• سه شنبه 27 مهر 1400
  • الثُّلاثَاء 12 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 19
یکشنبه 20 مرداد 1398
کد مطلب : 71781
+
-

بازار مرغ کردستان به ثبات می رسد

مدیر توسعه بازرگانی کردستان: در روزهای آینده با عرضه قابل تو‌جه‌مرغ در بازار، شاهد ثبات قیمت‌ها خواهیم بود

تجارت
بازار مرغ کردستان به ثبات می رسد

قیمت گوشت مرغ از سال گذشته در کشور دچار نوسانات شدید شده است. بعد از یک دوره گرانی، چند ماهی به ثبات نسبی رسید ولی طی هفته گذشته تاکنون بار دیگر افزایش قیمت‌ها در بازار استان کردستان نیز همسمان با اکثر مناطق کشور آغاز شده است. به گزارش مهر، در حالی نوسان قیمت گوشت مرغ در استان کردستان نیز همپای دیگر نقاط کشور ادامه دارد که بر اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، این استان یکی از قطب‌های اصلی تولید گوشت مرغ به شمار می‌رود.

کردستان در چرخه تولید مرغ نه‌تنها نیاز خود را به‌راحتی تامین می‌کند که بخش زیادی از تولید این استان برای مصرف راهی سایر استان‌ها می‌شود ولی این روزها قیمت این فراورده مهم و مورد نیاز مردم نیز با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است. بعد از افزایش قابل ملاحظه گوشت قرمز در بازار، مصرف گوشت مرغ نیز با افزایش مواجه شده و میزان قیمت آن نیز در ابتدای سال قبل دو برابر شد و این روزها بار دیگر قیمت گوشت مرغ در بازار کردستان با افزایش مواجه شده است.


قیمت گوشت مرغ از ۱۵ هزار تومان عبور کرد

طی روزهای گذشته قیمت گوشت مرغ در بازار شهر سنندج در نوسان بوده و در بعضی از محلات مرغ با قیمت هر کیلوگرم با ۱۵ هزار تومان و حتی بیشتر نیز معامله شده است. در حالی قیمت که قیمت گوشت مرغ بر اساس محلات در سنندج متفاوت بود که سازمان حمایت از مصرف‌کننده قیمت گوشت مرغ برای مصرف‌کننده را ۱۲ هزار ۹۰۰ تومان اعلام کرده است.

فعالان و تولیدکنندگان گوشت مرغ دلایل مختلفی را برای افزایش قیمت‌ها اعلام شده و عده‌ای وجود واسطه‌ها را یکی از عوامل اصلی این افزایش قیمت اعلام می‌کنند که البته این وضعیت در بازار نیز به‌خوبی قابل مشاهده است. 
یکی از تولیدکنندگان گوشت مرغ در استان کردستان گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی ما افزایش قیمت در حمل‌و‌نقل و بعضی از مایحتاج از جمله خوراک است.

«محمد عباسی» با اشاره به این‌که در بعضی از شرایط دولت تسهیلاتی را برای کنترل قیمت‌ها اعلام می‌کند که موردی است، افزود: انتظار می‌رود که در این بخش به یک راهکار مشخص برسیم تا بتوانیم شاهد تثبیت قیمت‌ها در بازار باشیم. وی با اشاره به این‌که بخش زیادی از افزایش قیمت‌ها مربوط به سایر بخش‌هاست، عنوان کرد: در حوزه حمل و نقل و حتی هزینه‌های دیگر نیز ما با افزایش قیمت مواجهیم و به همین دلیل نوسان و افزایش قیمت در گوشت مرغ در کردستان و البته سایر نقاط کشور نیز ادامه دارد.


کاهش میزان جوجه‌ریزی در استان‌های گرمسیر

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در مورد وضعیت قیمت گوشت مرغ در بازار این استان اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار کردستان کاهش میزان جوجه‌ریزی در استان‌های گرمسیر کشور است. 

«شهریار حنیفی» ادامه داد: به دلیل گرمای هوا، در بعضی از استان‌های جنوبی و گرمسیر کشور میزان جوجه‌ریزی با کاهش شدید مواجه شده و در نتیجه بخشی از مرغ تولیدی استان‌های کردستان و سایر استان‌های همجوار به این استان 
می‌رود و در نهایت این کاهش تولید عامل اصلی افزایش قیمت است.

وی گفت: در کنار کاهش جوجه‌ریزی در استان‌های گرمسیر کشور میزان تقاضای این فراورده با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است و به همین دلیل هم اکنون میزان عرضه و تقاضا همخوانی نداشته و در نتیجه ما شاهد افزایش قیمت‌ها در
 بازار هستیم. این مسئول با اشاره به افزایش قیمت مرغ در بازار استان کردستان طی روزهای اخیر گفت: ما در سازمان جهاد کشاورزی کردستان از چندی قبل این موضوع را پیش‌بینی کرده بوده و به همین دلیل در گام اول میزان جوجه‌ریزی در دوره تیر و مرداد ماه سال جاری را افزایش دادیم.‌


افزایش جوجه‌ریزی در کردستان

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در دوره جدید میزان جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان کردستان به 4 میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه افزایش پیدا کرده است.  «شهریارحنیفی» گفت: این میزان جوجه‌ریزی در مقایسه با دوره قبلی آن با افزایش ۸۰۰ هزار قطعه‌ای مواجه بوده است و انتظار می‌رود که با عرضه این میزان مرغ طی روزهای آینده شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار باشیم.

وی با اشاره به دیگر اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در راستای کمک به تثبیت قیمت‌ها در بازار استان کردستان بیان کرد: حمایت‌های مختلفی نیز در مورد تامین نهاده برای مرغداران در دستور کار قرار داشته و به صورت جدی دنبال می‌شود.  این مسئول با بیان این‌که ستاد تنظیم بازار در استان کردستان به صورت مستمر نشست‌ها و جلسات خود را برگزار می‌کند، اظهار کرد: انتظار می‌رود که در سایه اقدامات صورت گرفته و همچنین نظارت بهتر بر بازار بتوانیم بخشی از نوسانات قیمت گوشت مرغ در بازار استان کردستان را کنترل کنیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید