• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
چهار شنبه 7 اسفند 1398
کد مطلب : 96027
+
-

رئیس جمهوری: اعتماد به مردم اصل است، واقعیات گفته شود


حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دیروز در نخستین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن قدردانی از تلاش کارکنان بیمارستان‌ها و کادر درمانی که در مبارزه با کرونا فعال هستند، گفت: در جلسه امروز به وزیر بهداشت تأکید کردیم که خود پرسنل بیمارستانی هرگونه نیازی برای حفاظت خود دارند، آن نیاز در اولویت باشد و این کار سریعا انجام بگیرد. رئیس جمهور افزود: گزارشی که وزیر بهداشت در آغاز جلسه دادند گزارش امیدوارکننده‌ای بود چرا که حرکت به سمت کنترل این ویروس است. مراجعه‌کنندگان در بسیاری از شهرهایی که در روزهای پیش زیاد بوده به‌شدت کاهش پیدا کرده است. افرادی که از بیمارستان مرخص می‌شوند و تست آنها مثبت بوده و دوران درمان خود را گذرانده‌اند، هم افزایش پیدا کرده است که این دو خبر برای جامعه ما بسیار امیدوار‌کننده است. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امکانات بهداشتی، پرسنل متخصص و دلسوز ما جزو بخش‌های نمونه کشوری است، گفت: بخش بهداشت جزو بخش‌هایی است که همه مردم می‌توانند به‌طور کامل به آنها اعتماد کنند و در همه مقاطع فعال بودند و در چند‌ماه پیش هم که ویروس آنفلوآنزای نوع B ‌ جامعه ما را تهدید می‌کرد به خوبی تلاش و کنترل کردند.
روحانی اضافه کرد: الان هم مطمئن هستیم این پرسنل در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کنترل را انجام خواهند داد. مردم نباید نگران باشند ضمن اینکه مردم باید همکاری کامل کنند همانطور که تا امروز همکاری کامل کردند. وی با بیان اینکه دستورالعمل‌های لازم از سوی وزارت بهداشت و درمان صادر می‌شود، افزود: صدا و سیما مرجع اصلی ماست و همه توصیه‌هایی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و توسط صدا و سیما اعلام می‌شود برای مردم باید اهمیت داشته باشد و همه به آن توجه کنند و برای اجرای آن تلاش کنند. رئیس‌جمهوری تأکید کرد: کار و فعالیت در کشور باید به‌صورت آنچه در ماه‌ها و هفته‌های گذشته بوده ادامه پیدا کند منتهی هرکجا جمعیت و اجتماعی هست همه مراقبت‌های لازم پزشکی را باید انجام دهیم. روحانی اضافه کرد: همه باید به تمام مراقبت‌های بهداشتی که توصیه می‌شود، عمل کنند. مدارس، دانشگاه‌ها و کارگاه‌ها همه باید دقت کنند، مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی را انجام بدهند اما همه باید کار و فعالیت کنیم و این یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان ماست که با هراس‌افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشانند. رئیس‌جمهوری عنوان کرد: همه باید مشغول کار خودمان باشیم و فعالیت کنیم. همه باید مراقب باشیم و اگر موردی را دیدیم و یا شکی کردیم یا فرد مشکوکی بود، وی را به بیمارستان ببریم. روحانی خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های ما مجهز هستند و در این جلسه هم نیروهای مسلح قول دادند که از همه امکانات خود در این زمینه استفاده کنند حتی اگر وزارت بهداشت و درمان نیاز به پرسنل بیشتر داشته باشد، به‌خاطر خستگی شبانه‌روزی که کار می‌کنند، در این جهت آماده هستند. وی اضافه کرد: اگر تخت بیمارستانی مورد نیاز باشد، نیروهای مسلح ما در این خصوص هم آماده هستند. اگر در یک جایی بیمارستان صحرایی فوری مورد نیاز باشد نیز نیروهای مسلح کاملا آماده هستند. بنابراین نیروهای مسلح به‌طور کامل در کنار این ستاد ملی و در کنار وزارتخانه هستند برای اینکه مشکلی برای درمان مردم پیش نیاید.

کسی نباید از شرایط سوءاستفاده کند
رئیس‌جمهور گفت: مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه اطمینان دادند که همه تولیدکنندگان مواد ضدعفونی، شوینده و ماسک، متعهدانه شبانه‌روز فعالیت می‌کنند و همه 2شیفت یا 3شیفت، ۲۴ساعته کار می‌کنند. روحانی با بیان اینکه مردم برای مواد ضدعفونی کننده، شوینده‌ها و ماسک نباید نگرانی داشته باشند، افزود: براساس گزارش نیروی انتظامی، تعداد معدودی از شرایط سوءاستفاده کرده و این مواد را انبار کرده بودند و می‌خواستند از این شرایط سوءاستفاده کنند که با آنها برخورد شد. وی تصریح کرد: تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه با متخلفان برخورد می‌کنند و نباید کسی در این مرحله حساس از شرایط موجود سوء‌استفاده کند. رئیس‌جمهوری خواستار پرهیز مردم از حضور در اجتماعات غیرضروری شد و گفت: مردم هر جا واجب نیست از اجتماع پرهیز کنند و حتی در اماکن متبرکه که برای ما بسیار مقدس هستند هم توصیه‌های پزشکی و بهداشتی را رعایت کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: اگر ستاد پیشگیری و مبارزه تصمیماتی گرفت و ابلاغ شد همه آن تصمیمات را  به‌عنوان یک امر لازم باید تلقی کنند و از لحاظ شرعی چون مصوب شورای‌عالی امنیت ملی است و رهبر معظم انقلاب تأیید کردند و گفتند باید همه اطاعت کنند بنابراین همه باید به‌عنوان یک امر لازم و ضروری مورد مراقبت قرار بدهند. روحانی اضافه کرد: هر جایی که ستاد از شنبه لازم دید اگر مدرسه، دبیرستان، دانشگاهی و محل اجتماعی یا مورد خاصی را تشخیص داد خودش اعلام می‌کند بنابراین از روز شنبه همه روال‌ها به صورت عادی خواهد بود. اگر مورد خاص و شرایط ویژه‌ای بود  ستاد ملی به آنها اعلام می‌کند و اجتهاد در برابر نص نباید داشته باشیم. همه موظف هستند از ستاد اطاعت کنند.
روحانی گفت: توصیه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در کشور این است که اجتماعات غیرضروری انجام نگیرد، البته گاهی یک اجتماعی است که ضروری و واجب است که آن مسئله دیگری است، اما جایی که مستحب است و واجب نیست مراقبت کنند، حتی برای اماکن متبرکه که برای ما بسیار مقدس هستند و مورد توجه مردم ما هستند. رئیس‌جمهوری تأکید کرد: همه باید توصیه‌های پزشکی را مراعات بکنند، اجتماع کمتری شکل بگیرد. اگر جمعیتی تشکیل می‌شود باید مراقبت‌های بهداشتی رعایت شود. روحانی با تأکید بر اینکه ستاد نسبت به مراسم‌های اعتکاف توصیه‌های بهداشتی را اعلام کرده است به ایام اعزام راهیان نور در پایان سال اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصمیم‌گیری شد که امسال این برنامه تعطیل شود، نیروهای مسلح نیز دستورات لازم را صادر کردند. روحانی بر آموزش مردم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا تأکید کرد و گفت: متخصصان و صداوسیما فعالیت‌ها برای آموزش مردم را افزایش دهند.

این خبر را به اشتراک بگذارید