• چهار شنبه 15 تیر 1401
  • الأرْبِعَاء 6 ذی الحجه 1443
  • 2022 Jul 06
سه شنبه 8 بهمن 1398
کد مطلب : 93974
+
-

همشهری با تحلیل داده‌های آماری بانک مرکزی و وزارت راه ‌و ‌شهرسازی معرفی می‌کند

مناطق جذاب تهران در بازار املاک

مسکن
مناطق جذاب تهران در بازار املاک


اطلاعات آماری از مقدار رشد قیمت مسکن در مناطق 22گانه شهر تهران نشان می‌دهد، بیشترین رشد قیمت از ابتدای سال تاکنون مربوط به مناطق 18 تا 20 تهران بوده است. از این جهت این مناطق جذاب‌ترین مناطق تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک به‌لحاظ کسب سود بوده‌اند. در عین حال آمارها نشان می‌دهد همچنان مناطق 5، 2 و 4 تهران، در دی ماه، به‌ترتیب نقدشونده‌ترین منطقه‌ها در بازار املاک تهران به‌شمار آمده‌اند.
به‌گزارش همشهری، بازار مسکن به‌غیر از تقاضای مصرفی تقاضای سرمایه‌گذاری هم دارد؛ به این معنا که در طول چند سال گذشته بسیاری از خانواده‌های ایرانی برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان در مقابل تورم از طریق خرید خانه سعی کرده‌اند از نزول ارزش پس‌اندازهایشان محافظت کنند. این دو دسته تقاضا یعنی تقاضای مصرفی و تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند؛ یعنی مثلا ممکن است برای شما مطلوب باشد که در یک منطقه خاص تهران ساکن شوید اما وقتی که پای سرمایه‌گذاری به میان بیاید فرقی ندارد که در کجا برای حفظ پس‌اندازهایتان آپارتمان می‌خرید. به‌طور دقیق‌تر در بازار سرمایه‌گذاری مسکن، عمدتا درصد رشد قیمت و نقدشوندگی دارایی در مقابل تورم اهمیت می‌یابد. بر این اساس با توجه به آنچه تورم سالانه در ایران هم‌اکنون در سطح 40درصد است، سرمایه‌گذاری در بازار یا منطقه‌ای بهینه است که همین مقدار رشد قیمت داشته باشد. با این حال این تنها معیار تصمیم‌گیری نیست و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند بازار‌های سرمایه‌گذاری‌کننده از قدرت نقدشوندگی بهتری هم برخوردار باشند؛ به این معنا که پس از خرید، تقاضایی برای فروش آن هم وجود داشته باشد؛ همین موضوع بر پیچیدگی سرمایه‌گذاری در بازار مسکن اضافه می‌کند.
داده‌های آماری وزارت راه و شهرسازی و اطلاعات تکمیلی بانک مرکزی نشان می‌دهد در 10‌ماه امسال بیشترین رشد قیمت در مناطق 22گانه شهر تهران مربوط به مناطق 18 تا 20 تهران بوده است. این اطلاعات نشان می‌دهد قیمت هر واحد آپارتمان در منطقه20 تهران در 10‌ماه امسال به‌طور میانگین 60.6درصد افزایش یافته و از 4میلیون‌و470هزار تومان به 7میلیون‌و182هزار تومان در پایان دی‌ماه رسیده؛ این بالاترین میزان رشد در کل تهران است. با این حال باید دقت کرد که جمع کل معاملات انجام شده در منطقه20 تهران نسبت به سایر مناطق به‌مراتب کمتر بوده و این منطقه از این نظر رتبه16 را در میان مناطق 22گانه شهر تهران دارد، زیرا به‌طور مثال تعداد کل معاملات انجام شده در این منطقه 185معامله بوده که این مقدار به‌مراتب کمتر از معاملاتی است که در منطقه5 تهران انجام می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد بخشی از دلایل تعداد کم این معاملات کمبود عرضه مسکن در مقابل تقاضا بود که در عین حال به رشد قیمت هم منجر شده است.
پس از منطقه20 بیشترین رشد قیمت مسکن در 10‌ماه امسال به منطقه19 مربوط است. قیمت هر واحد آپارتمان در این منطقه به‌طور میانگین 40.2درصد رشد کرده و از 5میلیون ‌و 712هزار تومان به 8میلیون تومان رسیده؛ با این حال تعداد معاملات انجام شده در این منطقه کمترین میزان در کل مناطق تهران است.
بعد از مناطق 20 و 19 رتبه سوم بیشترین رشد قیمت مربوط به منطقه18 است که طی آن میانگین قیمت ظرف 10‌ماه 37.4درصد رشد کرده و از 4میلیون و 722هزار تومان به 6میلیون و 489هزار تومان رسیده است. مجموع کل معاملات انجام شده در این منطقه هم به نسبت سایر مناطق کمتر است؛ به‌طوری که جمع کل معاملاتی که در دی‌ماه در این منطقه انجام شده 182معامله بوده که از این نظر این منطقه در رتبه17 قرار گرفته است.
اما شاید بهترین محل برای سرمایه‌گذاری منطقه10 باشد زیرا هم حجم معاملاتی که در این بازار انجام می‌شود به نسبت مناطق 18 تا 20 بیشتر است و هم میزان رشد قیمت در این منطقه بالاتر از میانگین رشد قیمت مسکن است. آمار‌ها نشان می‌دهد قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه به‌طور میانگین از اول سال تاکنون 34.7درصد رشد کرده و در عین حال فقط در دی‌ماه امسال 720معامله در این منطقه انجام شده و این منطقه از نظر رتبه نقدشوندگی در رتبه 4بازار مسکن قرار گرفته است.

بیشترین مقدار معاملات
آمارهای موجود از تعداد معاملات انجام شده در مناطق 22گانه شهر تهران نشان می‌هد که بیشترین میزان معاملات مربوط به منطقه5 است؛ به‌طوری‌که فقط در دی‌ماه امسال جمعا 1661معامله در این بازار انجام شده و این منطقه از نظر نقدشوندگی بالاترین رتبه را در سطح شهر تهران در اختیار دارد. بعد از منطقه5 با فاصله زیاد منطقه 2 پردادوستد‌ترین منطقه از نظر معاملات ملکی است و در دی‌ماه امسال جمعا 937معامله در این منطقه انجام شده است. پس از منطقه2 مناطق 4 تا 10 و 14 بیشترین میزان معاملات را کل تهران در اختیار دارند و از نظر نقدشوندگی بهترین عملکرد را دارند.

درصد رشد قیمت آپارتمان از اول سال تاکنون  در مناطق22 گانه تهران (بر اساس میزان رشد قیمت- ارقام هزار ریال)


ـ مناطق 18 تا 20 تهران از اول امسال تاکنون با بیشترین رشد مواجه شده‌اند
ـ مناطق 5، 2 و 4 تهران در دی‌ماه به‌ترتیب همچنان نقدشونده‌ترین منطقه‌ها در بازار املاک تهران بوده‌اند

این خبر را به اشتراک بگذارید