• دو شنبه 14 اسفند 1402
  • الإثْنَيْن 23 شعبان 1445
  • 2024 Mar 04
پنج شنبه 6 مهر 1402
کد مطلب : 204079
+
-

پتروشیمی گلستان بدون هدر رفت آب

نخستین صنعت در استان گلستان که با پساب فعالیت می‌کند، راه‌اندازی می‌شود

گزارش
پتروشیمی گلستان بدون هدر رفت آب

زهرا رفیعی- روزنامه‌نگار

پتروشیمی صنعت آب‌بری است که براساس سند آمایش سرزمین که در سال۱۳۹۶ به تصویب رسیده، نمی‌توان آن را در مناطق خشک و با تنش‌های آبی شدید ایجاد کرد. پتروشیمی استان گلستان اما حالا بعد از ۱۸سال از بلاتکلیفی درآمده و به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. این واحد صنعتی نخستین واحد در استان گلستان است که برای تامین آب موردنیاز، «آب خاکستری» یا همان پساب تصفیه‌شده خریداری می‌کند.

انتظار ۱۸ساله ۹۲هزار نفر پس از تفویض اختیارات از سوی رئیس
قوه قضاییه به دادگستری استان گلستان، یکی از کهنه مشکلاتی که برطرف شد، ماجرای پتروشیمی گلستان بود. حیدر آسیابی، رئیس دادگستری استان گلستان گفت: شرکت صنایع پتروشیمی گلستان ۹۲هزار نفر سهامدار دارد که هم‌اکنون با رفع شدن مشکلات حقوقی آن ارزش سهام آنان بین ۲۵تا۳۰برابر شده است. پتروشیمی گلستان با ۹۰درصد حضور دولتی و ۱۰درصد بخش خصوصی آغاز به کار کرد که بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل۴۴ بر زمین ماند. پتروشیمی گلستان نزدیک به 3سال، ۲۰درصد پیشرفت مطابق با استانداردهای جهانی داشت، اما بعد از آن راکد ماند. اکنون با رفع موارد حقوقی،  سرمایه‌گذار مشخص و میزان سهام آن نیز افزایش یافته است. برای هیأت‌مدیره قبلی این پروژه نیز پرونده قضایی تشکیل شد، اما هدف اصلی ما راه‌اندازی پتروشیمی بود؛ نه زندان فرستادن و جریمه نقدی هیأت‌مدیره قبلی که اثری هم نداشت. با چند هلدینگ برای اجرای طرح رایزنی شد که در نهایت هلدینگ خلیج‌فارس با کسب ضمانت از دادگستری استان برای دریافت اختیارات کامل اجرای این طرح به نتیجه رسید. اجرای این طرح بیش از ۴۰۰هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز دارد که شروع آن منوط به سفر دوم رئیس‌جمهور به گلستان است.

معامله ۲۰میلیون مترمکعب پساب
اولین قرارداد فروش پساب به بخش صنعت در استان گلستان به‌نام پتروشیمی گلستان ثبت شده است. در کشور ۱.۶میلیارد مترمکعب پساب در اختیار است که تاکنون برای ۳۰۷میلیون مترمکعب آن سرمایه‌گذاری شده است. شرکت آب و فاضلاب استان گلستان نیز چندی پیش خبر داد که سالانه ۲۰میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده به صنایع پتروشیمی گلستان فروخته خواهد شد. به‌گفته ابوالفضل رحیمی، سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان، فروش پساب به صنایع یک موفقیت برای مدیریت استان و محیط‌زیست است. پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان گرگان طبق استاندار‌دهای سازمان حفاظت محیط‌زیست به صنایع پتروشیمی گلستان تحویل خواهد شد. این قرارداد ۳۰ساله است.

توسعه پتروشیمی گلستان منع قانونی ندارد
محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گرگان: پتروشیمی گلستان در سال1390 مجوز ارزیابی عملکرد خود را از سازمان حفاظت محیط‌زیست گرفته است. این پتروشیمی در حوضه آبریز اترک قرار دارد و براساس مصوبه هیأت وزیران امکان استقرار و توسعه پتروشیمی در این حوضه مستثنا شده است و منع قانونی ندارد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید