• سه شنبه 14 آذر 1402
  • الثُّلاثَاء 22 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 05
دو شنبه 1 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 98647
+
-

آغاز حمایت از استارتاپ‌های‌آسیب‌دیده در دوران کرونا

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از آغاز حمایت مالی صندوق نوآوری از کسب ‌و کارهای کوچک و متوسط اکوسیستم فناوری و نوآوری آسیب‌دیده بر اثر شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت در مورد جزئیات تسهیلات حمایتی صندوق نوآوری از کسب و کارهای زیان ‌دیده بر اثر شیوع ویروس کووید-19گفت: با توجه به مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور ایجاد کرده است، صندوق نوآوری و شکوفایی با هماهنگی با سایر دستگاه‌های اجرایی کشور مصوب کرد که از شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین شرکت‌های فناور، خلاق، استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌های فعال در اکوسیستم فناوری و نوآوری حمایت کند. بر این اساس مقرر شد تسهیلاتی هم‌راستا با تسهیلاتی که دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب کرده در صندوق اجرا شود.

وحدت با اعلام اختصاص تسهیلات برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان، فناور، خلاق، استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌هایی که کسب و کارشان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است، گفت: این تسهیلات تا سقف ۵۰۰میلیون تومان برای کسب و کارهای کوچک و متوسط با نرخ ۹درصد در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد. این تسهیلات با پایش وضعیت فعالیت و اشتغال شرکت‌ها طی ۶‌ماه پرداخت خواهد شد. بعد از آن ۶‌ماه جهت بازیابی توان شرکت‌ها تنفس داده می‌شود و تسهیلات طی یک سال بعد به‌صورت اقساطی بازپرداخت خواهد شد.
 او تأکید کرد: برای سایر شرکت‌های فعال در اکوسیستم نوآوری نیز با توجه به بزرگی اکوسیستم و محدودیت منابع مالی صندوق در گام اول، شتاب‌دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی که در اثر شیوع کرونا آسیب‌های شدیدی دیده‌اند در اولویت قرار گرفته‌اند که با همکاری صندوق‌های پژوهش و فناوری تا سقف محدودی توسط صندوق نوآوری مشابه سایر شرکت‌ها حمایت می‌شوند.
وی در ادامه تأکید کرد: ان‌شاء‌الله با جذب منابع مالی و در ادامه اجرای طرح، برنامه‌هایی نیز برای سایر فعالان ازجمله شرکت‌های فناور، خلاق و استارتاپ‌ها ارائه خواهد شد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها می‌توانند به‌صورت مستقیم به سامانه غزال مراجعه کرده و با شرح مستنداتی که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی آنها بعد از شیوع بیماری کووید- ۱۹ است درخواست خود را اعلام کنند. تقاضاها توسط کارشناسان بررسی و پاسخ داده می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان با تأکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور دوشادوش کادر درمان در جبهه مقابله با کرونا آماده ارائه خدمات به مردم است، خاطرنشان کرد: ما با تکیه بر توان محققان و فناوران جوان کشور می‌توانیم در مرزهای دانش و فناوری، محصولات پیشرفته و دارای استانداردهای روز دنیا تولید کنیم که فراتر از بازارهای ملی، در بازارهای صادراتی و بین‌المللی نیز امکان رقابت داشته باشند.
پیش از این صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری همزمان با آغاز شیوع ویروس کرونا در روزهای پایانی سال گذشته با اختصاص 5هزار میلیارد ریال برنامه حمایت مالی سریع از محصولات فناورانه در عرصه مقابله با شیوع این بیماری را آغاز کرد و ظرف 2 هفته توانست ضمن اعلام فراخوان و دریافت طرح‌ها، نسبت به تامین مالی نزدیک به 70شرکت دانش‌بنیان و فناور سازنده تجهیزات و اقلام مرتبط برای مقابله با کرونا اقدام کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید