• چهار شنبه 28 اردیبهشت 1401
  • الأرْبِعَاء 16 شوال 1443
  • 2022 May 18
یکشنبه 19 اسفند 1397
کد مطلب : 50384
+
-

پای ایران به جلسه «برج ترامپ» باز شد

جهان‌نما
پای ایران به جلسه «برج ترامپ» باز شد

اریک پرینس، بنیانگذار شرکت نظامی خصوصی بلک‌واتر برای نخستین بار اعتراف کرده که در جلسه معروف برج ترامپ در تابستان سال 2016شرکت کرده و در این جلسه، درباره «سیاست ایران» مذاکره کرده است.
پرینس در حالی در گفت‌وگو با مهدی حسن، خبرنگار معروف الجزیره حضور در این جلسه در آگوست سال 2016را تأیید کرده که پیش‌تر در جلسه استماع شهادتش در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به آن اشاره‌ای نکرده بود. پرینس در پاسخ به سؤال مهدی حسن درباره حضورش در آن جلسه معروف گفت: «ما آنجا بودیم... تا درباره سیاست ایران صحبت کنیم.»
برگزاری این جلسه، در سوم آگوست، یعنی 4ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، با حضور اعضای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و افرادی که برای سازمان‌های خارجی فعالیت می‌کردند، یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعاتی است که درباره قانون‌شکنی‌های انتخاباتی ترامپ مطرح است. براساس گزارشی که نیویورک تایمز منتشر کرده، ‌در این جلسه علاوه بر پرینس، دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس‌جمهور آمریکا، جورج نادر فرستاده ولیعهد امارات و ولیعهد عربستان، استفن میلر یکی از دستیاران ارشد ترامپ، جوئل زیمل، مالک شرکت سای‌گروپ که برخی عناصر اطلاعاتی اسرائیل را که متخصص دستکاری و جریان‌سازی رسانه‌های اجتماعی هستند به استخدام خود درآوره بود و همینطور ریک گیتس یکی از مسئولان ستاد ترامپ حضور داشتند.
پرینس زمانی که در پاییز سال 2017در جلسه شهادت کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان شرکت کرده بود از جزئیات این جلسه صحبت نکرده بود. او در صحبت‌هایی که گاهی با هم تناقض داشتند به برنامه «رو در روی» الجزیره گفته است که در جلسه کمیته اطلاعاتی از او درباره حضور در این جلسه سؤالی پرسیده نشده بود.
این نخستین بار است که یکی از حاضران در جلسه برج ترامپ، ‌به‌صورت عمومی حضورش در آن جلسه را تأیید می‌کند و بخشی از برنامه آن جلسه که رسیدگی به سیاست ایران بوده است را فاش می‌کند. در زمان برگزاری این جلسه، جورج نادر طرحی مخفی را پیش می‌برده است که هدف آن ایجاد بی‌ثباتی در ایران از طریق استخدام پیمانکاران نظامی خصوصی بوده است.
پرینس چند‌ماه بعد از این ملاقات و کمی پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ با یک تاجر روس که از نزدیکان ولادیمیر پوتین به شمار می‌رود ملاقات کرد.
رابرت مولر بازرس ویژه دادگستری آمریکا که درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016تحقیق می‌کند، درباره هر دو ملاقات در آمریکا و سیشل تحقیق کرده است تا رد پای عناصر خارجی را در انتخابات پیدا کند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید