• شنبه 11 آذر 1402
  • السَّبْت 19 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 02
یکشنبه 9 مهر 1402
کد مطلب : 204373
+
-

همکاری در حاشیه‌ خزر برای کنترل آلودگی‌ نفتی

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر لزوم همکاری ۵کشور برای کنترل و حفاظت از دریای خزر گفت: به‌علت خشکسالی و کاهش تراز آب دریای خزر، آلودگی‌های موجود در آن با غلظت بیشتری نمود پیدا می‌کند.
مجتبی ذوالجودی در گفت‌و‌گو با ایسنا درباره آلودگی‌های موجود در دریای خزر اضافه کرد: دریای خزر در یک فضای بسته قرار دارد؛ بنابراین با تبخیر زیاد و کاهش تراز آب، آلودگی‌هایی که وارد آن می‌شوند به‌دلیل افزایش غلظت، بیشتر خودشان را نشان می‌دهند.
او با تأکید بر اینکه عمده آلودگی‌های ورودی به دریای خزر نفتی است، گفت: ایران سهم زیادی از آلودگی‌های نفتی ندارد، اما سایر کشورها همچون آذربایجان آلودگی نفتی را در حوزه‌های خود دارند و در کنار این مسئله درگیر مقدار زیادی آلودگی‌های ناشی از مصالح صنعتی هستند که تصفیه نمی‌شوند و این آلودگی‌ها همگی وارد دریای خزر می‌شوند.
معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور چندین سال است که به‌دنبال تصفیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی است تا پس از تصفیه این آب‌ها به حوضه‌های آبی تالاب‌های اطراف و دریای خزر وارد شوند که در این زمینه تا حدودی موفق بوده است.
 او با تأکید بر اینکه اقداماتی همچون تصفیه آب توسط کارخانه‌ها  یا شرکت‌های آب و فاضلاب محلی باید انجام شود، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست تلاش کرده تا حمایت‌های مالی را از طریق صندوق ملی محیط‌زیست  یا بانک‌ها برای این مراکز فراهم کند تا این کارخانه‌ها و مراکز با داشتن تسهیلات زودتر تصفیه‌خانه‌های خود را راه‌اندازی کنند.
ذوالجودی ادامه داد: به‌دلیل اینکه در آن محدوده پرورش آبزیان نیز انجام می‌شود، در برخی مواقع آلودگی‌هایی از طریق این مراکز با درصد کمتر به دریای خزر وارد می‌شود؛ بنابراین با اداره کل شیلات هماهنگ کرده‌ایم که تا جایی که ممکن است وضعیت را کنترل کنیم. در کل یک محیط بسته‌ای که 5کشور به آن دسترسی دارند نیاز به کنترل و نگهداری ویژه‌ای دارد.
وی ادامه داد: کنوانسیون تهران بین 5کشور امضا شده، در سال‌های قبل فعالیت آن متوقف شده بود، اما دوباره فعال شده است و کشورهای حاشیه دریای خزر بعد از یک تأخیر 5ساله حدود 2سال است که دوباره فعالیت خود را در این کنوانسیون آغاز کرده‌اند.
 معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به نشست مشترک وزرای 5کشور حاشیه خزر که در ژنو برگزار می‌شود، گفت:اگر همکاری بین 5کشور وجود نداشته باشد، نه‌تنها در بحث آلودگی بلکه به لحاظ سطح آب دریای خزر نیز نمی‌توانیم عملکرد مثبتی داشته باشیم و مشکلات آن را کنترل کنیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید