• دو شنبه 23 فروردین 1400
  • الإثْنَيْن 29 شعبان 1442
  • 2021 Apr 12
دو شنبه 17 تیر 1398
کد مطلب : 64323
+
-

دروازه قرآن ایمن شد

اخبار فارس
دروازه قرآن ایمن شد

سنگ ٧٠ تنی دروازه قرآن شیراز بعد از ماه‌ها کش و قوس منفجر شد تا مسیر ایمن شود.

به گزارش مهر، بعد از چند ماه مطالعه و اقدامات مختلف، با عملیات انفجار و انتقال قطعات سنگ چند تنی غیرایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن، آرامش و ایمنی به این محدوده بسیار مهم در ورودی شیراز بازگشت.
عصر شنبه ۱۵ تیر، طرح مصوب شورای تامین شهرستان شیراز مبنی رفع مخاطرات قطعه سنگ چند ده تنی غیرایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن با استفاده از روش انفجار آرام، توسط شهرداری شیراز با موفقیت اجرا شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز بعد از انفجار آرام سنگ‌های غیرایمن ارتفاعات ورودی شیراز گفت: با رفع خطر ریزش سنگ از ارتفاعات مشرف به آرامگاه خواجوی کرمانی، این منطقه گردشگری ایمن شده است. «حسین آرگیو» گفت: در روزهای ابتدایی سال و در حالی که مجموعه شهرداری هنوز درگیر مسائل و عوارض سیل و رفع مشکلات آن حادثه بود، عکسی از یک سنگ بزرگ در ارتفاعات دروازه قرآن در فضای مجازی منتشر شد که نشان‌دهنده غیرایمن بودن این بخش از ارتفاعات بود.

وی ادامه داد: بلافاصله گروه واکنش سریع سازمان آتش‌نشانی و دیگر بخش‌های مسئول در شهرداری شیراز وارد عمل شدند و ضمن بررسی کارشناسانه موضوع، اقدام به ایمن‌سازی محل با هدف ممانعت از بروز حادثه‌ای غیرقابل‌جبران کردیم.آرگیو با اشاره به دعوت از افراد و گروه‌های متخصص در موضوع و بررسی میدانی و فنی احتمالات مختلف در خصوص قطعه سنگ غیرایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن گفت: به این نتیجه رسیدیم که یک زون غیرایمن سنگی در ارتفاعات قراردارد که خطرناک‌ترین آن قطعه سنگی بود که ارتفاع آن تا زمین حدود ۸۰ متر و وزن آن حدود ۷۰ تن بود.

او گفت: بعد از نامه‌نگاری و اخذ مجوزهای لازم، مدیریت بحران ابلاغ کرد که زمین‌شناسان مطالعه کنند. ۲ راهکار وجود داشت: مهار یا انتقال سنگ. بعد از مطالعات فراوان و استفاده از تجارب کارشناسان و اساتید دانشگاه و پیمانکاران باتجربه راه و معدن، نهایتاً نتیجه‌گیری شد که ابتدا سنگ ایمن‌سازی و بعد سنگ خرد و به پایین منتقل شود.آرگیو با اشاره به ایمن‌سازی و لق‌گیری کامل سنگ بزرگ و سایر سنگ‌های قرارگرفته در زون خطر مورد نظر گفت: در این مرحله با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های فنی و مهندسی و رعایت تمام اصول فنی استاندارد کار انجام شد.

او با تصریح این‌که در تمام مراحل اجرای این پروژه بسیار مهم، اصول فنی و مقررات و دستورالعمل‌های استاندارد مد نظر بوده است از تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها و افراد درگیر در مراحل مختلف قدردانی کرد و گفت: آرامش به محدوده دروازه قرآن که از نقاط گردشگری و مهم‌ترین ورودی شهر شیراز محسوب می‌شود، بازگشت.

آرگیو خاطرنشان کرد: بعد از انتقال تمام سنگ‌های خردشده از دامنه و پایین ارتفاعات دروازه قرآن، آرامگاه خواجوی کرمانی که با هدف حفظ ایمنی شهروندان و مسافران، به شکل موقت تعطیل شده بود، بازگشایی خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید