• شنبه 2 بهمن 1400
  • السَّبْت 18 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 22
سه شنبه 16 مرداد 1397
کد مطلب : 25986
+
-

باران ستاره در آسمان شب‌های مرداد

یکی از هیجان‌انگیزترین بارش‌های شهابی سال، این شب‌ها در آسمان قابل رصد است اما در ۲۱ مرداد به اوج خود می‌رسد

باران ستاره در آسمان شب‌های مرداد


این شب‌ها اگر در جایی درست به آسمان نگاه کنید می‌توانید یکی از هیجان‌انگیزترین بارش‌های شهابی سال را ببینید. بارش شهابی برساوشی یکی از جذاب‌ترین شهاب باران‌های سالانه است که این روزها در آسمان قابل رصد است اما تا چند روز دیگر به اوج می‌رسد و می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید. اگر تا­ به ­حال در رصد رویدادهای آسمانی موفق نبوده‌اید نباید بارش شهابی برساوشی امسال را از دست بدهید. برای کسانی که به دنیای شگفت‌انگیز آسمان شب علاقه دارند نام بارش شهابی برساوشی نام آشنایی است. بارش برساوشی یکی از پرتعدادترین بارش‌های شهابی سالانه است.

 این بارش شهابی ناشی از ذرات به‌جای مانده از دنباله دار «سویفت- تاتل» است و از ۲۶ تیر تا ۲شهریور می‌توان شهاب‌های آن را در آسمان رصد کرد. در ۲۱ مرداد اما زمین به متراکم‌ترین بخش از ذرات به جای مانده از این دنباله‌دار می‌رسد؛ به همین دلیل می‌توان اوج بارش را در این تاریخ به وضوح مشاهده کرد. امسال در اوج بارش می‌توان انتظار دیدن ۶۰ تا ۷۰ شهاب در ساعت را داشت. علاوه بر این چون ‌ماه هم در حالت نو است و در همان ابتدای شب غروب می‌کند نور آن هیچ مزاحمتی برای رصدگران بارش ایجاد نمی‌کند.


چطور رصد کنید؟
به گزارش همشهری، مهم‌ترین نکته برای رصد بارش شهابی دورشدن از آلودگی نور و هوای شهرها و داشتن کمی صبر و حوصله برای خیره شدن به آسمان است. در همین شب‌ها هم با کمی حوصله و قرار گرفتن در منطقه‌ای مناسب می‌توان این بارش را رصد کرد اما بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی در شامگاه یکشنبه ۲۱ مرداد تا بامداد ۲۲ مرداد است که بارش شهابی به اوج می‌رسد و شانس رصد آن بیشتر می‌شود. بیشتر اوقات وقتی صحبت از تماشا و رصد بارش شهابی می‌شود، مردم روی پشت‌بام خانه می‌روند، برای ۱۰ دقیقه آسمان را نگاه می‌کنند و و خیلی زود نا‌امید می‌شوند. برای تماشای بارش شهابی باید از نور و آلودگی هوای شهرها دور شوید. با این حال اگر در شهرهای کوچک که خیلی آلودگی نوری و هوا ندارند زندگی می‌کنید احتمالا از روی پشت‌بام هم موفق می‌شوید.

واقعیت این است که رصد بارش شهابی بسیار آسان و لذتبخش است. مهم‌ترین مسئله این است که خود را به نقطه مناسب و به دور از نور و آلودگی محیط شهرها برسانید! کافی است به منطقه‌ای امن با آسمانی تاریک بروید، روی یک زیرانداز دراز بکشید و به آسمان نگاه کنید. نگاه خود را متوجه بخشی از آسمان کنید که حدود 30 تا 45درجه از نقطه کانون بارش فاصله دارد. اگرچه شهاب‌های برساوشی را می‌توانید در همه مناطق آسمان ببینید اما شانس‌تان در این منطقه بیشتر است.  (شهاب‌هایی که در فاصله نزدیک‌تر کانون ظهور می‌کنند به‌دلیل زاویه‌های که با چشمان شما می‌سازند طول کمتری دارند.)


بدون نیاز به ابزار خاص
برای رصد بارش‌های شهابی به هیچ ابزار خاصی نیاز ندارید. اگر می‌خواهید کمی بهتر رصد کنید دوربین دوچشمی مناسب هم کارتان را راه می‌اندازد.

البته حتما توجه داشته باشید که متناسب با آب و هوای منطقه‌ای که قرار است در آن به رصد آسمان مشغول شوید پوشاک مناسب به همراه داشته باشید. در بعضی مناطق حتی شب‌های تابستان هم کمی خنک است. احتمال عبور شهاب از تمام قسمت‌های آسمان وجود دارد اما تراکم شهاب‌ها در مناطق نزدیک به کانون بارش بیشتر است. بنابراین بهتر است بیشتر توجه‌تان متمرکز حوالی صورت فلکی برساوش باشد.

صورت فلکی برساوش حوالی نیمه‌شب از افق شمال شرقی طلوع می‌کند. صورت فلکی Wشکل ذات‌الکرسی می‌تواند راهنمای مناسبی برای پیدا کردن برساوش باشد. اگر با آسمان آشنایی ندارید جای هیچ نگرانی نیست. با استفاده از ابزار ساده و ارزان قیمتی به نام گردونه‌ آسمان می‌توانید با کمی تمرین با آسمان آشنا شوید. نرم‌افزارهای شبیه‌ساز آسمان مختلفی نیز برای گوشی‌های هوشمند در دسترس است که می‌توانند در شناخت آسمان به شما کمک کنند. شهاب‌های کوچک برساوشی که معمولا درخشان و رنگارنگ هستند توسط گردوغباری که سیاره زمین از مدار دنباله‌دار سویفت- تاتل جاروب کرده، تشکیل می‌شوند.

این خبر را به اشتراک بگذارید