• سه شنبه 8 اسفند 1402
  • الثُّلاثَاء 17 شعبان 1445
  • 2024 Feb 27
دو شنبه 25 دی 1402
کد مطلب : 215725
+
-

صدور پروانه ساخت تجاری- مسکونی در خیابان دماوند آغاز شد

رخت جوانی بر تن خیابان پیر

رخت جوانی بر تن خیابان پیر

فرخنده رفائی؛ روزنامه‌نگار

قدیمی‌ترین شاهراه ارتباطی شرق تهران سرانجام مجوز تغییر پهنه دریافت کرد تا با خروج از حالت انجماد، خود را برای ساخت و سازهای جدید و نوسازی املاک کهنسال خود آماده کند.
به گزارش همشهری، بعد از درخواست‌های مکرر ساکنان خیابان پیر دماوند در سال‌های گذشته و تلاش شهرداری منطقه 13 طی 2 سال اخیر، سرانجام با مجوز کمیسیون ماده 5، پهنه این خیابان قدیمی از صرفا تجاری، به تجاری، اداری، مسکونی تبدیل شد تا ساکنان و مالکان این منطقه برای نوسازی املاک خود انگیزه‌ای جدید بگیرند.
این خیابان که سال‌ها با املاک و مشاغل بسیار قدیمی از نوع تالارهای پذیرایی و تعمیرگاه‌های قدیمی، پوشیده شده و رنگی از کهنگی به‌خود گرفته بود حتی با وجود اماکن حساس و مهمی چون بیمارستان بوعلی و یکی از شعب پر تردد دانشگاه آزاد در آن، به‌دلیل نبود انگیزه ساخت‌وساز در ‌آن هرگز نتوانسته بود تازگی و طراوت شهری را تجربه کند. به همین دلیل، طرح تغییر پهنه بخش‌هایی از خیابان دماوند که دارای بافت فرسوده و متروکه‌های باقیمانده از کارخانجات قدیمی است برای ترغیب مالکان به ساخت، با پیگیری شهرداری منطقه 13در کمیسیون ماده ۵ مطرح شد. حالا با نیازسنجی‌های انجام شده و تصویب طرح تغییر پهنه آن در این کمیسیون، این خیابان می‌تواند بار دیگر رونق ساخت‌وساز را خود تجربه کند.

طراوت و سرزندگی در فضای شهری
هفته گذشته شهردار منطقه ۱۳  تهران از تغییر پهنه املاک در خیابان دماوند خبر داد و اعلام کرد که امکان صدور پروانه ساخت در این خیابان براساس پهنه‌بندی جدید فراهم شده است. محمدهادی علی‌‌احمدی با اشاره به تغییراتی که با اجرای این مصوبه در نحوه صدور مجوزهای ساخت‌وساز ایجاد خواهد شد، گفت: براساس ابلاغیه دبیرخانه کمیسیون ماده 5، با تغییر پهنه بخش عمده محور دماوند از تجاری (S) به تجاری، اداری، مسکونی (M) موافقت شده و امکان صدور پروانه براساس پهنه‌بندی جدید فراهم است. او تغییر پهنه خیابان دماوند را در راستای خدمات‌رسانی بیشتر به شهروندان و ایجاد امنیت پایدار و هویت‌بخشی در این محور عنوان کرد و افزود: این امر باعث ایجاد طراوت و سرزندگی در فضای شهری این منطقه می‌شود. شهردار منطقه 13در پاسخ به این پرسش همشهری که تکلیف املاک و کسب‌وکارهای قدیمی این خیابان چه خواهد بود، با تأکید بر اینکه تغییر پهنه خیابان دماوند به‌منظور احیای وضعیت شهری و رونق کسب‌وکار در این محدوده صورت گرفته است، اعلام کرد که حذف املاک قدیمی در این خیابان به هیچ عنوان در دستور کار نیست و تنها درصورت درخواست جدید جهت اخذ پروانه، امکان بررسی کاربری مورد تقاضا (مسکونی، تجاری، اداری) فراهم می‌شود.

رونق بخشیدن به شریان‌های اصلی منطقه
خیابان دماوند یکی از قدیمی‌ترین، طولانی‌ترین، عریض‌ترین و در عین حال از مهم‌ترین خیابان‌ها و شاهراه‌های شرق تهران محسوب می‌شود. به‌گفته علی‌احمدی، شهردار منطقه13، در ادوار گذشته به‌دلیل پهنه‌بندی این محدوده در قالب تجاری-اداری(S)، تمایلی نسبت به نوسازی املاک وجود نداشت که این امر مالکان را از نظر کسب‌وکار نیز دچار مشکل می‌کرد. از این‌رو با تغییر پهنه بخش عمده‌ای از محور دماوند به پهنه مختلط تجاری-اداری-مسکونی(M) موافقت شد که امیدواریم با این اقدام تقاضای صدور پروانه و نوسازی املاک این محور افزایش داشته باشد. به‌گفته وی، یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری، رونق بخشیدن به شریان‌های اصلی منطقه و ارتقای کیفیت محیطی و محلی است.

بافت ناپایدار نوسازی می‌شود
طرح تغییر پهنه خیابان دماوند با توجه به فرسوده و متروکه بودن بخشی از املاک آن از سال ۹۵ در دست پیگیری بوده است، چرا که مالکان در پهنه S رغبتی به ساخت‌وساز نداشتند و نقاط ناایمنی از کارخانه‌های قدیمی در این خیابان ایجاد شده بود. محور دماوند بین چند منطقه شهر تهران مشترک است و مناطق 4، 7، 8، 12و 13درگیر معضل فریز املاک در این محور هستند. جداره جنوبی این محور مربوط به منطقه ۱۳ است که مرز مشترک مناطق ۷ و ۸ نیز محسوب می‌شود. این محور سال‌هاست به‌دلیل نوع پهنه‌بندی با رکود مواجه شده و با توجه به بافت ریزدانه و ناپایدار منطقه، تعدادی از گذرها به‌علت ضوابط زیرپهنه طرح تفصیلی با چالش‌هایی برای نوسازی بافت فرسوده روبه‌رو  هستند. از این‌رو و براساس درخواست‌های شهروندان و نیازسنجی صورت‌گرفته، تغییر پهنه و رونق گرفتن ساخت‌وساز در خیابان‌های دماوند، ۱۷ شهریور و چند گذر دیگر این محدوده همواره در دستور کار شهرداری مناطق درگیر بوده و امروز با تلاش شهرداری منطقه 13این طرح مجوز اجرا دریافت کرد.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید