• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
شنبه 1 مهر 1402
کد مطلب : 203660
+
-

کاهش تب تورم

معاون اقتصادی بانک مرکزی می‌گوید: نرخ تورم در نیمه نخست امسال با 16واحد درصد ریزش از 55درصد به 39درصد کاهش یافته است

داده‌های بانک مرکزی از ورود تورم به کانال 30درصد حکایت دارد و گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تورم در شهریور روند نزولی دارد یا نه؟ محمد شیریجیان، معاون اقتصادی بانک مرکزی با اعلام اینکه نرخ تورم در نیمه نخست امسال با 16واحد درصد ریزش از حدود 55درصد به 39درصد تا پایان مرداد رسیده، می‌گوید: کاهش تورم تولیدکننده به پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد کمک کرده و موجب کاهش هزینه تمام‌شده تولیدکننده شده؛ به‌گونه‌ای که شاخص قیمت تولیدکننده طی این مدت با ۱۵واحد درصد کاهش به حدود ۳۴درصد رسیده است.
نشانه کاهش تورم چیست؟ یکی از این نشانه‌ها کاهش نرخ تورم تولید به‌عنوان شاخص پیش‌نگر نرخ تورم مصرفی خانوارهاست که براساس روایت بانک مرکزی از 103درصد در اردیبهشت 1400 به 34درصد تا پایان مرداد امسال رسیده است. شیریجیان توضیح می‌دهد که یکی از دلایل اصلی تورم و کاهش رشد اقتصادی، تورم تولیدکننده است و دولت به‌خوبی توانسته این بخش را کنترل کند؛ چراکه وقتی تولیدکننده قیمت مواداولیه و کالا‌های واسطه‌ای خود را بتواند پیش‌بینی کند، این مسئله بر افزایش تولید آن نیز مؤثر است.
رشد تولید و مهار تورم در 5‌ماه نخست امسال با ثبت رشد 6.2درصدی اقتصاد در بهار 1402بیانگر بازگشت اقتصاد به ریل مورد انتظار دولت است؛ به‌ویژه اینکه معاون اقتصادی بانک مرکزی فاش می‌سازد که رشد اقتصادی در بهار امسال به‌ویژه در بخش نفت رخ داده که تحت‌تأثیر تحریم‌ها قرار داشته و رشد بخش صنعت و معدن هم نشان می‌دهد که اقتصاد ایران از فشار تحریم‌ها خارج شده و انتظار دولت و بانک مرکزی این است که چشم‌انداز رشد اقتصاد و کاهش تورم تا پایان امسال ادامه یابد.

این خبر را به اشتراک بگذارید