• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
چهار شنبه 25 مهر 1397
کد مطلب : 34437
+
-

زادروز

زادروز
زادروز


آرتور اشر میلر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و مقاله‌نویس آمریکایی با نوشتن تعداد زیادی نمایشنامه بیش از ۶۰ سال نقش برجسته‌ای در ادبیات و سینمای آمریکا داشت. معروف‌ترین اثر میلر نمایشنامه مرگ فروشنده است که بارها در صحنه‌های مختلف اجرا شده ‌است.

نخستین نمایشنامه میلر که در برادوی ‌روی صحنه رفت «مردی که بخت یارش بود»‌ نام داشت که پس از چهارمین اجرا، از صحنه برداشته شد. 3 سال بعد میلر نمایشنامه «تمام پسران من‌» را خلق کرد که جایزه انجمن منتقدان ادبیات نمایشی نیویورک و جایزه تونی‌ را از آن او کرد. سال ۱۹۴۴میلر مدتی را در اردوگاه‌های نظامی به سر برد تا ایده اولیه نمایشنامه «داستان جی جو» را جمع‌آوری و تهیه کند. او سال۱۹۴۵ نخستین رمان خود را با نام کانون در ضدیت با فاشیسم نوشت.

در سال ۱۹۴۹ او نمایشنامه «مرگ فروشنده» را آفرید که برایش شهرتی جهانی به ارمغان آورد و به یکی از دستاوردهای ارزشمند تئاتر مدرن آمریکا بدل شد. میلر سال ۲۰۰۲ مفتخر به دریافت نشان افتخار ادبی اسپانیا شد و در دهم فوریه ۲۰۰۵ در خانه‌اش در راکسبری به هادس‌(دنیای مردگان‌) شتافت اما به قول خودش‌ ‌«‌وقتی نوشتی، دیگر نمی‌میری.‌»آرتور اشر میلر (به انگلیسی: Arthur Asher Miller) (زاده ۱۷ اکتبر ۱۹۱۵ - درگذشته ۱۰فوریه ۲۰۰۵)

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :
زادروز
زادروز
زادروز
زادروز