• چهار شنبه 17 خرداد 1402
  • الأرْبِعَاء 18 ذی القعده 1444
  • 2023 Jun 07
چهار شنبه 5 تیر 1398
کد مطلب : 62086
+
-

بازار کهنه قم،  بازار تخصصی صنایع دستی می‌شود

رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائران شورای اسلامی شهر قم از تبدیل بازار کهنه این شهر به بازارچه صنایع دستی خبر داد.
«سید مجتبی سبحانی ثابت» درگفت‌وگو با ایرنا با اشاره به نگرانی‌های موجود در زمینه بازار کهنه قم افزود: برنامه‌‌ریزی برای ساماندهی و حفظ پهنه تاریخی بازار کهنه در دستور کار شورای اسلامی شهر قم قرار گرفته است.

وی مهم‌ترین مشکلات بازار کهنه را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: عبور و مرور وسایل نقلیه در محدوده این بازار، احتمال آتش‌سوزی در انبارهای آن و همچنین ناامنی به دلیل متروکه و تاریک بودن این بازار از مسائلی بوده که ساماندهی آن را ضروری کرده است. وی اضافه کرد: جلسات مستمری با کسبه و فعالان اقتصادی بازار کهنه برگزار و موافقت آنها برای ساماندهی و تبدیل آن به بازارچه صنایع دستی گرفته‌ شده است. سبحانی ثابت گفت: همچنین برای حفظ سازه تاریخی بازار و رونق صنعت گردشگری و رونق کسب‌وکار نیز تعاملات مناسبی با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان صورت گرفته است. وی ادامه داد: در بودجه امسال شهرداری قم ردیف بودجه مشخصی برای کف‌سازی بازار کهنه توسط شهرداری قم پیش‌بینی شده و اداره کل میراث فرهنگی استان نیز جداره‌سازی و مرمت سقف این اثر تاریخی را انجام خواهد داد.

 رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائران شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: برای جلوگیری از تردد موتورسیکلت و وسایل نقلیه در بازار کهنه همه ورودی آنها آن مسدود و اقدام‌های لازم برای روشنایی و افزایش ایمنی آن آغازشده است. سبحانی ثابت گفت: سازمان زیباسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) در یک بازه زمانی ۲ ماهه، کف‌سازی بازار کهنه را بر مبنای طرح و معماری هماهنگ با بافت تاریخی آن انجام می‌دهد. عضو شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد: اگر این بازار متروکه تبدیل به بازارچه صنایع دستی و فروش محصولات و سوغات سنتی شود، با حفظ زیبایی رونق کسب‌وکار به جذب بیشتر گردشگران نیز کمک شایانی خواهد کرد.

بازار کهنه قم با عمر بیش از ۶۰۰ سال دارای ظرفیت‌های فراوان برای جذب گردشگر است. بازار کهنه در 2 سوی هسته اولیه شهر قم یعنی محله عربستان و لب چال قرار دارد.
از سال 80 تاکنون، 5 دوره مرمت در بازار کهنه این استان که یکی از بازارهای تاریخی است انجام شده است. این مرمت‌ها در مقیاس‌های مختلف شامل ایجاد طاق‌های فروریخته، سبک‌سازی، حذف الحاق‌ها، استحکام‌بخشی، سفیدکاری و آجرفرش است. در این بازار کارگاه‌های صنایع دستی از جمله رنگرزی سنتی، چاقوسازی، خراطی، نجاری، منبت‌کاری و غیره فعال است. این بازار که قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه بازمی‌گردد در اواخر سال ۷۶ به ثبت ملی میراث فرهنگی رسید.

این خبر را به اشتراک بگذارید