• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
شنبه 7 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 53772
+
-

ایران چهارمین کشور سیل‌خیز دنیا

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ایران چهارمین کشور سیل‌خیز دنیاست و حدود ۲۶درصد از پهنه کشور در معرض سیل‌های شدید و طغیانی قرار دارد.
به گزارش ایسنا، ابوالقاسم حسین‌پور در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه آبخیزداری در ایران که کشوری با اقلیم خشک و نیمه‌خشک است و بارش‌های آن عموماً رگباری است یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، تصریح کرد: سیل‌های اخیر نشان داد که فعالیت‌های آبخیزداری تا چه اندازه می‌تواند برای کشور ثمربخش باشد. بارش‌های بیش از ۱۰۰میلی‌متر طی روز در کشور منجر به سیل‌های شدید 
می‌شود.
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: بارش‌های اخیر که منجر به سیل در گلستان و شیراز شد به‌ترتیب حدود ۳۱۷میلی‌متر و ۷۶میلی‌متر در بازه زمانی ۱۵دقیقه بود که طبیعتاً این میزان بارش سیلاب به‌دنبال دارد.
حسین‌پور با اشاره به اینکه حفظ طبیعت عامل مهمی در پیشگیری از سیلاب است، تصریح کرد: مدیریت ریسک سیل موضوع مهمی است و سال گذشته در همین راستا سازمان جنگل‌ها جلسه‌ای مشترک با سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) برگزار کرد تا از راهکارهای مطلوب و تجارب جهانی در جهت کاهش خطرپذیری سیل در کشور استفاده شود.
به گفته وی تاکنون مطالعات فاز تفصیلی اجرایی برای ۲۶میلیون هکتار از گستره حوضه‌های آبخیز کشور انجام شده و مطالعات فاز شناسایی و توجیهی هم برای ۴۵میلیون هکتار به اتمام رسیده است. آنطور که حسین‌پور می‌گوید: براساس منابعی که طی برنامه‌های توسعه به مباحث آبخیزداری و آبخوان‌داری کشور اختصاص یافته تاکنون ۱۲میلیون هکتار عملیات اجرایی آن به اتمام 
رسیده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید