• چهار شنبه 19 بهمن 1401
  • الأرْبِعَاء 17 رجب 1444
  • 2023 Feb 08
دو شنبه 25 شهریور 1398
کد مطلب : 78599
+
-

نقش هنر بر دیوارهای شهر

تعدادی از هنرجویان رشته‌گرافیک هنرستان فرهنگ و ارشاد اسلامی زاهدان به صورت خودجوش برای زیباسازی زاهدان دیوارهای شهر رانقاشی می‌کنند

شهری
نقش هنر بر دیوارهای شهر

تعدادی از هنرجویان رشته‌ گرافیک هنرستان فرهنگ و ارشاد اسلامی زاهدان در اقدامی خودجوش با هنر خود به کمک زیباسازی این کلان‌شهر آمدند. 

به گزارش ایرنا، به‌کارگیری رنگ، نقاشی، هنر زیبانگاری و گرافیک به زیبایی فضاهای شهری کمک شایان توجهی می‌کند و زمینه‌ساز فضای شادتری در شهر می‌شود. 

نقاشی‌های دیواری علاوه بر این‌که باعث جذابیت بیشتر فضای شهری شده‌اند، می‌توانند روی مخاطب نیز تأثیر مفهومی داشته باشند. 

زاهدان در اذهان عمومی شهری نابسامان و توسعه‌نیافته تلقی می‌شود و این ذهنیت زمانی به یقین تبدیل می‌شود که وقتی مسافران از راه زمینی وارد این شهر شوند، ورودی شهر و محلات اطراف آن با خانه‌های خشتی و گلی و مخروبه نشان از محرومیت و بی‌سروسامانی دارد. 

زاهدان برعکس شهرهای دیگر است؛ شمال آن محروم و جنوب شهر مرفه‌نشین است. کمبود آب سبب شده این شهر از فضای سبز مطلوب و شادی‌آفرین کم‌بهره باشد. بوستان‌ها و پارک‌های شهری نسبت به جمعیت آن اندک است، به طوری که به گفته برخی مسافران، زاهدان با خیابان‌هایی پر از چاله، دست‌اندازهای فراوان، پیاده‌روهای اشغال‌شده توسط دست‌فروشان و کسبه بیشتر به روستا شبیه است. محلات حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی این شهر را به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای حاشیه‌نشین کشور تبدیل کرده است. 

روزهای طولانی تابستان و گرمای هوا در زاهدان، مرکز سیستان و بلوچستان، میل به گشت و گذار شبانگاهی را در مردم افزایش می‌دهد و کمبود فضای سبز، پارک و اماکن تفریحی و سرگرمی در این شهر سبب شده مردم برای گذراندن اوقات فراغت شبانه به همراه خانواده و دوستان در پیاده‌روهای اغلب نامناسب اطراق کنند. 

برخی شهروندان دلیل این امر را نبود تفرجگاه، فضای سبز و پارک کافی در شهر زاهدان می‌دانند. 


کمبود شهربازی

زاهدان تنها کلانشهری است که به معنی واقعی هیچ شهر بازی ندارد و تنها تفریح مردم آن نشستن دور یکدیگر در پیاده‌روها یا اندک فضاهای سبز و پارک است که گاه این پیاده‌روها و پارک‌ها نیز روشنایی مطلوبی ندارند. 

وضعیت چند میدان و پارک به اصطلاح سرسبز زاهدان که از شمار انگشتان دست تجاوز نمی‌کند نیز چندان تعریفی ندارد. 

با وجود برخی اقدامات شهرداری در زیباسازی و مبلمان شهری از منظر شهروندان هنوز فضای شهری زاهدان جای کار بسیار دارد. در این میان برخی هنرآموزان هنرستان فرهنگ و ارشاد اسلامی برای زیباسازی شهر به صورت خودجوش وارد عمل شده و از اواخر سال گذشته اقدام به زیباسازی دیوارهای شهر کرده‌اند. 


نقاشی دیواری

سرپرست اداره سیما، منظر و فضای سبز شهرداری زاهدان گفت: بدون تردید نقاشی دیواری در بهبود فضاهای شهری بسیار تاثیرگذار است؛ چراکه نقاشی با فضای شهری تلفیق شده است. 

«محمدآذرمینا» افزود: 3 گروه از هنرجویان هنرستان ارشاد اسلامی زاهدان در اقدامی خودجوش برای   اجرای طرح آموزشی خود از اواخر سال گذشته اقدام به نقاشی بر دیوارهای شهر کردند. 

وی افزود: تاکنون آثار این هنرجویان در برخی خیابان‌های شهر زاهدان نظیر دانشگاه، معلم، بزرگمهر و قدس طراحی و اجرا شده است. 

سرپرست اداره سیما، منظر و فضای سبز شهرداری زاهدان گفت: شهرداری برای حمایت از این هنرجویان نشست‌های متعددی را برگزار کرده تا بتواند از ظرفیت آنان در بهبود منظر شهری استفاده لازم را ببرد. 


اقدامی خودجوش

مسئول این گروه دانش‌آموزی نیز گفت: بیش از ۱۴ دانش‌آموز رشته گرافیک زاهدان در قالب گروه‌های متعدد اقدام به زیباسازی شهر کرده‌اند. 

 «ریحانه زاهدشیخی» با گلایه از فضای نامناسب شهری زاهدان افزود: همیشه از این‌که شهرمان این‌گونه دیوارهای زشت، کثیف و بی‌روح دارد ناراحت بودیم تا این‌که خودمان تصمیم گرفتیم برای زیبایی شهر کاری انجام دهیم. 

وی ادامه داد: اعضای گروه در اقدامی خودجوش با خرید چندین قوطی رنگ آن هم با هزینه‌های شخصی خود برای زیباسازی شهر دست به کار 
شدند. 

مسئول این گروه دانش‌آموزی افزود: ما در این مسیر تمام تلاش خودمان را برای تغییر چهره شهر انجام خواهیم داد. 

وی بیان کرد: پس از شناسایی دیوارهای کثیف که در معرض دید عموم هستند، طرح خود را با تصمیم گروه تعیین و اقدام به رنگ‌آمیزی می‌کنیم. 

زاهدشیخی ادامه داد: هرچند هنوز در ابتدای راه هستیم، اجرای همین چند کار کوچک باعث تشویق خانواده‌ها و شهروندان شده است تا آنان نیز در این اقدام ما را یاری کنند. 

وی افزود: از آن‌جا که ما دانش‌آموز هستیم، نیازمند کمک و حمایت مادی و معنوی ارگان‌ها و شهروندان در این زمینه‌ایم. 

مسئول این گروه دانش‌آموزی تاکید کرد: ما به دنبال منافع اقتصادی نیستیم و فقط به فکر زیباتر شدن شهر هستیم. 

این خبر را به اشتراک بگذارید