• چهار شنبه 17 آذر 1400
  • الأرْبِعَاء 3 جمادی الاول 1443
  • 2021 Dec 08
پنج شنبه 10 اسفند 1396
کد مطلب : 8296
+
-

داماد نفوذی

سطح دسترسی اطلاعاتی جرد کوشنر در کاخ سفید به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی کاهش یافت

گزارش
داماد نفوذی

رسانه‌های آمریکایی فاش کردند کاخ سفید دسترسی جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ به اطلاعات «فوق‌محرمانه» را محدود کرده است؛ علت محدود شدن دسترسی داماد ترامپ به اطلاعات محرمانه، نفوذ احتمالی دولت‌های خارجی روی او عنوان شده است.

وب سایت پولیتیکو دیروز گزارش داد به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد دسترسی اطلاعاتی کوشنر به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی، یک سطح تنزل پیدا کرده و از سطح «فوق محرمانه» به «محرمانه» رسیده است.

براساس این گزارش دسترسی کوشنر و تعدادی دیگر از دستیاران ارشد دونالد ترامپ به دستور جان کلی، رئیس کارکنان کاخ سفید محدود شده است. کوشنر طی یک سالی که به همراه ترامپ وارد کاخ سفید شده به‌دلیل دارا بودن بالاترین سطح دسترسی، در جریان حساس‌‌ترین اطلاعات امنیتی ازجمله جزئیات عملیات‌ مخفیانه نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در داخل و خارج این کشور و همچنین شیوه‌های به‌دست آوردن اطلاعات قرار می‌گرفته است.

او اکنون می‌تواند به گزارش‌ها و برآوردهای نهادهای اطلاعاتی دسترسی داشته باشد اما دیگر به اطلاعات حساس گذشته دسترسی نخواهد داشت. کوشنر دست‌کم طی 6‌ماه نخست حضورش در کاخ سفید، متنفذترین فرد حلقه نزدیکان رئیس‌جمهور آمریکا به‌شمار می‌رفت.

در ‌ماه هفتم اما با استعفای رینس پریبوس و جایگزینی جان کلی با او اوضاع قدری متفاوت شد. کوشنر در حوزه‌های مختلف از سیاست خارجی گرفته تا سیاستگذاری‌های داخلی نفوذ زیادی روی ترامپ و اعضای کابینه او داشت. بسیاری از تحلیلگران، سیاست‌های دولت آمریکا در قبال چین، روسیه، ژاپن و رژیم صهیونیستی طی ماه‌های ابتدایی حضور ترامپ در قدرت را ناشی از اعمال نفوذهای کوشنر می‌دانند.

موقعیت ویژه داماد ترامپ در کاخ سفید، با ورود جان کلی که خود سال‌ها مسئولیت‌های امنیتی ازجمله وزارت امنیت داخلی آمریکا را بر عهده داشته خیلی زود افول کرد. جان کلی، ژنرال بازنشسته ارتش، در میانه آشفتگی تمام‌عیار کاخ سفید با وعده منظم کردن اوضاع با سازوکارهای نظامی به تیم ترامپ اضافه شد.

اطلاعاتی که از داخل کاخ سفید درز پیدا کرده نشان می‌دهد که کوشنر تا پیش از حضور ژنرال کلی، حتی آزادانه به اتاق ترامپ رفت‌و‌آمد داشته و دائما گزارش‌های فوق محرمانه امنیتی و نظامی موسوم به «گزارش روزانه» را که ویژه رئیس‌جمهور تهیه می‌شده، مطالعه کرده است. گزارش روزانه رئیس‌جمهور، محرمانه‌ترین گزارش اطلاعاتی در دولت آمریکا به شمار می‌رود. کوشنر همچنین همزمان با بسیاری از مذاکرات محرمانه ترامپ با مقام‌های عالی‌رتبه نظامی و امنیتی، در دفتر او حضور داشته است.

در ماه‌های ابتدایی حضور کوشنر در کاخ سفید، دخالت‌های او در سیاست‌ خارجی به حدی بود که بسیاری جایگاه رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در کابینه را تحت‌الشعاع حضور جرد کوشنر می‌دانستند. جان کلی اما کوشنر را به‌تدریج مهار کرد. کلی تلاش کرد قدرت کوشنر و همسرش یعنی ایوانکا ترامپ را کاهش دهد تا بتواند بر آنها نیز مثل دیگر کارکنان کاخ سفید اعمال مدیریت کند. او رفت‌و‌آمد کوشنر و ایوانکا را به اتاق ترامپ محدود کرده و حتی دستور داده این دو، گزارش عملکردشان را به جای رئیس‌جمهور به‌طور مرتب به او بدهند.

 

نفوذ خارجی‌ها روی کوشنر

همزمان با اطلاعاتی که از سوی وب‌سایت پولیتیکو منتشر شده، روزنامه واشنگتن‌پست نیز در گزارشی از دلایل کاهش سطح دسترسی اطلاعاتی جرد کوشنر خبر داد.

به نوشته این روزنامه، نهادهای اطلاعاتی آمریکا به اطلاعاتی دست پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد مقام‌های دولتی در امارات، چین، مکزیک و رژیم صهیونیستی طی ماه‌های گذشته مشغول بررسی راه‌هایی برای اعمال نفوذ بر جرد کوشنر از طریق سوءاستفاده از مناسبات مالی و تجاری او با خارج از آمریکا بوده‌اند.

به نوشته واشنگتن‌پست این موضوع باعث شده تا نهادهای امنیتی آمریکا نسبت به دسترسی کوشنر به اطلاعات فوق‌محرمانه که می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد نگران شوند. یکی از افسران بازنشسته اطلاعاتی آمریکا به واشنگتن‌پست گفته که در نشست‌های متعدد با مقام‌های خارجی، آنها از بی‌تجربگی کوشنر در مذاکرات بهره گرفته و با پیش کشیدن منافع تجاری او سعی در تأثیرگذاری بر روند مذاکرات داشته‌اند.

همه اینها در حالی مطرح می‌شود که کوشنر از همان ابتدای حضورش در کاخ سفید اعلام کرد به‌خاطر بودن در کنار ترامپ از ریاست شرکت خانوادگی‌شان استعفا می‌دهد. کوشنر استعفا داد اما به گفته‌ نهادهای اطلاعاتی آمریکا، منافع تجاری او همچنان بر مسئله حضورش در دولت آمریکا تأثیرگذار بوده است.

نگرانی‌ نهادهای امنیتی در مورد کوشنر تنها محدود به فعالیت‌های تجاری او نیست و موضوع ارتباطات کوشنر با دولت‌های خارجی، مورد توجه رابرت مولر، بازرس ویژه دادستانی آمریکا در ماجرای دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 آمریکا نیز قرار گرفته است. گفته می‌شود مولر و تیم او در بازجویی از متهمان این پرونده در مورد ارتباطات کوشنر با مقام‌های روسیه نیز پرس‌وجو کرده‌اند.

اکنون نزدیک‌ترین چهره‌ها به ترامپ ازجمله فرزند ارشد او دونالد جونیور، جزو مظنونان به ارتباط با مسکو هستند. محدود کردن دسترسی اطلاعاتی داماد ترامپ که زمانی از او به‌عنوان قدرتمندترین فرد در تیم رئیس‌جمهور آمریکا نام برده می‌شد، ضربه بزرگی به اعتبار او بوده است. آینده کوشنر همچون آینده رئیسش در ابهام است.

این خبر را به اشتراک بگذارید