• چهار شنبه 19 مرداد 1401
  • الأرْبِعَاء 12 محرم 1444
  • 2022 Aug 10
دو شنبه 28 آبان 1397
کد مطلب : 37981
+
-

اعتماد دوباره شورا به حناچی

شهردار
اعتماد دوباره شورا به حناچی

حامد فوقانی | خبر‌نگار

اعضای شورای شهر تهران دیروز عصر، جلسه فوق‌العاده داشتند تا سرپرستی را برای شهرداری انتخاب کنند و سرانجام رأی به منتخب خود دادند؛ پیروز حناچی. او سه‌شنبه هفته گذشته در رقابت با عباس آخوندی، توانست نظر شورایی‌ها را جلب کند و شهردار منتخب تهران لقب گیرد. حناچی را باید یکی از متفاوت‌ترین شهرداران پایتخت کشور از منظرهای مختلف دانست. او تنها شهرداری خواهد بود که پیش از آنکه حکم انتصابش را دریافت کند، سرپرست شده است. از سوی دیگر حناچی تنها فردی است که ابتدا شهرساز بوده و سپس شهردارشده و کار در این حوزه مرتبط را در کارنامه دارد؛ در واقع فعالیت‌های شهرسازی‌اش بر فعالیت‌های سیاسی او می‌چربد.

سرپرست 3ماه فرصت دارد

از انتخاب پیروز حناچی، به‌عنوان شهردار تهران توسط پارلمان شهری، 6روز گذشته و وزارت کشور 4روز دیگر برای تأیید حکم او زمان دارد. اینطور که محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران دیروز در جمع خبرنگاران گفت وزارت کشور نیز منتظر وزارت اطلاعات است. او اظهار کرد: «تقریبا 5 روز دیگر فرصت هست که وزارت اطلاعات نظرش را به وزارت کشور ارائه دهد.»

به هر ترتیب دیروز اعضای شورای شهر تهران با خداحافظی سیدمحمدعلی افشانی از خیابان بهشت و نامه وزارت کشور برای تعیین سرپرست موقت، در نوبت عصر تشکیل جلسه فوق‌العاده دادند و از میان گزینه‌هایی که مطرح می‌شد، باز هم به پیروز حناچی اعتماد کردند. به همین منظور از میان 20نفر حاضر، 17رأی به نام حناچی به گلدان ریخته شد. در این بین، مرتضی الویری، سیدحسن رسولی و سیدمحمود میرلوحی، حناچی را بهترین گزینه برای سرپرستی معرفی کردند و نظرشان بر این بود که با چنین تصمیمی نه‌ اداره شهر مختل می‌شود و نه طی روزهای آینده جابه‌جایی مدیریتی خواهند داشت. هاشمی هم در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه اگر حکم حناچی از سوی وزارت کشور تأیید نشود، چه اتفاقی رخ خواهد داد، گفت: «طبق قانون شهرداری تا 3ماه می‌تواند با سرپرست اداره شود. البته که باید خوش‌بین بود که وزارت کشور حکم را تأیید می‌کند.»

   تقدیر از زحمات افشانی

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران عصر دیروز و پس از رفتن افشانی از شهرداری، زحمات او در حدود 7ماه  گذشته را قابل تقدیر دانست. او به تکمیل برخی از پروژه‌های نیمه‌تمام ازجمله انتهای بزرگراه شهیدصیادشیرازی، زیرگذر آرش - اسفندیار، توزیع اوراق مشارکت برای تکمیل خطوط 6 و 7 مترو و... اشاره کرد. افشانی در این بازه زمانی 10طرح قابل توجه را اجرایی کرد که آخرین آنها ایجاد کارخانه تولید مصالح از نخاله‌های ساختمانی بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید