• دو شنبه 7 اسفند 1402
  • الإثْنَيْن 16 شعبان 1445
  • 2024 Feb 26
سه شنبه 24 بهمن 1402
کد مطلب : 218140
+
-

ایفل بر گردن قهرمانان

گرینویچ
ایفل بر گردن قهرمانان

سیدسروش طباطبایی‌پور

پنجمین روز از مرداد سال آینده، ورزشکارانی از سراسر جهان، سوار بر قایق‌هایی باشکوه، در رود سِن فرانسه، همراه با پرچم‌های رنگارنگ کشورشان رژه می‌روند و بازی‌های المپیک تابستانی را افتتاح می‌کنند.این روزها، مسئولان برگزار‌کننده المپیک و پارالمپیک فرانسه، از مدال‌ منحصر به‌فرد این دوره از مسابقات هم رونمایی کردند؛ نشان‌های طلایی، نقره‌ای و برنز که قرار است بر گردن قهرمانان پرتلاش کشورهای گوناگون آویخته ‌شود، اما در این رونمایی، معلوم شد که در ساخت این نشان‌های ارزشمند، از فلز به‌کار رفته در برج ایفل هم استفاده شده و آن را کاملاً خاص کرده است.
5084مدالی که قرار است در این دوره از مسابقات بر گردن قهرمانان آویخته شود، هر کدام از دو بخش تشکیل شده؛ بخش دایره‌ای شکل و پُر شیار که تا اینجا تفاوت چندانی با مدال سال‌های گذشته این مسابقات ندارد.
اما بخش دوم، مدال‌های المپیک فرانسه را منحصر‌به‌فرد کرده است؛ قطعه فلزی شش‌گوشه که نماد بازی‌ها، حلقه‌های المپیک و عبارت پاریس 2024را روی خود حک کرده و چون نگینی، در میانه قاب دایره‌ای‌شکل پوشیده‌ از طلا، نقره و برنز نصب شده و جنس آن، از فلز به‌کار رفته در ساخت برج ایفل است. ماجرا به اواسط قرن بیستم میلادی بازمی‌گردد؛ زمانی که قرار شد برج ایفل به‌خاطر مدرن‌سازی، آسانسور و دیگر موارد فنی، بازسازی شود. در آن دوره، بخش‌هایی از فلز به‌کار رفته در این برج تاریخی، از آن جدا و فلز‌های اضافی، به مکانی امن منتقل و در آنجا نگهداری شد. مسئولان برگزاری المپیک تابستانی فرانسه، سفارش تولید این مدال‌های جواهرگونه را به «شومی» (Chaumet)، یکی از مشهورترین سازندگان جواهر دادند و او هم پیشنهاد استفاده از فلزهای باقیمانده‌ برج ایفل را مطرح کرد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید