• دو شنبه 23 فروردین 1400
  • الإثْنَيْن 29 شعبان 1442
  • 2021 Apr 12
سه شنبه 5 شهریور 1398
کد مطلب : 75082
+
-

اصلاح سبک زندگی پیش از بارداری

متخصصان هشدار داده‌اند زوج‌هایی که قصد فرزندآوری دارند، باید دست‌کم 2سال پیش از تلاش برای بچه‌دارشدن، سبک زندگی خود را اصلاح کنند.

زنان و مردان پیش از اقدام برای بارداری باید ابتدا سبک زندگی خود را اصلاح کرده و به وزنی متناسب و سالم دست‌ یابند. زوج‌ها باید از مصرف الکل جدا خودداری کرده و از مولتی‌‌ویتامین‌های مخصوص بارداری استفاده کنند.
برای بسیاری از افراد یک سال زمان می‌برد تا به شکلی درست و معقول وزن کم کنند یا با یک رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مغذی که برای تقویت باروری مناسب است، خود را تطبیق دهند. همچنین چندین‌ماه زمان می‌برد تا این تغییرات بر تخمک‌های زنان اثر گذاشته و در مردان نیز حدود 3ماه برای تأثیر گذاشتن این تغییرات بر اسپرم‌ها زمان نیاز است. متخصصان با تأکید بر اهمیت تأثیر تغذیه بر بارداری اعلام کرده‌اند که اگر چه به‌طور استاندارد مصرف فولیک‌اسید و پیروی از سبک زندگی سالم 3ماه پیش از بارداری توصیه می‌شود اما این مدت زمان کوتاه به افراد فرصت کافی برای تغییرات لازم را نمی‌دهد.

موارد اساسی مانند بررسی ویتامین‌دی در زوج‌ها نیز می‌تواند تفاوت بزرگی در باروری آنها ایجاد کند. مطالعات نشان می‌دهد حداکثر یک مرد از هر ۱۰ مرد می‌تواند با ایجاد تغییر در شیوه زندگی خود مانند ورزش کردن 3 بار در هفته و نیز خوردن آجیل و سبزیجات برگ‌دار باروری خود را بهبود بخشد. برای زنان شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد ویتامین‌دی که در ماهی‌های روغنی، گوشت قرمز و برخی از غلات غنی شده صبحانه وجود دارد، با اجازه دادن به رویان برای چسبیدن به دیواره رحم می‌تواند به بارداری آنها کمک کند. همچنین زنان پیش از بارداری باید در میزان مصرف ید که در محصولات لبنی و ماهی وجود دارد، نیز تجدید‌نظر کنند؛ چرا که سطوح پایین آن در زنان می‌تواند بارداری را به تأخیر بیندازد و بر رشد کودک تأثیر منفی بگذارد. دریافت امگا ۳ اضافی از طریق مصرف مکمل‌ها یا غذاهایی مانند ماهی‌های روغنی و جلبک‌ها نیز برای زوج‌هایی که قصد فرزندآوری دارند می‌تواند مفید باشد، زیرا افراد اغلب امگا ۳ کافی را از طریق رژیم غذایی معمول خود دریافت نمی‌کنند.
متخصصان به‌طور کلی رژیم غذایی مدیترانه‌ای و غذاهای خانگی را برای افرادی که قصد بارداری دارند، توصیه می‌کنند. این نکته را نیز باید درنظر داشت که اغلب زنانی که قصد بارداری دارند، از سطوح پایین آهن و روی برخوردارند.
متخصصان تأکید دارند که وزن و رژیم غذایی مادر در طول دوره بارداری و بلافاصله قبل از آن تأثیر چشمگیری بر سلامت آینده کودک دارد.
پرهیز از مصرف الکل نیز برای جلوگیری از ایجاد یک محیط سمی برای تخمک‌ها و جنینِ در حال رشد، بسیار مهم است.

این خبر را به اشتراک بگذارید