• چهار شنبه 27 تیر 1403
  • الأرْبِعَاء 10 محرم 1446
  • 2024 Jul 17
پنج شنبه 21 تیر 1403
کد مطلب : 229717
+
-

25 مرداد؟ حتما شوخی می‌کنید!

نه ورزشگاه‌ها، نه تیم‌‌ها و نه سیستم‌های ‌VAR؛ برای آغاز لیگ‌برتر هیچ‌چیز آماده نیست جز یک تاریخ که سازمان لیگ‌ با دست‌و دلبازی روی کاغذ نوشته است

سازمان لیگ فدراسیون فوتبال اعلام کرده فصل جدید لیگ برتر ایران از روز پنجشنبه 25مردادماه آغاز می‌شود اما به سختی می‌توان این خبر و این تاریخ اعلام‌شده را جدی گرفت. تیم‌های لیگ برتر هنوز تمرینات خودشان را آغاز نکرده‌اند و مسائل سخت‌افزاری هم از قبیل ورزشگاه‌ها و تجهیزات کمک‌داور ویدئویی که قول آن برای فصل جدید داده شده، هنوز فراهم نشده است. به این ترتیب بسیار بعید به‌نظر می‌رسد که سازمان لیگ بتواند مسابقات را طبق تاریخ اعلام‌شده برگزار کند، هر چند فصل آینده به لحاظ تعدد بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی برای تیم ملی و همچنین رقابت‌های لیگ نخبگان آسیا برای 3نماینده ایران آن‌قدر فصل شلوغ و پرترافیکی است که اگر هرچه زودتر آغاز نشود مسئولان سازمان لیگ برای به پایان رساندن آن به مشکلات فراوانی برخورد خواهند کرد.

   از VAR چه خبر؟
مهم‌ترین و بزرگ‌ترین معضل فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برای آغاز فصل جدید مسئله کمک‌داور ویدئویی است که گفته شده از شروع این فصل قطعا به بازی‌های لیگ برتر ایران اضافه خواهد شد. طی تعامل‌هایی که بین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال انجام شد، مسئولان امر با قاطعیت اعلام کردند که تا شروع فصل جدید تجهیزات کمک‌داور ویدئویی به تعداد لازم برای ورزشگاه‌های میزبان لیگ برتر خریده می‌شود اما این اتفاق هنوز رخ نداده و لیگ برتر ایران راه درازی تا مسلح‌شدن به VAR دارد. اگر سازمان لیگ بخواهد لیگ را از 25مرداد بدون این تجهیزات آغاز کند با انتقادات فراوانی روبه‌رو خواهد شد و اگر قرار به فراهم‌شدن تجهیزات تا آن روز باشد، تلاش و اراده‌ای مثال‌زدنی مورد نیاز است که تابه‌حال از مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مشاهده نکرده‌ایم.

   حتی سرخابی‌ها هم ورزشگاه ندارند!
در حالی درباره مجهز‌شدن ورزشگاه‌ها به VAR صحبت می‌کنیم که حتی خود ورزشگاه‌ها هم در برخی از شهرها هنوز برای برپایی بازی‌های لیگ آماده نیستند. سازمان لیگ اعلام کرده باشگاه‌هایی که معایب و نواقص ورزشگاه اختصاصی خود را برطرف نکرده باشند می‌بایست در ورزشگاه دومشان که مورد تأیید سازمان لیگ قرار گرفته به مصاف حریفانشان بروند. جالب اینکه پرسپولیس و استقلال هم ازجمله تیم‌هایی هستند که مشکل ورزشگاه اختصاصی دارند. پیش‌تر اعلام شده بود ورزشگاه آزادی به‌خاطر شدت گرفتن تعمیراتش تا نیم‌فصل نمی‌تواند میزبان مسابقات باشد و بازی‌های قرمز و آبی در ورزشگاه تختی برگزار می‌شود اما این ورزشگاه هم هنوز آماده میزبانی از مسابقات نیست و باید دید تا شروع رقابت‌ها آماده خواهد شد یا نه. وضعیت ورزشگاه‌هایی که قرار است رقابت‌ها را میزبانی کنند ازجمله مشکلاتی است که می‌تواند مانع برگزارشدن بازی‌ها در تاریخ اعلام شده باشد.

   نصف تیم‌ها در خواب تابستانی
کاملا مشخص است که تیم‌های لیگ برتر تاریخ اعلام‌شده توسط سازمان لیگ را جدی نگرفته‌اند چون هیچ‌یک از آنها وارد مراحل جدی آماده‌سازی نشده‌اند و برخی حتی مراحل شوخی داستان را هم آغاز نکرده‌اند! درست است که تیم‌های لیگ برتر ایران در سال‌های گذشته هم خیلی به استانداردهای جهانی برای فصل‌های بدنسازی و آماده‌سازی تاکتیکی پایبند نبودند اما لااقل یک حداقل‌هایی را رعایت می‌کردند و در فاصله یک‌ماه تا شروع لیگ همه آنها مشغول تمرین بودند. اما امروز درحالی‌که فقط 35روز تا تاریخ اعلام‌شده باقی مانده فقط یک تیم تمریناتش را آغاز کرده و 3تیم اصلا سرمربی ندارند! استقلال تنها تیمی است که تمریناتش را استارت زده، تراکتور تازه 2روز قبل صاحب سرمربی شده و سایر تیم‌‌ها هم درگیر نقل‌وانتقالات نیمه‌کاره در کادر بازیکن‌ها هستند. تقریبا هیچ تیمی اسکواد خودش را نمی‌شناسد و چند تیم مربیانی خارجی دارند که تازه آمده‌اند و شناختی از بازیکنان ندارند. تیم‌های هوادار، شمس‌آذر و گل‌گهر هم اساسا سرمربی ندارند و از هر نظر راحت هستند! به‌نظر شما با این تیم‌ها می‌توان از 35روز دیگر لیگ برتر را برگزار کرد؟

   آماده تعویق باشیم؟
سازمان لیگ سابقه زیادی در اعلام تاریخ آغاز مسابقات و به تعویق‌انداختن چندباره آن دارد. علاقه‌مندان فوتبال هنوز فراموش نکرده‌اند که همین چند سال قبل به بهانه تجهیز ورزشگاه‌ها و نصب گیت‌های ورودی که قابلیت تطبیق بلیت‌ها را با صاحب بلیت داشته باشند، شروع لیگ برتر بارها به تعویق افتاد.
 در آن سال اعلام شده بود تا زمانی که همه شهرها این مشکل را در ورزشگاه‌های خودشان حل نکنند لیگ آغاز نخواهد شد اما چند سال از آن روزها گذشته، لیگ‌ها برگزار شده‌اند و هنوز این مشکل در هیچ ورزشگاهی حل نشده است. هنوز تماشاگران به شکل‌های مختلف بدون بلیت وارد ورزشگاه می‌شوند و کسانی که با بلیت در ورزشگاه هستند نیز درصورت ارتکاب خلاف -اعم از انداختن لیزر و پرتاب اشیای خطرناک- برای مسئولان ورزشگاه قابل شناسایی نیستند! بنابراین وقتی لیگ برتر در سال‌های قبل به‌خاطر مشکلاتی که هرگز حل نشدند به تعویق افتاده، اصلا بعید نیست امسال به‌خاطر مشکلاتی به تعویق بیفتد که حتما تا پیش از سوت نخستین بازی باید حل شوند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید