• شنبه 22 خرداد 1400
  • السَّبْت 2 ذی القعده 1442
  • 2021 Jun 12
یکشنبه 27 مرداد 1398
کد مطلب : 73242
+
-

50 هکتار مرتع سوخته

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه : از ابتدای سال تا ۱۳ مرداد به‌جز آتش‌سوزی‌های اخیر حدود ۴۰ فقره حریق در جنگل‌های و مراتع استان رخ داده است

محیط زیست
50 هکتار مرتع سوخته

فرحناز چراغی|  کرمانشاه- خبرنگار :


هفته گذشته، آتش‌سوزی در جنگل‌های پاوه روزهای تلخی را رقم زد و تصاویری که از سوختن حیوانات و درختان منطقه و نیز آسیب دیدن فعالان محیط زیستی منتشر شد، بسیار تاثر برانگیز بود. در آتش‌سوزی بیستم مرداد جنگل‌های پاوه، بر اساس گفته رئیس اداره منابع طبیعی، ۵۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های ملی پاوه در آتش سوخت و در این حریق ۹ نفر مصدوم شدند. 


همزمانی آتش و باد

مدیرعامل انجمن ژیوای در این باره به همشهری می‌گوید: آتش از ضلع‌های شرقی و غربی منطقه بیستم مرداد شروع شد و به دلیل همزمانی با وزش باد شدید بر سختی مهار آن اضافه شد. «پیام حسن‌زاده» می‌گوید: در این آتش‌سوزی مهیب بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار از املاک و باغ‌های شخصی و جنگل‌های منطقه در آتش سوخت. 

این فعال محیط زیست درباره اعلام مساحت ۵۰ هکتاری جنگل سوخته شده توسط منابع طبیعی نیز این‌گونه توضیح می‌دهد: منابع طبیعی در محاسبه آتش‌سوزی‌ها فاکتورهای خاص خود را دارد، وگرنه میزان آتش‌سوزی‌ بیشتر از این بود.

حسن‌زاده با اشاره به مصدومیت ۹ نفر از اعضای انجمن ژیوای نیز می‌گوید: این افراد جزو اعضای اصلی انجمن و تیم اول بودند که تا ساعت ۶ صبح در حال خاموش کردن آتش در منطقه بودند و مصدوم شدند. علت حریق هنوز معلوم نیست اما با توجه به این‌که هنگام غروب این اتفاق افتاده گرمای هوا، آفتاب و شیشه‌های ذره‌بینی نمی‌تواند علت حادثه باشد. اما به احتمال زیاد این حریق بر اثر عامل انسانی رخ داده است. عمدی و غیرعمدی بودن این حادثه نیز مشخص نیست. 


کمبود امکانات برای خاموش کردن حریق 

این فعال محیط زیستی با اشاره به کمبود امکانات برای خاموش کردن حریق در جنگل می‌افزاید: تیم اول همیشه به‌صورت اورژانسی پای کار است و امکانات کمی همراه دارد و تیم دوم امکانات و تجهیزات را به همراه می‌برد. مدیرعامل انجمن ژیوای با اعلام این خبر که مصدومیت‌ها جزئی و همه مصدومان حادثه در وضعیت سلامت جسمی قرار دارند، اضافه می‌کند: در هر حریقی حداقل 2 مصدوم داریم و این طبیعی است. مصدومان این حادثه نیز مشکل جدی نداشتند و میزان صدمات سطحی و درمان به‌صورت سرپایی انجام شد. وی‌ می‌افزاید: جمعیت زیادی از مردم پای کار آمدند و در کنار منابع طبیعی و انجمن در اطفای حریق نقش ویژه‌ای داشتند.

حسن‌زاده با بیان این‌که از نوع رفتار ادارات مربوطه انتقاد می‌کند و می‌گوید: برخی انجمن را یک رقیب و موازی با کار خود می‌دانند. ما تنها مکمل رسالت آنها هستیم. این جو انجمن را اذیت می‌کند و باعث می‌شود گاهی کار پیش نرود.‌ از مسئولان انتظار داریم انجمن را مکمل خود در فعالیت و رسالتشان بدانند. 

وی اشاره به تعداد اعضای انجمن نیز دارد و اضافه می‌کند: انجمن ژیوای ۳۰۰ عضو اصلی و ۶۰۰ عضو ثبت نامی دارد. مدیرعامل انجمن ژیوای در ادامه به آماری درباره آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه می‌پردازد و می‌گوید: در مجموع از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۸۰۰ هکتار جنگل‌ها، مراتع پاوه دچار حریق شده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.


لزوم آماده‌باش و آموزش اهالی روستا 

«برهان‌الدین ولدبیگی» از فعالان محیط زیستی پاوه هم درباره آتش‌سوزی اخیر در منطقه می‌گوید: حداقل ده‌ها هکتار از مراتع مشجر دامنه‌های جنوبی کوهستان شاهو واقع در نزدیکی شهر پاوه و روستاهای دوریسان، چورژی و نسمه در ساعات پایانی روز 20 و ساعات اولیه روز 21 مرداد، طعمه حریق شد. وی می‌افزاید: این آتش‌سوزی‌ که هنوز علت شروع آن نامشخص است، در شرایطی روی داد که باد شدیدی می‌وزید و امکان مهار و کنترل حریق را سخت‌تر می‌کرد. این فعال محیط ‌زیست با قدردانی از افراد داوطلب ساکن در روستاهای در معرض حریق می‌افزاید: جا دارد از اعضای انجمن «ژیوای پاوه»، نیروهای اداره منابع طبیعی شهرستان پاوه، کارکنان آتش‌نشانی پاوه و سایر دست‌اندرکارانسپاسگزاری کنم. 

این فعال محیط‌ زیست درباره جراحات وارده به مصدومان این حادثه نیز می‌گوید: مصدومیت سطحی بود و شرایط به وجود آمده نیز بر اثر شدت گرمای آتش، خستگی، کمی آبی و تنگی تنفس بود. 
ولدبیگی در ادامه یک پیشنهاد نیز می‌دهد: بارها این پیشنهاد را به ادارات مربوطه داده‌ایم که برای هر روستا چند نفر از اهالی با همه امکانات در حالت آماده‌باش حضور داشته باشند تا هنگام وقوع حادثه بلافاصله در محل حاضر شوند و حریق در سریع‌ترین زمان ممکن خاموش شود. 


هنوز برآورد دقیقی انجام نشده است 

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان این‌که هنوز برآورد دقیقی از حریق اخیر در منطقه پاوه انجام نشده است، می‌گوید: تیم بررسی در حال محاسبه میزان خسارات وارده هستند که در اولین فرصت اعلام خواهد شد. «فرشید سنجری» با اشاره به این‌که از ابتدای سال تا ۱۳ مرداد به‌جز آتش‌سوزی‌های اخیر حدود ۴۰ فقره حریق در جنگل‌های و مراتع استان رخ داده است که در آن ۱۲۰ هکتار عرصه منابع طبیعی، جنگل و مرتع در آتش سوخته است. وی اضافه می‌کند: از این میزان ۵ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های منابع طبیعی با ۱۴ هکتار، مرتع مشجر ۱۷ مورد با ۵۵ هکتار، ۱۷ مورد مرتع با 5/51 هکتار در آتش سوخت. 

سنجری بیان می‌کند: در ۱۱۰ نقطه بحرانی از جنگل‌های استان که تدابیر ویژه برای کاهش آتش‌سوزی در آن داشتیم، نسبت به سال گذشته با ۴۸ درصد کاهش آتش‌سوزی روبه‌رو بودیم. وی می‌گوید: در مناطق مرتعی افزایش آتش‌سوزی داشته‌ایم که میزان آن محاسبه نشده است.


اهمیت جنگل‌های استان

فرشید سنجری، جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه  به اهمیت جنگل‌های استان از نظر احیا و مراقبت اشاره می‌کند و می‌افزاید: مناطق بحرانی حریق در استان شناسایی شده است. طی آنالیز حریق‌های مهم رخ داده در سطح عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه در 5 سال گذشته، 110 نقطه بحرانی حریق شناسایی و بر اساس اولویت‌ها نقشه مدیریت حریق این استان تهیه شده است. 

وی با بیان این‌که با شروع فصل گرما از خردادماه آغاز آتش‌سوزی‌ها را در نقاط مختلف استان کرمانشاه بوده است، می‌گوید: تا امروز بیشترین آتش‌سوزی‌ها از مناطق گرمسیری استان از جمله قصر شیرین، گیلانغرب و سرپل ‌ذهاب بوده است.  این مسئول اضافه می‌کند: بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارد و سهم بسیار زیاد آن مربوط به کشاورزان و سوزاندن پسچر مزارع است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :