• پنج شنبه 13 بهمن 1401
  • الْخَمِيس 11 رجب 1444
  • 2023 Feb 02
چهار شنبه 12 تیر 1398
کد مطلب : 63416
+
-

شناسایی بقایای شهر تاریخی کهنه گوراب در املش

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: بقایایی از شهر تاریخی کهنه گوراب واقع در منطقه املش شمالی توسط کارشناسان باستان‌شناسی شناسایی و کشف شد.

به گزارش ایسنا «شهرود امیر انتخابی» با اعلام این خبر اظهارکرد: گمانه‌زنی باستان‌شناسان در منطقه با مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منجر به شناسایی شهر گمشده کهنه گوراب شد.

وی افزود: در متون دوران اسلامی از جمله سیدظهیرالدین مرعشی از منطقه کهنه گوراب به عنوان بخشی از شهر تاریخی تمیجان، در زمان حکومت منطقه‌ای آل کیا یاد شده است.

امیر انتخابی ادامه داد: سیاحان زیادی از جمله رابینو و خودزکو که در دوره قاجار از گیلان بازدید کردند به اهمیت این شهر اشاره کرده بودند.

این مسئول گفت: این محوطه بسیار گسترده و دارای مساحتی بیش از 50 هکتار است که بخشی از آن زیر خانه‌های روستاهای کهنه گوراب، لگموج، شکرپس، پیش بیجار و استاد کلایه قرار دارد. بخش دیگر آن هم امروزه به دلیل وجود اراضی کشت برنج تخریب شده است.

امیر انتخابی اظهار کرد: بر اساس اطلاعات به دست آمده از بررسی سطحی و فعالیت هیات باستان‌شناسی کهنه گوراب، شواهد استقرار از اوایل دوره اسلامی قابل شناسایی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: این محوطه یکی از شاخص‌ترین محوطه‌های اسلامی شرق گیلان است. وجود بقعه‌های مربوط به خاندان آل کیا، قبرستان‌ها، حمام‌ها، خانه‌ها و درختان قدیمی در اطرافش حاکی از اهمیت آن است.

وی گفت: امید است با تداوم این پژوهش‌ها در فصول آینده نقاط تاریک این دوران آشکار شود. کهنه گوراب تحت عنوان محوطه لگموج A و B در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید