• پنج شنبه 13 بهمن 1401
  • الْخَمِيس 11 رجب 1444
  • 2023 Feb 02
یکشنبه 14 مهر 1398
کد مطلب : 83064
+
-

انجام تشریفات گمرکی موکب‌های اربعین در قم

مدیرکل گمرکات قم گفت:‌ امسال برای نخستین بار تشریفات گمرکی کاروان‌ها و موکب‌های ایام اربعین در داخل استان انجام می‌شود تا در نزدیکی مرزها ازدحام به وجود نیاید. 

«محمد خلیلی» در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: با این کار فرایند خروج موکب‌های استان از مرز مهران و استقرار آنها در مکان‌های از پیش تعیین ‌شده در کشور عراق برای خدمت به زائران امام حسین(ع) تسهیل می‌شود. وی ادامه داد: وجود وسایل غیرمصرفی مورد نیاز موکب‌ها، مثل اجاق‌گاز و فرش توسط خود موکب‌داران و کالاهای مصرفی همچون اقلام خوراکی توسط ستاد اربعین استان بر اساس سهمیه از قبل تعیین‌شده هر موکب،‌ به گمرکات استان اظهار می‌شود.  

خلیلی گفت: بعد از آن در کوتاه‌ترین زمان تشریفات گمرکی لازم انجام و سپس کد رهگیری برای خروج موکب‌ها از مرز مهران صادر می‌شود. وی بیان کرد: همچنین شهروندانی که قصد دارند برای شرکت در مراسم اربعین به‌ وسیله خودرو شخصی از مرز خارج شوند می‌توانند به گمرکات استان مراجعه و پروانه خروج موقت خود را کسب کنند و بعد از مرز شلمچه از کشور خارج شوند. 

این مسئول ادامه داد: هزینه خروج برای خودروهای مربوط به موکب‌ها رایگان است و سایر ماشین‌های شخصی هم تنها ۲۰ هزار تومان برای ثبت اطلاعات به بخش خصوصی مستقر در گمرکات استان پرداخت می‌کنند. مدیرکل گمرکات قم گفت: تشریفات گمرکی برای خروج خودروهای شخصی توسط گمرکات استان در کوتاه‌ترین زمان و حداکثر در ۲ ساعت انجام می‌شود. وی با اشاره به اعتبار یک‌ساله گواهی‌های خروج موقت خودروهای شخصی‌ بیان کرد:‌ به شهروندان توصیه می‌کنم اگر تصمیم به حضور در مراسم اربعین با خودرو شخصی خود را دارند هرچه سریع‌تر برای دریافت گواهی خروج موقت به گمرکات استان مراجعه کنند و این کار را به‌روزهای آخر که شاهد ازدحام مراجعه کنندگان هستیم موکل نکنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید