• پنج شنبه 17 آذر 1401
  • الْخَمِيس 14 جمادی الاول 1444
  • 2022 Dec 08
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 54726
+
-

دلگرم‌کننده حتی با وجود مشکلات

نقد و نظر
دلگرم‌کننده حتی با وجود مشکلات


محمدرضا شمس/ نویسنده کودک و نوجوان
برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، امسال باوجود مشکلاتی نظیر گرانی کاغذ موجب امیدواری و دلگرمی برای فعالان این عرصه است. باوجود اینکه عده‌ای احتمال می‌دادند نمایشگاه خلوت و کم‌رونق باشد، به نظرم به‌ویژه در روزهای تعطیل از سال‌های پیش شلوغ‌تر بود. چنین استقبالی هم موجب خوشحالی پدیدآورندگان کتاب و هم کتاب‌دوستان است. اگر بخواهم در حوزه‌ای تخصصی ایراد و انتقادی درباره نمایشگاه داشته باشم، قطعاً مهم‌ترین آن مربوط می‌شود به وضعیت نیمه‌کاره‌ای که در سالن‌ها و نمایشگاه وجود داشت؛ اینکه نمایشگاه حالت کارگاه عمرانی داشته باشد خوب نیست؛ به خصوص برای بچه‌ها مهم است که جایی که می‌روند رنگ و رویی شاد و با نشاط داشته باشد.

 قطعا برای سال‌های بعد باید مدنظر قرار گیرد که کارهای عمرانی پیش از برپایی نمایشگاه انجام شود و کارها به سامان برسد.

گرانی کتاب موجب شد تا خیلی‌ها موقع خرید دست به انتخاب بزنند و قطعا بسیاری نتوانستند بیشتر کتاب‌‌های مورد نظرشان را تهیه کنند.

بهتر بود باتوجه به وضعیت گرانی کاغذ، کارگاه‌های حاشیه‌ای و آموزشی بیشتری برپا می‌شد تا جبران این نقیصه را بکند که چنین نشد. این یکی از ضعف‌های بزرگ نمایشگاه کتاب امسال بود که قطعاً اگر رفع می‌شد می‌توانست تأثیر دوچندانی در مراجعان و مخاطبان داشته باشد. مورد دیگر این است که ظاهرا فروش نسبت به سال پیش بیشتر بوده است. تصور می‌کنم این افزایش مربوط به قیمت باشد و در کل عناوین فروش رفته کمتر از سال پیش باشد. به هر حال همان‌طور که در ابتدا گفتم برپایی موفق نمایشگاه با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، موجب دلگرمی فعالان این عرصه شد و باوجود چنین اشکالاتی باز هم مفید و قابل قدردانی است.

این خبر را به اشتراک بگذارید