع امتناع می‌کند. میدان ولیعصر، خیابان زرتشت، نبش کوچه حسن دانش کیان، سازمان هدفمندی یارانه‌­ها؛ آدرسی است که شهرستانی‌ها و تهرانی‌ها پرسان­ پرسان خود را به آن می‌رسانند به امید اینکه مشکلات یارانه‌ای خود را رفع کنند؛ سازمانی خدماتی که این روزها درپی پرداخت وام یک میلیون تومانی دولت به یارانه بگیران مراجعان بسیاری دارد؛ ولی به بهانه کرونا پاسخگوی هیچ‌کس نیست.
«صادق» ۴۵ ساله است، مردی سبزه­ رو با لهجه جنوبی. او به همشهری می‌گوید: از اهواز برای پیگیری مشکلش راهی تهران شده و از ساعت ۶ صبح مقابل ساختمان هدفمندی یارانه‌ها ایستاده اما اجازه ورود پیدا نمی‌کند. او توضیح می‌دهد: « تمام خطرهای سفر را به جان خریده و راهی تهران شده‌ام به امید اینکه گره‌ای از مشکلم باز شود، اما اینجا هم می‌گویند به‌خاطر کرونا تعطیل است.»

حرف‌های صادق را «علی» مرد میانسال کرجی ادامه می‌دهد و می‌گوید: « پارسال یارانه دختر و پسرم از لیست یارانه خانوار ما قطع شد. از 3‌ماه پیش به اینجا می‌­آیم اما کسی پاسخگو نیست و ارباب رجوع بین ساختمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت کار پاسکاری می‌شوند.»
بانوی سرپرست خانواری که در میان جمعیت است به جمع اضافه می‌شود: « در آخرین مرحله حذف یارانه ثروتمندان یارانه من هم قطع شده قبل از عید که آمدم گفتند بعد از تعطیلات عید بیایید. از روزی که تعطیلات تمام‌شده هر روز اینجا هستیم و می‌گویند رئیس‌جمهوری دستور داده سازمان هدفمندی یارانه‌ها مردم را پذیرش نکند.»
ازدحام جمعیت در مقابل ساختمان، خطر شیوع کرونا را در بین مراجعه‌کنندگان تشدید و سلامتی آنها را تهدید می‌کند. حسین کریمی یکی از مراجعه‌کنندگان می‌گوید: «وقتی پرسنل سازمان در محل کار حضور دارند چرا مردم باید پشت درهای بسته بمانند؟» او ادامه می‌دهد: «اگر بهانه‌شان کرونا است دو تا دو تا مردم را بپذیرند و مشکل آنها را حل کنند. اینکه هر روز مراجعه کنیم ولی کسی پاسخگو نباشد همه را عصبانی می‌کند.»
اعتراض‌ها موجب می‌شود یکی از کارشناسان سازمان هدفمندی یارانه‌ها بیرون بیاید و بین مردم حاضر می‌شود تا آنها را توجیه کند، اما عصبانیت مردم او را وادار می‌کند به داخل ساختمان بازگردد. در این میان یکی از عوامل انتظامی مستقر در ورودی ساختمان اعلام می‌کند سازمان بنا به دستور رئیس‌جمهوری تعطیل است. او از مردم می‌خواهد از طریق شماره تماس‌های اعلام شده مشکلات خود را پیگیری کنند. او از شماره تلفن‌هایی سخن می‌گوید که به گفته مردم حاضر، متصدیانش پاسخگوی آنها نیستند. سیاوش جوانی است که همراه مادرش برای اخذ یک نامه از سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای پلیس+۱۰ به این سازمان مراجعه کرده، می‌گوید:« اولا که این شماره‌های تماس را کسی پاسخگو نیست. ثانیا اگر کسی هم پاسخ دهد صدور آن نامه را باید چطور دنبال کنیم؟» بحث و درگیری لفظی مردم با عوامل انتظامی مستقر صورت می‌گیرد، مردم می‌گویند:« حداقل دولت به‌صورت رسمی خبر تعطیلی سازمان هدفمندی یارانه‌ها را اعلام کند که ما از راه‌های دور و نزدیک راهی این آدرس نشویم.»
 

این خبر را به اشتراک بگذارید