• چهار شنبه 19 بهمن 1401
  • الأرْبِعَاء 17 رجب 1444
  • 2023 Feb 08
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 54437
+
-

باتلاق فروزان

باتلاق فروزان

حمیدرضا علیپور

محسن فروزان تا پیش از دیدار برابر سپیدرود یکی از بهترین دروازه‌بانان لیگ امسال بود اما در دیدار برابر سپیدرود در شرایطی که تراکتور با شکست این تیم شمالی فرصت خوبی برای پشت‌سر گذاشتن پرسپولیس داشت با اشتباهات عجیب این دروازه‌بان شکست خورد تا بهترین فرصت را برای قهرمانی از دست بدهد. با وجود این، بعد از این دیدار از سوی باشگاه تراکتورسازی، فروزان به اتهام تبانی و شرط‌بندی کنار گذاشته شد. بعد از این اتفاق در شرایطی که گلر تراکتور از مالک باشگاه به اتهام افترا شکایت کرد، از سوی کمیته اخلاق برای یک‌ماه از حضور در تمام ورزشگاه‌ها محروم شد. با این حال این پایان کار نبود و روز سه‌شنبه در خبری غیرمنتظره اعلام شد که دروازه‌بان تراکتورسازی که مورد اتهام شرط‌بندی قرار گرفته به همراه همسرش بازداشت شده است. خبر بازداشت فروزان البته از سوی نمایندگان تبریز در مجلس و حتی قوه قضاییه هم بازتاب داشت تا نشان دهد که این موضوع احتمالا وارد فاز جدیدتری شده است و حالا تراکتوری‌ها حتی مدعی هستند که 3 امتیاز بازی سپیدرود به‌حساب آنها باز خواهد گشت.

   بیگی: مشخص شد در ماجرای فروزان حق با ما بوده است!
نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی درخصوص بازداشت فروزان و همسرش به تسنیم گفت: «باتوجه به اتفاقات دیدار تراکتورسازی مقابل سپیدرود و لطمه‌ای که به تیم شهر ما خورد، پیگیری‌های لازم را انجام دادیم و در نهایت این پیگیری‌ها به نتیجه رسید و محسن فروزان و همسرش بازداشت شدند. اتهام آنها شرط‌بندی است، اما جزئیات پرونده را نمی‌دانم. مشخص شد که درخصوص ماجراهای دیدار تراکتورسازی مقابل سپیدرود، حق با ما بوده و تیم ما آسیب جدی خورد. فقط از وزارت ورزش و جوانان گله‌مند هستیم که برخورد جدی نکرد و 3هفته زمان برد تا در نهایت این موضوع اعلام شود.»
   سخنگوی قوه قضاییه: پرونده بازیکن تیم لیگ برتری در مسیر منطقی است
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه درخصوص شرط‌بندی و فعالیت سایت‌های شرط‌بندی و دستگیری بازیکن یکی از تیم‌های لیگ برتری گفت: «آنچه در ارتباط با یکی از تیم‌های فوتبال رخ داده منتهی به بازداشت یک متهم از اعضای این تیم شده است. این فرد و یکی از منسوبینش در بازداشت هستند و پرونده مسیر منطقی خودش را طی می‌کند اما از بیان اسم و عناوین اتهامی معذوریم ولی بعد از قطعیت اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. البته اگر مجلس بپذیرد که این محدودیت قانونی برداشته شود برای ما بهتر است تا بتوانیم اطلاع‌رسانی بهتری داشته باشیم.»
   اطلاعیه سپاه عاشورا: به‌دنبال تبانی و دسیسه، فروزان و همسرش بازداشت شدند
 پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه عاشورا اما سه‌شنبه‌شب با انتشار خبری اعلام کرد: «بنابر خبری که دقایقی قبل (سه‌شنبه) توسط سازمان اطلاعات سپاه عاشورا منتشر شد، محسن فروزان، دروازه‌بان تیم تراکتور‌سازی‌ تبریز به همراه همسرش به اتهام تبانی و شرط‌بندی، ۹ اردیبهشت توسط سازمان اطلاعات سپاه عاشورا در تهران بازداشت شدند. به‌دنبال تبانی و دسیسه محسن فروزان در بازی تراکتور و سپیدورد و احراز تبانی در این دیدار این بازیکن و همسرش به اتهام حضور فعال در شرط‌بندی بازداشت شدند.»
   زهرا ساعی: با بازداشت فروزان، 3 امتیاز به تراکتور برمی‌گردد 
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: « مانند همیشه سربازان گمنام امام زمان‌(عج) در سپاه عاشورا با اقدام به‌موقع در دستگیری محسن فروزان دروازه‌بان تیم تراکتور‌سازی‌ تبریز به همراه همسرش در تهران، امید تیم تراکتور‌سازی‌ به حضور درکورس قهرمانی را افزایش دادند. با بازداشت دروازه‌بان تیم تراکتور‌سازی‌ تبریز به اتهام تبانی و شرط‌بندی در بازی این تیم مقابل سپیدرود رشت توسط دادسرای فرهنگ و رسانه به‌احتمال قوی نتیجه این دیدار 3 بر صفر به نفع تیم تراکتور‌سازی‌ خواهد بود. با تغییر این نتیجه به نفع تراکتورسازی تبریز این تیم مجددا به‌عنوان یکی از مدعیان قهرمانی در لیگ برتر فوتبال کشور مطرح خواهد شد.»
   3 امتیاز تراکتور برمی‌گردد؟
یکی از حقوقدانان فوتبال ایران درخصوص شایعه محرز شدن تبانی فروزان و البته شایعه 3بر صفر شدن نتیجه دیدار تراکتور و سپیدورد به همشهری گفت: «باید دید تبانی ابتدا به چه صورت بوده است. اگر تبانی در قالب یک سطح گسترده انجام شده باشد و مدیران و چند بازیکن و حتی داوران در آن دخیل بوده باشند آن وقت نتیجه می‌تواند به سمت تیمی که متضرر شده است برگردد. اما اگر تبانی تنها از سوی یک بازیکن انجام شده باشد آن وقت نتیجه تغییری نخواهد کرد و تنها با بازیکن خاطی برخورد خواهد شد.» 
  غلامرضا رفیعی: احتمال سقوط سپیدرود درصورت اثبات تبانی
وکیل بین‌المللی ورزش ایران درخصوص تکرار دیدار 2تیم تراکتورسازی و سپیدرود درصورت احراز تبانی محسن فروزان گفت: «در بحث تبانی و شرط‌بندی در مورد یک مسابقه، اگر ثابت شود که تیم مقابل به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در این اتفاق تأثیر داشته، بدون تردید شامل مجازات‌های مقرر در قوانین فیفا و آیین‌نامه انضباطی ایران خواهد شد. البته این به‌معنای آن نیست که اگر باشگاه دخالتی به هر صورتی داشته باشد شامل مجازات نمی‌شود بلکه وقتی که قوانین فیفا و قوانین انضباطی ما بحث کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر را پیش‌بینی می‌کند به‌صورت رسمی اعلام نتیجه بازنده یا 3بر صفر هم وجود دارد زیرا مجازات کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر خیلی سنگین‌تر از نتیجه 3بر صفر است.»
    مالک سپیدرود: ماجرای فروزان تبانی نیست، خیانت است!
کیومرث بیات درخصوص دستگیری محسن فروزان و همسرش به اتهام شرط‌بندی و تبانی به فارس گفت:‌ «این مسئله به ما ارتباطی ندارد. اگر یک بازیکن شرط‌بندی کرده، به من چه ربطی دارد؟ اگر هم اثبات شود به سپیدرود چه ارتباطی دارد؟ ما بازی کردیم، 3گل زدیم، موفق شدیم و تمام شد و رفت. تبانی یک قضیه دوطرفه است یعنی دو طرف ماجرا باید با هم تبانی کنند، نه اینکه بازیکن یک تیم برود بیرون شرط‌بندی کند و... این خیانت به تیم است. این موضوع، ابهامات ماجرا را زنده نگه می‌دارد اما دخیل بودن باشگاه شمالی در آن به هیچ وجه محرز نمی‌شود.»

این خبر را به اشتراک بگذارید