• چهار شنبه 19 بهمن 1401
  • الأرْبِعَاء 17 رجب 1444
  • 2023 Feb 08
چهار شنبه 9 مرداد 1398
کد مطلب : 69690
+
-

توسعه کشاورزی کم‌آب‌خواه در کردستان

استاندار: توسعه کشت گل محمدی و زعفران می‌تواند ضمن درآمدزایی خوب در کاهش مصرف منابع آبی تاثیرگذار باشد

کشاورزی در کردستان
توسعه کشاورزی کم‌آب‌خواه در کردستان

تولیدکنندگان بخش کشاورزی باید به سمتی هدایت شوند که با کمترین هزینه و مصرف آب کمتر، بیشترین میزان تولید و درآمد را داشته باشند. به گزارش ایرنا، استاندار کردستان با تاکید بر این نکته در جلسه شورای حفاظت منابع آب کردستان اظهار کرد: می‌توان با اجرای طرح‌های جدید کشت، ضمن حفظ منابع آبی به افزایش درآمد در بخش کشاورزی و توسعه استان نیز کمک کرد. 

«بهمن مرادنیا» با بیان این‌که این کار به نفع بهره‌برداران بخش کشاورزی و استان خواهد بود، اضافه کرد: مدیران دستگاه‌های مرتبط نیز باید همفکری و جدیت بیشتری در این زمینه داشته باشند و ضمن کمک به حفظ منابع آبی، زمینه توسعه هر چه بیشتر بخش کشاورزی استان را فراهم کنند. 

استاندار کردستان بر اجرای مصوبات قبلی این جلسه به‌ویژه در بحث ساماندهی رودخانه قشلاق و تخلیه روستاهای اطراف سد چراغ‌ویس سقز تاکید کرد و گفت: سال گذشته به ۹۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان آب تخصیص یافت که اتفاق بسیار خوبی بود.

مرادنیا یادآور شد: باید با جدیت اعتبار مورد نیاز برای اجرای تخصیص این منابع آبی را دنبال کنیم چون منبع تحول بخش کشاورزی استان است، ضمن این‌که در ملاقات چندی پیش مسئولان استان با مقام معظم رهبری، ایشان نیز بر تلاش برای جذب اعتبارات مصوبه مورد نظر تاکید کردند.

وی با بیان این‌که توسعه کشت گل محمدی و زعفران می‌تواند ضمن درآمدزایی خوب در کاهش مصرف منابع آبی تاثیرگذار باشد، افزود: رسانه‌ها نیز برای آگاه‌سازی کشاورزان و ترویج پروژه‌های جدید در این حوزه به دستگاه‌های مرتبط
کمک کنند. 


تامین آب شرب سنندج از سد آزاد در دست اجراست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز در این نشست به نگرانی‌های مردم درباره ورود فاضلاب ۵۰ روستا به سد قشلاق سنندج اشاره و اظهار کرد: این روستاها با ۱۱ هزار خانوار در شعاع ۴۰ کیلومتری سد قرار داشته و با توجه به بعد مسافت میزان آلودگی آن بسیارکم و مشکلی از این لحاظ برای این منبع آبی وجود ندارد.

«کامران خرم» با بیان این‌که در فصول گرم سال در عمل فاضلابی وارد سد قشلاق نمی‌شود، افزود: واحد حفاظت کیفی شرکت آب منطقه‌ای کیفیت آب خام را پایش می‌کند، ضمن این‌که آب شرب سنندج به صورت ۱۰۰ درصد بهداشتی و با کیفیت مناسب در اختیار شهروندانقرار می‌گیرد. وی از برنامه‌‌ریزی برای تامین آب شرب سنندج از سد آزاد نیز خبر داد و گفت: این طرح به دلیل بعد مسافت آن هزینه‌بر است اما نگرانی‌ها را به لحاظ کیفی و پدافندی رفع می‌کند. 


 ساماندهی تاسیسات خسارت‌دیده از سیل

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز اظهار کرد: در سال زراعی جاری ۶۳۳ میلی‌متر بارش در استان ثبت شد که نسبت به ۴۵۷ میلی‌متر مدت مشابه سال گذشته ۳۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. «عرفان مومن‌پور» اضافه کرد: مریوان با هزار و 375 میلی‌متر و بیجار با ۳۴۹ میلی‌متر بارش، به ترتیب بیشترین و کمترین بارندگی‌ها را داشتند و در سنندج نیز به طور متوسط ۵۶۲ میلی‌متر بارش ثبت شد.وی از شیب ملایم مخازن آبخوان‌های قروه و دهگلان در سال آبی جاری خبر داد و افزود: مجموعه اقدامات تعادل‌بخشی و کنترلی در این مناطق و بارش‌های خوب امسال باعث شد جریان شیب آبخوان‌ها مثبت و از روند رو به کاهش این مخازن کاسته شود. 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: امسال ۳۴ هکتار از اراضی تصرفی بستر رودخانه قشلاق آزادسازی شد و تاکنون ۶۴۵ کیلومتر مطالعات رودخانه‌ای در استان انجام شده است. 
مومن‌پور به اختصاص ۵۰ میلیارد ریال به کردستان برای ساماندهی تاسیسات آبی خسارت دیده در سیل فروردین اشاره کرد و یادآور شد: برنامه‌‌ریزی شده که از این میزان اعتبار ۴۰ میلیارد ریال را به ساماندهی حریم و بستر رودخانه قشلاق سنندج اختصاص دهیم.


پرداخت تسهیلات به کشاورزان و دامداران خسارت‌دیده 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز با بیان این‌که سطح آبیاری تحت فشار ۴۱ درصد اراضی استان را شامل می‌شود، گفت: در مناطق ممنوعه از جمله دشت‌های قروه و دهگلان تمدید چاه‌های کشاورزی بدون نصب کنتور هوشمند غیرممکن بود ولی در دیگر مناطق که چاه‌ها اغلب سطحی است، نصب این کنتورها ضروری نیست.«خالد جعفری» به هزار و ۸۰ میلیارد ریال خسارت به بخش‌های کشاورزی و دامداری استان بر اثر سیل اخیر اشاره کرد و افزود: ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار بلاعوض به این بخش‌هااختصاص یافت.

وی با اشاره به این‌که سیل فروردین بیشترین خسارت را به واحدهای دامی وارد کرد، یادآور شد: ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات 4 درصدی نیز برای کشاورزان و دامداران خسارت دیده تخصیص یافته که در این زمینه بیش از ۹ هزار نفر
 به بانک‌ها معرفی شده‌اند، ضمن این‌که تاکنون 3 میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال پرداختشده است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از انجام کشت نشایی چغندر در مزارع استان در راستای کاهش مصرف آب خبر داد و اضافه کرد: با اجرای حدود هزار و 905 هکتار کشت نشایی در سال گذشته حدود ۵۷ تا ۷۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.


اجرای طرح‌های آبخیزداری در کردستان  

سعدی نقشبندی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان اظهار کرد: سال گذشته ۱۱۰ میلیارد ریال طرح در حوزه آبخیزداری انجام شد و امسال تاکنون نیز ۱۰۰ میلیارد ریال به این طرح‌ها تخصیص یافته، ضمن این‌که مقرر شده امسال ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی امسال نیز به استان تخصیص یابد. وی اضافه کرد: باید به جای کنترل سیل به پیشگیری از وقوع سیل ورود کنیم، همچنان‌که منابع طبیعی استان اقدامات مشخص و مهمی را در این زمینه اجرا کرده یا در دست اجرا دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید