• چهار شنبه 19 مرداد 1401
  • الأرْبِعَاء 12 محرم 1444
  • 2022 Aug 10
پنج شنبه 19 بهمن 1396
کد مطلب : 6515
+
-

مروارید صحرا

مروارید صحرا

«غدامس» یکی از شهرهای لیبی است که در غرب این کشور واقع شده. دیواره‌های غدامس برای مبارزه با شرایط گرمای شدید صحرا ساخته شده و شبکه‌ خانه‌های سفید انبوه و خیابان‌های شهر را پوشش می‌دهد. د

ر دهه 1990 تقریبا اکثریت جمعیت این شهر به روستاهای نزدیک مجاورت کردند. علت اصلی این مهاجرت تعلل در بازسازی بناهای فرسوده بود که کل شهر را تهدید می‌کرد‌ اما هنوز هم وقتی تابستان‌ها طاقت‌فرسا می‌شود این منطقه بار دیگر رونق می‌گیرد و مردم به بخش قدیمی شهر کوچ می‌کنند. غدامس که به مروارید صحرا شهرت دارد در جنوب طرابلس واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های صحرای بزرگ آفریقاست.

مردم این شهر راهکارهای جالبی برای مقابله با گرما اندیشیده بودند که معماری ممتاز خانه‌ها یکی از آنهاست. خانه‌های این منطقه در سه طبقه ساخته می‌شد؛ طبقه اول برای نگهداری از مواد خوراکی، طبقه دوم برای خانواده و طبقه سوم - که دارای ایوان‌های بزرگی بود- برای استفاده زنان. مدینه غدامس در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. براساس یافته‌های باستان‌شناسی پیشینه سکونت در این منطقه به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد.

وجود منابع آب در نزدیکی بیابان باعث شده زندگی در این منطقه برای سکنه آسان‌تر شود. خانه‌ها در غدامس از گل، سنگ آهک و تنه درخت نخل ساخته شده و پیاده‌روهای آن مسقف است تا در برابر گرمای هوا سرپناه خوبی در تابستان باشد. در طول قرن هفتم غدامس توسط اعراب مسلمان اداره می‌شد و جمعیت شهر به سرعت به اسلام گرویدند تا اینکه این شهر تا قرن نوزدهم نقش مهمی در تجارت صحرایی اعراب بازی کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید