• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
پنج شنبه 6 مهر 1402
کد مطلب : 204080
+
-

حدود 3میلیون گردشگر خارجی در 7ماه به ایران سفر کردند

سازمان جهانی گردشگری آمار تفکیکی ورود گردشگران خارجی به ایران را در 7‌ماه نخست سال۲۰۲۳ منتشر کرد. به گزارش ایسنا، براساس جدیدترین آمار منتشر شده در وب‌سایت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، سفر گردشگران بین‌المللی به ایران، اگرچه هنوز با آمار سال ۲۰۱۹ و پیش از شروع همه‌گیری کرونا فاصله زیادی دارد، اما نسبت به سال گذشته با شیب ملایمی رو به بهبود است. با وجود این و به‌طور کلی متوسط آمار گردشگری ایران از ژانویه تا آگوست ۲۰۲۳ نسبت به‌مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ (پیش از همه‌گیری کرونا) ۵۰ درصد کمتر است. بر این اساس، در ‌ماه ژانویه ۱۸۱ هزار و ۴۲۳ نفر، فوریه ۳۲۷ هزار و ۸۱۶ نفر، مارس ۳۶۳ هزار و ۵۴۷ نفر، آوریل ۳۸۱ هزار و ۷۶۹ نفر، می‌۵۳۷ هزار و ۸۳۷ نفر، ژوئن ۵۵۱ هزار و ۱۴۲ نفر و جولای ۵۹۰ هزار و ۳۵۰ نفر گردشگر خارجی وارد ایران شدند. بیشترین آمار ورودی گردشگر به ایران در‌ ماه جولای۲۰۲۳(۱۰تیر تا ۱۰مرداد ۱۴۰۲) به ثبت سیده است که بیش از ۵۹۰ هزار نفر گردشگر خارجی وارد کشور شدند و پس از آن نیز به‌ترتیب در ماه‌های ژوئن و می ‌به نسبت 4 ‌ماه نخست سال، گردشگران بیشتری به ایران سفر کردند.
بنابراین، مجموع گردشگران بین‌المللی واردشده به ایران در 7‌ماه نخست سال ۲۰۲۳ (ژانویه تا جولای) به کمتر از 3 میلیون نفر (۲ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۸۸۴ نفر) می‌رسد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی ایران نیز در تازه‌ترین آماری که منتشر کرده است از سفر 3 میلیون و ۳۵۴ هزار و ۱۸۵ نفر در 6 ‌ماه نخست سال ۱۴۰۲ به ایران خبر داده است. معاون گردشگری نیز گفته است: در این آمار اتباع کشورهای همسایه از جمله افغانستان را که به انگیزه‌های غیرگردشگری ازجمله کار به ایران سفر کرده‌اند محاسبه نکرده‌اند و اتباعی در این آمار محاسبه می‌شوند که ویزای گردشگری داشته باشند.
بر اساس این آمار نیز بیشترین حجم سفرها به ایران در شهریورماه ۱۴۰۲ با ۷۴۱ هزار و ۶۵۵ نفر ثبت شده است. پس از آن به ‌ترتیب ماه‌های تیر (۶۳۷ هزار و ۶۹۲ نفر)، مرداد (۵۶۴ هزار و ۱۶ نفر)، خرداد (۵۶۰ هزار و ۶۸۱ نفر) و اردیبهشت (۵۳۷ هزار و ۸۶۸) بیشترین حجم سفرها را به ایران شامل می‌شوند. در فروردین‌ماه امسال نیز سفر ۳۱۲ هزار و ۲۷۳ نفر به ایران ثبت شده است.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی بر اساس این آمار، رشد گردشگری ورودی در سال۱۴۰۲ را نسبت به‌ مدت زمان مشابه در سال۱۴۰۱ عدد ۳۷.۹۷ درصد اعلام کرده است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید